Samsung Galaxy Fold. Pilt: Samsung

Samsungi mudelivalikus on nüüd volditav telefon


Hiljuti toimunud pressikonverentsil tutvustas Samsung tervelt viit uut mudelit, mille hulka kuulub ka Samsungi esimene volditava ekraaniga nutitelefon. Kõik telefonid leiavad kohe või lähitulevikus tee poelettidele, kus huvilised neid lähemalt näha ja katsuda võivad. Vaatame üle kõik, mida uut Samsung maailmale näitas.

Samsung Galaxy Foldi volditav telefon

Ilmselt maailma üks esimesi, kuid täiesti kindlasti Samsungi esimene volditava ekraaniga nutitelefon on lõpuks ilmavalgust näinud – telefon, millega Samsung on maailma õrritanud juba aastaid (kirjutasime sellest Digitargas juba aastal 2016).

Voldituna kõigest 4,6’’ ekraaniga telefon muutub avamisel silmapilkselt 7,3’’ tahvelarvutiks ning kõik, mida teed väikEsel ekraanil, kandub automaatselt ja hetkega üle suurele ekraanile.

Professionaalsete rööprähklejate suureks rõõmuks on Galaxy Fold esimene mobiilne seade maailmas, mis võimaldab ühel ekraanil korraga jooksutada tervelt kolme rakendust. Telefoni kuus kaamerat (kolm taga, kaks sees, üks ees) tagavad, et oluline foto saab tehtud olenemata sellest, millises voltimisastmes telefon parajasti on.

Uue seadme tehnilisi andmeid pressikonverentsil kuigi palju ei kirjeldatud, kuid teada on, et telefonil on uue põlvkonna protsessor, tervelt 12 GB RAM-i, 512 GB mälu ning kaks akut, mis kahe peale kokku annavad välja 4380 mAh. Endale meelepärase värvi saab valida nelja tooni seast – must, sinine, roheline ja hall.

Samsung Galaxy Fold lahtivoldituna. Pilt: Youtube

Kuigi uus telefon tuleb müügile alates aprillist, puudub praegu info, kas ja millal seade Eesti turule jõuab. Kindlasti on volditavad telefonid nutitelefonide maailmas üks oodatuimaid “järgmisi samme” ja 2019. aasta jooksul näeme sarnaseid saavutusi ka teistelt tootjatelt. Oma olemuselt ei ole sellised telefonid veel kaugeltki “valmis” ja võrreldes teiste müügil olevate telefonidega on tegemist veel üsna kohmakate ja jämedate seadmetega, mis aga tehnoloogiliste saavutuste mõistes on kindlasti märkimisväärsed.

Samsung Galaxy S10e, S10, S10+ ja S10 5G

Loe Digitargast ka värskelt avaldatud kasutuskogemuse põhjal ilmunud lugu “Samsung S10+ on võimas viie kaameraga nutiseade“.

Samsungi esimene S-seeria mudel, Samsung Galaxy S, jõudis müügile terve dekaad tagasi, mis teeb S10-st väga erilise telefoni, kuna see tähistab Samsungi nutitelefonide uue aastakümne algust. Uued mudelid on saadaval kuues värvitoonis – valge, must, roheline, sinine, kollane ja roosa.

Samsung on alati olnud uhke selle üle, et nende telefonide ekraanid on servast servani ka ilma “kulmuta”, mille enamik telefonitootjatest pärast iPhone X turuletulekut oma telefonidesse lisas. Et ekraani suurust veelgi tõsta ja kurikuulsat “kulmu” vältida, on S10-l spetsiaalselt väljatöötatud AMOLED Infinity-O ekraan, mille kaamera ning sensorid asuvad otse ekraani sees. Uus ekraanitehnoloogia võimaldab lisaks “kulmu” kaotamisele vähendada eralduvat sinist valgust tervelt 40% võrra filtreid lisamata ning värvides järeleandmisi tegemata.

Sõrmejäljelugeja ekraani sees, rohkelt häid kaameraid

S10 on Samsungi esimene telefon, mille sõrmejäljelugeja on viidud ekraaniklaasi alla. Seal olev sensor töötab ultrasonic-tehnoloogial, mis pommitab sõrme helilainetega ning teeb sellest 3D ülesvõtte, mis on turvalisem ja töötab päikese käes või märgade näppudega paremini kui optilisel tehnoloogial töötavad sensorid. Seadmes olev masinõpe ja üliturvalised algoritmid tagavad, et telefoni ei saaks lahti lukustada mitte keegi peale selle õige omaniku.

S10 seeria seadmetel on tagaküljel kolm kaamerat. Pilt: Telia

Nii S10 kui ka S10+ saavad hoobelda tervelt kolme tagumise kaameraga, mille seas on nii 12 MP lainurk, 16 MP ultralainurk kui ka 12 MP telefoto kaamerad. Senisest nutikam AI tuvastab varasemast rohkem objekte ja olukordi, et kaamerasätted hetkega optimeerida, nii et iga pilt paistaks, nagu oleks see tehtud profikaameraga. Sotsiaalmeedia superstaaride suureks rõõmusõnumiks teeb Samsung koostööd Adobega ning peagi lisandub telefonidesse spetsiaalselt Samsungi jaoks optimeeritud Samsung Premier Rush, mis peaks piltide töötlemisele oluliselt lisavõimsust andma.

Võimsus ja tagurpidi juhtmevaba laadimine

Uued telefonid on tehniliselt varasematest igati ees: S10e tuleb müügile koos 8 GB RAM-i ja 128 GB sisemäluga, S10 samuti 8 GB RAM-i ja kuni 512 GB sisemäluga ning S10+ kuni 12 GB RAM-i ning 1 TB sisemäluga. Kõik telefonid toetavad nüüd ka tagurpidi juhtmevaba laadimist, millega vajadusel teist juhtmevaba laadimisega nutiseadet laadida. Sisseehitatud keerukad ja iseõppivad algoritmid saavad aru ning jätavad meelde, kuidas oma telefoni kasutad ning optimeerib vastavalt sellele rakenduste jm seadistusi, et aku kauem vastu peaks.

Mudelivaliku kõige võimsam, parem, ilusam ja kiirem telefon on loomulikult viimasena esitletud Samsung Galaxy S10 5G oma suure 6,4’’ kumera AMOLED ekraani, tervelt nelja tagumise kaamera, 4500 mAh aku ja ülikiirete 5G ühendustega … mis peavad ilmselt aga veidi ootama, kuni operaatorid on 5G võrkude arendamisega järele jõudnud. Kindel on see, et S10 5G on käesoleva hetke kõige tulevikukindlam seade, mis on oma ajast isegi pisut ees.

Samsung Galaxy S10e. Pilt: Telia

Galaxy Buds, Galaxy Active ja Galaxy Fit

Lisaks telefonidele näitas Samsung ka uusi senisest väiksemaid Galaxy Budsi kõrvaklappe, terve nädala kestva akuga Galaxy Fiti aktiivsusmonitori ning uuenenud disainiga Active’i nutikella, mida saab kõigele muule lisaks laadida Samsung S10 tagakaanel.

Galaxy Budsid suudavad ühe laadimiskorraga mängida kuni 6 tundi muusikat ning ühenduvad seadmega mõne hetkega (väga sarnaselt Apple AirPodsidega, mis sisuliselt ühenduvad karbikaane avamisega). Nii aktiivsusmonitor kui ka kell suudavad automaatselt tuvastada 6 erinevat treeningut ning need, mida seadmed automaatselt ei tuvasta, saab jälgima panna manuaalselt.

Samsung Galaxy S10e, S10 ja S10+ telefonide eelmüük kestab Telia Eesti e-poes 20. veebruarist kuni 7. märtsi hilisõhtuni.

S10e

5,8’’ ilma kumeruseta AMOLED ekraan
Sõrmejäljelugeja telefoni küljel
2 kaamerat: lai- ja ultralainurk-kaamera
1 esikaamera: lainurk
3100 mAh aku

S10

6,1’’ servadest kumer AMOLED ekraan
Ultrasonic sõrmejäljelugeja ekraani sees
Kolm kaamerat: lainurk, ultralainurk ja telefoto
1 esikaamera: lainurk
3400 mAh aku

S10+

6,4’’ servadest kumer AMOLED ekraan
Ultrasonic sõrmejäljelugeja
Kolm kaamerat: lainurk, ultralainurk ja telefoto
2 esikaamerat
4100 mAh aku

S10 5G

6,7’’ servadest kumer AMOLED ekraan
4500 mAh aku
4 kaamerat: lainurk, ultralainurk, telefoto ja 3D sügavustunnetusega kaamera
Ülikiired ühendused

Siit saad vaadata kogu Samsungi pressikonverentsi, kus uusi seadmeid esitleti.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."