Üks põhjus, miks nutitelefon vähemalt tunniks ajaks päevas välja lülitada

#nutisõltuvus #sotsiaalmeedia
2 min lugemine

Keskmine inimene veedab päevas oma nutitelefonis keskmiselt neli tundi. Ning üha rohkem aega sellest kulub lihtsalt mõttetule sotsiaalmeedia lappamisele. Meie aju otsib sealt informatsiooni, mis aitaks tõsta tema dopamiinitaset. Dopamiin omakorda aitab tõsta aju heaolu, andes sellele toitu.

 

See on küll ülimalt primitiivne seletus, kuid üldjoontes vastab see tõele. Dopamiin tekitab samas sõltuvust, mille vastu võidelda on võibolla mõnede psühholoogide arvates isegi raskem, kui näiteks alkoholi või narkootikumidega. Aga kindlasti peaks seda tegema, sest aja jooksul võib see ajakulu, mida me kasutult sotsiaalmeediat lapates raiskame, väljuda kontrolli alt.

Kui sa märkad, et lappad oma sotsiaalmeediat, hoolimata sellest, et sealt juba mõnda aega enam mitte midagi huvitavat enam ei leia, siis tähendab see, et oled juba sattunud dopamiinisõltuvusse. Üks võimalus sellega võidelda on seda olukorda teadvustada ning oma telefon päevas mingiks ajaks lihtsalt välja lülitada. Esialgu näiteks tunniks ning aja jooksul võib seda aega siis pikendada. See ei saa olema kerge, kuid see on võimalik. Paljud võivad siin tuua põhjenduseks selle, et nende sõbrad-tuttavad ei saa nendega sel ajal kontakti ning võivad vihastuda vms. Sellisel juhul on lihtsam arusaamatuste vältimiseks oma tutvusringkonda teavitada oma uuest telefonikasutusrežiimist. Usu, inimesed on siin mõistvamad, kui sa arvad. Kasutades säästetud aega millekski kasulikuks võib aga vabanemine sotsiaalmeediasõltuvusest olla kergem, kui sa arvasid.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."