Telia turbevaldkonna juht Aigar Käis toob välja, et küberrünnakud ja -ohud liiguvad järjest enam internetist füüsilisse maailma, ohustades inimeste privaatsust ja vara ning ettevõtete tööd ja avalike teenuste toimimist.

 

Tehnoloogia areneb tohutu kiirusega ning samas tempos kasvavad ka sellega kaasnevad ohud. Selleks, et pidada arengutega sammu ja pakkuda tõhusat kaitset, peavad küberkaitsjad pidevalt õppima ja olema valmis reageerima täiesti uutele olukordadele.

Aigar Käis näeb ka oma tiimi igapäevases töös, et rünnakud lähevad järjest paremaks ning käivad kaasas ka riigis toimuvaga. See teebki küberturvalisuse valdkonna Aigari jaoks põnevaks.

Rääkisime Aigariga tema tööst, küberkaitse valdkonna väljakutsetest Eestis ja maailmas ning ka hiljuti oma kulminatsioonini jõudnud Cyber Battle of Estonia ürituste sarjast, milles Aigar koos oma tiimiga kaasa lõi.

Aigar, mis olukord valitseb küberturvalisuse rindel nii Eestis kui maailmas?

Kui vaatame Eestit, siis näeme, et rünnakud on käinud koos poliitiliste otsuste või sellega, mida me oma riigis teeme. Näiteks kui toimus NATO õppus või tankide liigutamine, kasvas massiliselt ka küberrünnakute arv. Märtsis ja aprillis nägime oma Turvaneti teenuse statistikas pahatahtliku liikluse märgatavat tõusu.

Ka meie naabrid on samas olukorras. Näiteks suurenesid rünnakud Soome ja Rootsi vastu, kui nad teatasid NATOga liitumise kavatsusest.

Küberrünnakud on liikunud ka füüsilisse maailma. Me teame, et käiakse pildistamas ja kaardistamas riikide kriitilist infrastruktuuri, toimunud on rünnakud merekaablite pihta. Ka Telial on merekaablid olemas ja me teeme riskianalüüse, et olla võimalikult hästi valmis.

Mis Sind ennast küberturvalisuse valdkonnas köidab?

Ma ei kujuta ennast ette tegemas rutiinset tööd. Mulle sobib see, kui ärkan üles ning kuskil on kindlasti mõni probleem tekkinud, mida saan lahendama hakata. Minu töös on tohutult palju arenguvõimalusi, kogu aeg saan õppida midagi uut. Mind just köidavadki vaheldusriikkus ja võimalus õppida.

Ründajad on meist alati eespool ja rünnakud lähevad järjest paremaks. See tähendab, et kaitse peab ründajate uued võtted kiirelt ära tundma ja ära õppima ning pakkuma kiiret ja tõhusat kaitset.

Mis meid küberturbe valdkonnas ees ootab? 

Maailmas lööb lained AI ehk tehisintellekt, mis on nii tasemele läinud, et ühe USA AI teadlase hinnangul võtab aastaks 2026 tehisintellekt interneti sisuloome üle. Arvuti poolt modifitseeritud sisu saab olema meie reaalsus, seetõttu tuleb kogu online sisu osas olla väga kriitiline. Reegel on, et kui sa ei ole sisus kindel, tuleb seda võtta kerge paranoia ja ettevaatlikkusega.

Järjest jõulisemalt jõuab kübermaailm ka meie reaalsesse maailma ja kujutab endast ohtu inimestele ja ettevõtetele. Näiteks piisab vaid inimese pildist ja hääle salvestusest, et luua virtuaalne teisik. Sellega võib kaasneda räige privaatsuse rikkumine aga ka majanduslik kahju. Näiteks on teada juhtum, kui AI tegi järgi ettevõtte presidendi häält ning nii suudeti ettevõttest raha välja petta.

Mida Sa soovitad noorele, kes tahaks oma tuleviku siduda küberturbe valdkonnaga?

Küberturbe valdkond on väga lai ja võimalusi on erinevaid. Tuleb aru saada, mis sind ennast kõige rohkem köidab. Olulised on väga head teadmised võrgundusest, operatsioonisüsteemist, kuid samas sa ei pea olema häkker. Võib keskenduda hoopis sotsiaalmanipulatsioonide valdkonnale ning selleks tuleb õppida hoopis psühholoogiat või kasvõi näitlejaks, et aidata kaitsel ründajaid paremini mõista ja targemaks saada.

Kindlasti soovitan nii täiskasvanutele kui lastele Spoofy mängu – see annab väga hea ülevaate kübermaailma ohtudest ja selle erinevatest tahkudest.

Oled panustanud Cyber Battle võistluste sarja. Miks?

Telia toetab Cyber Battle of Estonia üritust, kuna tegemist on ülikõva noortele suunatud algatusega, mis paneb noori küberturvalisuse valdkonna vastu huvi tundma. See omakorda toetab meie järelkasvu eesmärke ja kompetentsi arendamist. Olen Cyber Battle of Estonia üritusse panustanud finalistide mentori ja kohtunikuna, noored said käia Telias ja osaleda Telia IT klubis. Koos tiimiga valmistasime ette võistluse ülesandeid ning need olid pärit meie reaalsest elust telekommunikatsiooni valdkonnas. Ma loodan, et võistluse osalejatest kasvavad meie tulevased kolleegid Telias.

Millised on noorte teadmised ja oskused küberturbe valdkonnas?

Cyber Battle tiimide tase on kindlasti üle keskmise, nad on teadlikumad ja oskavad mõelda kastist välja. Näiteks kui minu juhendatav meeskond külastas Teliat ja tutvus minu tiimi tööga, leidsid nad meil ka turvanõrkuse.  Võistluse tase on päris hea!