Sonos on ettevõte, mis toodab kvaliteetset audiotehnikat, kuid teeb seda kaasaegses võtmes. See tähendab, et firma valikust ei leia traditsioonilisi suuri Hi-Fi kõlareid või võimendeid. Küll aga leiab sealt kaasaegseid juhtmevaba ühendust pakkuvaid kõlareid, mis näevad head välja ning teevad veel paremat häält.

 

Kontseptsioon

Sonose tootevalikus ei ole väga palju tooteid, kuid olemasolevad katavad ära põhilise vajaduse, et tagada hea heli nii kodus, kui sellest väljaspool. Ehk lühidalt öeldes leiab Sonose portfellist kvaliteetsed kõlarid, millega oma kodune heli paremaks muuta. Neid võib soetada näiteks üksikult ja seejärel väga edukalt eesmärgipäraselt kasutada või ka mitu tükki korraga (või hiljem juurde osta) ja need siis omavahel siduda. Ehk olukorras, kus kõlareid on majapidamisse tekkinud mitu, saab need ühtsesse süsteemi integreerida ja seejärel keskselt juhtida. Seega on tegemist nii-öelda multiroom seadmetega.

Kõikide kõlarite haldamine käib läbi nutirakenduse ja on küllaltki lihtne. Seal samas rakenduses saab sättida seda, mida kõlarid mängivad ja teha erinevaid seadistusi. Ehk muuta helipilti, valida allikat jne. jne. Lisaks on kõikidel kõlaritel olemas puutenupud, mille abil saab kiirelt seada helitugevust või neid ka ajutiselt vaigistada. Eesrindlikumad kasutajad saavad aga kasutada hoopis hääljuhtimise funktsionaalsust. St. näiteks Amazon Alexat. Viimasel juhul, peab küll rakenduse seadetes veidikene luiskama ja oma asukohaks valima mõne „arenenuma“ riigi kui Eesti.

Kokkuvõttes on tegemist kena välimusega ja head heli pakkuvate nutikate kõlaritega, mis on suunatud neile, kes hindavad kvaliteeti. Kes soovib, võib alustada ka ainult ühest seadmest, kuid samas on kõik Sonose tooted omavahel ühilduvad ja hiljem juurde soetatud eksemplarid saab samasse ökosüsteemi lisada.

Järgnevalt ka kiire ülevaade mõnest konkreetsest kõlarist.

 

Beam

Beam on Sonose soundbar ehk ribakõlar, mis paigutatakse teleri ette. Seega on tegemist mõõtudelt küllaltki kompaktse seadmega, mis on ühelt poolt piisavalt õhuke või siis madal, et see ei hakkaks ekraani alumist serva varjama ning teiselt poolt tegelikult ka ootamatult lühike. Samas aga näeb see päris hea välja ning lisaks peidab ennast selles pisikeses korpuses mitu valjuhääldit, võimendi ning kuhjaga nutikust. Seega ei ole tegemist pelgalt ribakõlariga, vaid multiroom seadmega, mis suudab esitada väga erinevatest allikatest pärinevat heli. Selleks võib olla telefon, mõni netiraadio, Spotify aga ka näiteks võrguketas.

Kuna aga Beam-i peamine eesmärk on ikkagi parandada teleri heli, siis pisut lähemalt sellest. Kõigepealt ühendamine. Kõige lihtsam on seda teha HDMI kaabli abil, kasutades teleri HDMI ARC pesa. Nii hakkab Beam automaatselt tööle, kui teler sisse lülitada ja ka helitugevust saab reguleerida televiisori puldi abil. Peenemaid ja täpsemaid seadistusi saab aga Beami-l, nagu ka kõigil teistel Sonose kõlaritel, teha telefoni paigaldatud nutirakenduse abil. Kui kõlar ja telefon asuvad samas WiFi võrgus, saab neid üksteisele tutvustada ning seejärel määrata kasutajale sobilikud sätted ja teha muud seadistused. Näiteks seada bassi või kõrgemate sageduste tugevust. Veel saab vajadusel sisse lülitada väga hea öörežiimi. See on mõeldud õhtutundideks, ehk ajaks, kus võimalikke naabreid ei saa liigse bassikuminaga häirida. Lisaks öörežiimile on eraldi valik veel ka kõne esile toomiseks.

Mis puudutab heli üldiselt, siis peab ütlema, et siin ei pea pettuma. Kuna iga kõlari puhul ongi kõige tähtsam tema pool esitatav heli, siis siin on Sonos omal kohal. Ehk hoolimata väikesest korpusest teeb Sonos tõesti head häält. Võiks isegi öelda, et erakordselt head. Tänu hästi paigutatud elementidele, on heli ruumiline ja tasakaalus. Kõrged sagedused on selged ja teravad, madalamad aga tummised kuid seejuures hästi eristatavad. Lühidalt võib öelda, et Beam-i testiks üles seades ja esmakordselt käivitades oli vahe kaks korda kallima Samsungi ribakõlariga mäekõrgune ja vana kõlar enam oma endisele kohale ei naasnudki.

 

Subwoofer

Bassikõlar, ehk Sonos SUB on vast ainus Sonose valikus, mis on mõeldud töötama pigem koos Beam-iga ja seda üksikuna soetades ning telerile lisades läheks heli vast pisut liiga tasakaalust välja ja kalduks ehk liialt madalate sageduste poole. Samas aga muutub kõik kui kodusesse süsteemi Sub Beam-ile lisaks ühendada. Kuigi ka Beam saab basside esitamisega hakkama, on eraldiseisev bassikõlar see, mis paneb heas mõttes seinad värisema ja toob kinoelamuse tuppa. Tänu sisseehitatud võimendile, ei vaja Sub muud, kui pistikupesa ja WiFi ühenduse olemasolu. Rakenduse kaudu saab seadistused hõlpsalt ja vähese vaevaga tehtud ning kodune helipilt kardinaalselt paremaks muudetud. Kuigi subwoofer ei ole oma asukoha suhtes väga kapriisne ja selle võib paigutada ka silma alt ära, tasuks Sub siiski nähtavale kohale jätta. Seda seetõttu, et see näeb oma keskel asuva „auguga“ päris atraktiivne välja. Seega kokkuvõttes on Sub tõeline bassikõlar, mille mängimist on lisaks kuulmisele ka tunda.

 

One

Üksikult kasutamiseks või täienduseks Beamile on Sonose valikus veel ka One nimeline kõlar. See silindrikujuline seade on mõõtmetelt piisavalt väike, sobides nii näiteks magamistuppa või kontorisse, samas aga teeb ta head häält. Ehk One-st piisab keskmise suurusega ruumi heliga täitmiseks. Nagu ikka saab kuulata täpselt seda, mida vaja, ehk raadiot, telefonis olevat muusikat või mängida kusagil võrgukettal asuvaid faile. Toetatud on ka Apple AirPlay. Veel saab kõlarid, juhul kui neid on kaks tükki, lisada komplekti eelpool mainitud Beam-i ja Sub-iga ning nii tekitada surround heli. Ehk One-d saab paigutada kodukino süsteemi tagumisteks kõlariteks. Kuna kõlarite hääl on Sonosele omaselt tummine ja helipilt rikkalik, siis filmide vaatamisel annavad nad selliselt paigutatuna märgatava efekti. Nii-öelda tavalise teleri vaatamisel aga ei kasutata nende võimekust kaugeltki ära ja pisut on sellest isegi kahju. Lisamugavusena aga saab nii paigutatult omale suhteliselt käe ulatusse kiire võimaluse heli reguleerimiseks või vaigistamiseks, kuna ka One-i peal on puutenupud. Kuna rakendus ja mõõtmed võimaldavad, siis tegelikult tahaks One-i palju rohkem kaasa võtta, kuid kuna seade vajab töötamiseks elektrivoolu pistikust ning ei oma sisseehitatud akut, on tegemist pigem statsionaarse seadmega.

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi