Tahvelarvuti, mis peaks asendama sülearvutit

#Microsoft #sülearvuti #tahvelarvuti
5 min lugemine

Microsoft Surface Pro X on tahvelarvuti, mis koos lisaklaviatuuriga peaks olema suuteline asendama ka sülearvutit. Seega võiks idee poolest olla seadmes ühendatud tahvelarvuti ülim mobiilsus ja kergus ning sülearvuti asjalikkus.

 

Erinevaid tahvelarvutite lisaklaviatuure on muidugi nähtud ka varem, kuid need olnud pigem ikka vaid trükkimise abimehed. Pro X-i puhul aga võib pisut etteruttavalt öelda, et kuigi olemuselt siiski kaldu pigem „tahvli“ poole, on seekordne tulemus siiski päris kobe.

 

Windows

 

Kõigepealt mainiks heameelega ära tarkvara, sest asjaollu, mis tüüpi seadmega on tegemist, panustab suurel määral just kasutatav operatsioonisüsteem. On ju enamik tahvelarvuteid selle poolest süleritest erinevad, et nad jooksevad, kas Androidil või iPadOS-il. Surface aga omab Windows 10-t ehk siis sama tarkvara, mis leidub enamikes arvutites. Seega saab kasutada samu programme, lisaseadmeid jne ehk kohe eos on kõrvaldatud üks suuremaid takistusi, mille tõttu tahvlid sageli sülearvuteid asendada ei suuda.

 

Disain

 

Ka disaini ja välimuse osas on kasutatud lahendusi, mis on mugavad ja funktsionaalsed. Esmapilgul näeb X välja nagu iga teine tahvelarvuti, kuid lähemal vaatlusel paljastub nii mõnigi positiivne omadus.

 

 

Esiteks on ekraani servad küllaltki õhukesed ning väljalülitatud ekraaniga võib tekkida lausa tunne, et pilt ulatubki igast küljest täiesti servadeni. Tegelikkuses aga on see vaid klaas ning selle alla peidetud pildiala jääb siiski pisut väikemaks. Lisaks on sinna klaasi alla paigutatud ka erinevad sensorid ning veebikaamera. Ja päris serva on omale koha leidnud ka stereokõlarid.

Tagumine pool on kallima hinnaklassi seadmele kohaselt valmistatud metallist ning mati viimistlusega. See on soliidne ja peidab sõrmejälgi. Vägagi mugava lisana saab sealt aga välja voltida toe, mis hoiab ekraani lauale asetades püsti. See on väga kaval lahendus, kuna võtab vähe ruumi, on kogu aeg tahvliga kaasas ning võimaldab reguleerida ka ekraani nurka.

 

 

Kiita tuleb ka seadme üldist õhukest olekut. Hoolimata sinna mahutatud raudvarast, on selle paksus vaid 0,7 cm ehk umbes sama nagu igal teisel tahvelarvutil.

 

Ekraan

 

Kuna tegemist on siiski ka tahvelarvutiga, on kasutusel puutetundlik ekraan. See on oma mõõtmetelt 13 tolline, kuid tänu juba mainitud õhukestele servadele, füüsiliselt väiksem kui paari aasta vanuse sülearvuti 12 tolline. Veel on ekraani formaat pisut vähem piklik, kui levinud Full HD. Täpsemalt on resolutsioon 2880 x 1920, mis teeb ekraanisuhteks peaaegu 3:2. See aga on üha levinum ning nii mõneski olukorras täitsa mugav kasutada. Mis puutub pilti, siis see on iseenesest kvaliteetne, terav ja väga suure vaatenurgaga. Puutetundlikele ekraanidele omaselt on kasutusel läikiv pealispind, mis tähendab tavapärasega võrreldes rohkem peegeldusi.

 

Klaviatuur

 

Microsoft pakub Surface Pro X juurde ka kokkusobivat klaviatuuri. Esmapilgul on see üsna tavalise välimusega ning meenutab levinud tahvelarvutite analooge, kuid tegelikkuses on tegemist vägagi atraktiivse lisatootega. Väline klaviatuur on nimelt just see lisa, mis muudab tahvli sülearvutiks.

  • Klaviatuur sisaldab ka hiirt ehk puuteplaati.
  • Klahvid on mõistliku suurusega, nendel trükkimine ülimalt mugav ning igati võrreldav tavalise sülearvutiga.
  • Klaviatuuri nupud on valgustatud.
  • Klaviatuuri sees asub hoiukoht puutepliiatsile.

Klahve ümbritsev ja klaviatuuri alumise poole pind on matt ja meenutab kanga ning naha segu. Seega ei ole pind libe, sinna ei jää näpujäljed ja näha pole ka väiksemaid kriime.

 

 

Ekraani külge klõpsab klaviatuur magnetiga ning seda saab sinna panna mõlemat pidi. See tähendab, et klaviatuuri vastu ekraani selga keerates saab ise valida, kas nupud on näha või mitte.

Juba mainitud stylus ehk puutepliiats on suhteliselt ilmetu välimusega, kuid käes mugav. See reageerib ekraaniga hästi ehk on pea olematu viitega ning omab ka survetundlikkuse funktsionaalsust. Lisaks saab pliiatsil asuvate nuppudega kiirelt näiteks ekraanipildi teha või avada märkmiku.

 

Kasutamine

 

Igapäevase kasutamise juures selgus, et testseadme 16GB põhimälu koos Microsofti enda SQ protsessoriga saavad tavapäraste ülesannetega vaevata hakkama. Interneti, office, videote jms jooksutab Pro X kenasti ning jääb seejuures vaikseks ega lähe ka väga soojaks.

Pisut valmistab küll meelehärmi suhteliselt kesine liideste valik. Nimelt on seadmel olemas vaid 2 USB-C pesa. Puudub isegi kõrvaklapi väljund, tavalisest USB-st, HDMI-st või mälukaardi lugejast rääkimata. Küll aga on olemas Microsoft Connect port, kuhu saab ühendada Microsofti enda poolt toodetud lisaseadmeid. Laadimine käib kas samuti USB-C abil või siis kaasasoleva laadijaga, mis ühendub magnetiga Surface Connect nimelisse porti. Omapärase lisana on ka Pro X-i laadija adapteril eraldi USB väljund muude seadmete laadimiseks.

Mis puudutab aku kestvust, siis sellest jätkub ca 8-ks tunniks ehk tööpäevaks. Küll aga on teatud olukordades ebamugav sülearvutina kasutamine. Ehkki kui väline klaviatuur on ühendatud, meenutab seade välimuselt küll sülerit, kuid tõsta tuleb seda siiski kahe käega. Nimelt ei fikseeru klaviatuur ekraani külge jäigalt, mis tähendab, et tõstes jääb see lihtsalt laperdama. Sama viga ilmneb ka siis, kui arvutit süles kasutada. Kuna klaviatuur ekraani püsti ei hoia, peab tagumise toe eraldi avama.

Muus osas aga on tegemist vägagi atraktiivse ja edeva seadmega, mis ühendab endas tõepoolest tahvel ja sülearvuti. Kes teab võib-olla näitab see seade teed selles suunas, millised saavad meie „läpakad“ lähitulevikus olema.

 

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi