Süle- ja tahvelarvuti hübriid – Microsoft Surface Book 3

#Microsoft #sülearvuti #tahvelarvuti
6 min lugemine

Kuigi Microsoft on ka varem riistvara tootmisel kätt proovinud, meenutame näiteks Lumia telefone, ei ole tegemist siiski kuigi tuntud arvutitootjaga. Pigem on ikka keskendutud erinevale tarkvarale ja pilvelahendustele. Seda põnevam ongi nüüd vaadata, kuidas nende sülearvutid välja on kukkunud. Üheks Microsofti poolt toodetud seadmeks on Surface Book 3 nimeline süle- ja tahvelarvuti hübriid ning seda nüüd veidi lähemalt uurimegi.

 

Kaks seadet ühes

 

Book 3-e puhul peab alustama sellest, et tegemist on sülearvutiga, mida saab kasutada ka tahvlina. Tavapärasest lahendusest, kus ekraan keeratakse 180 kraadi vastu klaviatuuri „selga“, eristab seda seadet aga see, et klaviatuuri saab soovi korral hoopiski eemaldada. Seega jääb kasutajale kätte ainult ekraan. Ühelt poolt tähendab selline lähenemine justkui seda, et klaviatuuri eemaldamisel muutub masin kergemaks ja kompaktsemaks. Teisalt aga peab seetõttu kogu „tarkuse“ ehitama ekraani sisse. See aga muudab muidu kerge ja kompaktse ekraaniosa jällegi tükk maad paksemaks ja ka raskemaks. Lisaks eralduvad ekraanist koos klaviatuuriga ka ühenduspesad. Seega on siin tegemist nii ja naa lahendusega. Huvitava nüansina on soovi korral küll võimalik ekraan klaviatuuri külge ka tagurpidi kinnitada. Nii saavutatakse 180 kraadi efekt ja seadet saab siiski koos klaviatuuri sisaldava osaga kasutada.

 

 

Üldise välimuse poolest on aga tegemist üsna viisaka aparaadiga. Korpus on valmistatud magneesiumist ning kasutatud on pigem lakoonilist disainikeelt. Kõik on sirge ja kandiline. Ainus pisut erilisem element on ekraani ja klaviatuuri ühendav hing. See on nimelt loodud sellise välimusega nagu tervet arvutit saaks keskelt painutada. Tegelikkuses aga liigub hing ainult vähesel määral. Lisaks jääb kaane kinnises asendis ekraani ja klaviatuuri vahele küllaltki suur vahe. Olukorras kus enamik tootjaid pingutab selle nimel, et teha võimalikult õhuke seade on see pisut kummaline.

 

Ekraan

 

Ka 13,5-tollise ekraani formaat on natuke ebatraditsioonilise ehk 3:2 ekraanisuhtega, mitte aga levinud Full HD ehk 16:9. Resolutsiooniks on seevastu on igati korralik 3000 x 2000 ja pikslitiheduseks 267ppi. Kuna tegemist ei ole laiekraaniga, siis ei ole ekraan vahest kõige sobilikum filmide vaatamiseks, kuid muudeks toimetusteks, nagu näiteks kontoritööks, on 3:2 suhtega ekraan tegelikult väga hea.

Kuna tegemist on justkui ka tahvelarvutiga, on ekraan loomulikult puutetundlik ning toetatud on samaaegselt kuni 10 puutepunkti. Lisaks veel ka stylus ehk puutepliiats. See viimane on eriliselt hästi õnnestunud ja reageerib üle ootuste hästi. Ekraanile kirjutamise viide on pea olematu ja suurepärane on ka survetundlikus. Seega saab ekraan aru, kui tugevat survet pliiatsile avaldatakse ja vastavalt sellele muutub ka joone paksus. Täpselt nii nagu näiteks tavalise harilikuga. Oma toite saab stylus aga patareist, mitte sisseehitatud akust.

Ühe huvitava iseärasusena võib veel lisada, et ekraan tuleb klaviatuuri küljest lahti klaviatuuril vastava nupu vajutamisel. Seepeale vabastatakse kinnitused, kuid seda saab teha ainult siis kui akus on voolu. Tühja akuga ekraani eemaldada ei saa.

 

Tehniline pool

 

Kuna Microsoft Surface Book 3-e saab soetada mitmes eri konfiguratsioonis, erinevad konkreetsete seadmete lõikes ka tehnilised parameetrid. Testitud seade kuulus seekord mudelivaliku tippu. See tähendas i7-1065G7 protsessorit ning 32GB põhimälu. Miskipärast ei kipu Microsoft avaldama täpsemaid mälu puudutavaid andmeid, kuid eeldatavasti on valitud lahedus siiski adekvaatne. Veel oli arvutil kiire SSD ketas mille suuruseks kirjutati 512GB.

Tõenäoliselt tänu tahvelarvuti kontseptsioonile puudub seadmel sõrmejäljelugeja. Seega tuleb neil, kes on harjunud Windowsi sel viisil sisse logima, ümber õppida. Küll aga on olemas kaamera ja Windows Hello ehk teisisõnu näotuvastus. Kaameratest veel niipalju, et neid on tervelt 2. Üks siis tavapärases kohas ekraani ülaservas ja teine tagumisel kaanel. Ikka selleks, et tahvlina kasutades oleks võimalik pilte teha.

 

Kasutamine

 

Kuna arvuti ei ole väga õhuke (paksemast kohast 2,3 cm) ega ka kõige kergem (1,62 kg koos klaviatuuriga), on selle igapäevane kaasaskandmine võrreldes üliõhukeste ultrabookidega pisut tülikam. Positiivse poole pealt aga on näiteks klahvid väga mugavad, konkreetsed ja vaiksed ning lisaks veel ka valgustusega. Ka puuteplaat on paraja suurusega ning seda on hea kasutada. Raamatupidajad aga tunnevad tõenäoliselt puudust eraldi numbriklaviatuurist.

 

 

Veel peab mainima, et tänu enam kui piisavale võimsusele ning hästi õnnestunud disainile, töötab Surface vaikselt. Kuna ekraani ümbritsevad kolmest küljest õhuavad, ei lähe seade ka väga kuumaks ning muretsema ei pea ventilatsiooniavade kogemata sulgemise pärast. See viimane kipub põhjas asuvate jahutusavade korral kodukontori diivanitel pahatihti juhtuma.

Liideste ja portide osas on olukord aga selline, et külgedelt leiab 2x USB 3.1 ja 1x USB-C. Lisaks veel kõrvaklapi väljundi ning mälukaardi lugeja. Puudu on aga levinud HDMI ja ka muud välise monitori ühendamiseks mõeldud pesad. Seega tuleb siin loota ainsale USB-C liidesele või juhtmevabadele variantidele. Laadimine käib kas samuti USB-C abil, või siis kaasasoleva laadijaga, mis ühendub magnetiga Surface Connect nimelisse porti. Väga omapärane lisa on laadija adapteril asuv USB väljund muude seadmete laadimiseks.

Nii-öelda igapäevases kasutamises ilmneb, et väga-väga hea on aku kestvus. 12-14 tundi järjest aku pealt kasutamist pole eriline probleem. Siin aga tuleb tähele panna, et selline tööaeg on võimalik saavutada ainult koos klaviatuuriga. Nimelt paikneb seal sees täiendav aku.

Väga mõnus on ka see, et masin püsib vaikne ja on igas olukorras tõeliselt kiire. Üllatavalt ruttu harjub ka 3:2 ekraanisuhtega ja mis seal salata ka väga kvaliteetse ekraanipildiga. See on ere, kirgaste värvidega ning meenutab nutiseadmete oma. Ka puuteekraaniga on nii, et kui korra seda kasutama hakata, siis hilisem loobumine on keeruline.

Küll aga jääb häirima seadme pigem suuremapoolne kaalunumber ja tänu sellele pisut kohmakas olek, eriti siis kui tekkis vajadus arvuti kotti panna ja kaasa võtta. Seda siis 13 tolliste ekraanide kontekstis. Võrreldes levinud 15,6 tollise ekraaniga arvutitega, pole seis sugugi mitte hull.

Harjumatu on ka tahvelarvuti režiimi kasutamine, tänu ebatavalisele formaadile ja tahvli kohta suurele 13,5 tollisele mõõdule, tundub ekraan pidevalt olema natukene liiga suur. Samas aga ei saa teha ühtegi etteheidet reaktsioonikiiruse, ekraani tundlikkuse või pildikvaliteedi kohta.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtvalt on tegemist väga vastuolulise seadmega. Kahtlemata on disain väga eriline ja arvutina kasutades soliidne. Lisaks on kasutatud materjalid kvaliteetsed ja akust jätkub pikaks-pikaks päevaks. Kiita tuleb ka ekraani ning süsteemi üldist kiirust, stabiilsust ja vaikset tööd.

 

 

Paraku aga ei pruugi disaini iseärasustest tulenev kohmakus kõikidele meeldida ning tahvelarvuti vaatest ei saa päris lõpuni kindel olla ka 3:2 ekraanisuhte õigsuses. Lisaks jääb hinnaküsimus. Näiteks i5/8GB/256GB variant maksab napilt vähem kui 2 000 eurot, i7/16GB/256GB aga juba ca 2 400 ja testitud i7/16GB/512GB tõenäoliselt veelgi rohkem. Selle raha eest saab palju kompaktsema seadme, mis on ühteaegu ka võimas, kuid samas kindlasti traditsioonilisem ja seega ka igavam.

 

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi