Samsung S10 seeria nüüd müügis. Pilt: Samsung

Samsung S10+ on võimas 5 kaameraga nutiseade

#nutitelefon #samsung #samsung s10+
6 min lugemine

Samsung on katte 2019. aasta uutelt S- ehk tippseeria telefonidelt maha tõmmanud. Just need on seadmed, millega Lõuna-Korea suurtootja loodab käesoleval aastal rambivalguses püsida ning nutitelefonide lipulaevade konkurentsis koore riisuda. S10 seeria seadmeid on koguni kolm (kui mitte arvestada Eestis mittemüüdavat 5G mudelit): pisem ja soodsam S10e, nii-öelda tavaline S10 ja ning S10+, mis neist suurim-võimsaim. Just S10+ mudeliga tutvust tegimegi, et esmamuljeid jagada.

Suur ja kerge

Nagu iga telefoni puhul, jääb ka kümme plussi juures esimese asjana silma selle välimus – seade on välja tulnud igati soliidne ja kena. Ekraani-korpuse suhte osas on astutud veel üks sammuke edasi ning pilt ulatub nüüd tõesti peaaegu igast küljest täiesti servadeni. See tähendab, et 6,4-tollise ekraanidiagonaali juures on S10+ pool sentimeetrit lühem, võrreldes sama suure ekraaniga Samsung Note 9-ga. Märkimisväärne vahe on ka kaalus. Note 9 kaalub 212 grammi, S10+ aga vaid 175 grammi. Ning kuna telefon on ka õhem ja ümaram, siis on kaalu ja mõõtmete muutus tunnetatav kohe esimesest hetkest alates.

10+ ei mõju raskepäraselt ega jäta “labida” muljet. Üllataval kombel on suudetud ka klaasist tagakülg viimistleda nii, et lisaks heale välimusele ei ole see eriti libe. Seega püsib telefon küllaltki hästi käes ning on ka ilma täiendava ümbriseta väga mugav kasutada. Pakutavate värvitoonide (must, valge ja roheline) seast peaks samuti igaüks omale sobiva leidma, sest kasutatud toonid on huvitavate varjunditega ning omanäolised. Välimuse ja disaini eest saab telefon küll täispunktid.

Uus kulm on auk ekraanis

Kui Apple oma iPhone X mudeli juures nn kulmuga välja tuli, tundus see uudne ja huvitav ning tekitas olukorra, kus kõik teised seda kopeerima kippusid. S10 seeria puhul on esikaamera aga paigutatud otse ekraani sisse ehk paremasse ülanurka. Sinna on justkui augurauaga selleks tarbeks lihtsalt üks auk löödud. Kuigi mitte päris esimene, võib üsna kindlalt öelda, et see ei ole ka viimane telefon, kus sellist lahendust kasutatakse. Auguke ekraanis jääb piisavalt märkamatuks ning tundub samas lahe. Seega saab tõenäoliselt nüüdsest uueks normaalsuseks esikaamera otse ekraani sisse paigutamine ning kulm vajub unustusehõlma.

Esikülje kaamera: Pilt: Mart Laanemägi

Kuna selfide tegemine on väga populaarne, väärib S10+ puhul märkimist, et eesmisi kaameraid on nüüd kogunisti kaks. Neist üks on peamine 10-megapiksline ning selle kõrval veel 8 Mpix, andmaks piltidele täiendavat sügavust. Kuna pildid tulevad head, võib seda arengut igati tervitada ning nentida, et kahe kaamera ja pakutavate efektide koostöös saab ka nõudlikum kasutaja kõik selfid kenasti tehtud ning Facebook ja Instagram kvaliteetsete fotodega täidetud.

Sõrmejäljelugeja

Üks telefoni silmapaistvamaid omadusi on kindlasti ekraani sisse ehitatud sõrmejäljelugeja. Kuigi reaalsuses paikneb see hoopis ekraani all, paistab kasutajale ikkagi, justkui oleks lugeja üks osa ekraanist. See tähendab, et telefoni avamiseks tuleb pöial ekraanil lihtsalt õigele kohale asetada ning sellest piisab. See on tõeliselt lahe ja vau-efekti pakkuv lahendus. Kuna erinevalt konkurentidest on kasutusel ultraheli tehnoloogia, toimib see ka juhul, kui käed on mingil põhjusel niisked või suisa märjad. Ekraanisisene lugeja on parem ka asukoha poolest, kuna pöial on telefoni kätte võttes automaatselt õiges kohas ning lugeja asukoha üle pole vaja juurelda.

Sõrmejäljelugeja asub ekraani peal. Pilt: Mart Laanemägi

Viis kaamerat

Galaxy S10+ tagaküljel leidub kenas rivis kokku kolm kaamerat. Kokku on seadmel kaameraid seega suisa viis. Tagumised objektiivid on paigutatud telefoni korpuse suhtes risti ja moodustavad koos välguga eraldi, korpusest pisut välja ulatuva sektsiooni. Viimase õnnestunud paigutus tagab selle, et aparaati lauale asetades ei jää see seal kõikuma. Võib tunduda pisiasjana, aga viimase aja iPhone’i mudeleid on seetõttu lauale asetatuna üsna ebamugav kasutada.

Kaamerad pakuvad sealjuures 12, 16 ja 12 megapikslit ning teevad väga-väga häid pilte. tehisintellekti ning erinevate objektiivide omaduste kombineerimisel suudab telefon korraliku pildi ära tuua ka keerulistes olukordades. Täiendavalt saab ise stseene ning erinevaid efekte ja seadistusi valida, seega saavad rahuldatud ka nõudlikuma pildistaja soovid.

Kõige suurema uuendusena aga pakub S10+ nüüd võimalust kasutada ka lainurk-objektiivi ning see muudab asju kolossaalselt. Väiksemas ruumis jääb nüüd ka päriselt midagi peale ühe nurga pildile ning telefoniga saab nüüdsest mõistlikust kaugusest teha ka grupipilte ja pildistada näiteks autosalongi. Liikuva pildi ehk video poole pealt on aga toetatud nii ülim aegluup kui ka UHD-formaadis filmimine.

Võrdluseks on toodud väiksemas ruumis ühest ja samast kohast tehtud pilt.

Elekter – akuvaba laadimine seadmest seadmesse

Arvatavasti ei tule see suure uudisena, et ühel tipptelefonil on juhtmevaba laadimine ning endisest suurem aku, mis muide mahutab nüüd 4100 mAh ning kestab normaalse kasutamise juures vähemalt kaks päeva. Küll aga tasub elektrimajanduse juures ära märkimist, et ka seade ise võib olla juhtmevaba laadija ning enda akus olevat energiat teistele seadmetele edasi anda. Selleks tuleb vaid vastav funktsionaalsus aktiveerida ja seadme tagaküljele kas teine telefon või näiteks nutikell asetada. Kõik, kes on kunagi akupanka kasutama pidanud, saavad aru, kui oluliseks võib mõningates situatsioonides selline võimalus osutuda. Lisaks on toetatud muidugi kiirlaadimine.

Tehnilised näitajad

Salvestusmahuna on võimalik valida 128 GB, 512 GB või lausa 1 TB pakkuv eksemplar ning neile kõigile saab veel lisada ka kuni 512 GB suuruse mälukaardi. Põhimälu on 128 ja 512 mudelitel 8 GB ning 1 TB variandil suisa 12 GB. Koos kaheksat tuuma sisaldava protsessoriga muudavad sellised numbrid telefoni väga kiireks. Jõudluse taha ei jää ka 8 GB variandil küll midagi, nii et 12 GB tundub isegi veidi üle pakutuna.

Viimase aja kombe kohaselt on olemas ka kahe SIM-kaardi lisamise võimalus ning kasutusel USB-C ühendus. Ekraan põhineb AMOLED tehnoloogial ning on 522 ppi pikslitihedusega. Säilinud on ka ekraani kumerad servad ehk edge-lahendus ning endiselt on seade ka veekindel (IP68) ja alles on ka 3,5 mm kõrvaklapipesa. Tarkvara osas on kasutusel Android 9, mis tähendab, et saadaval on nii Digital Wellbeing, mis jälgib kasutaja harjumusi kui ka muud selle opsüsteemi poolt pakutavad uuendused.

Kokkuvõtteks

Esmamuljed Samsung S10+ kohta on väga head. Olgugi et otseselt ei ole välja tuldud tõeliselt uute asjadega ning telefonilt ei leia midagi sellist, mida varem tehtud ei ole, on ikkagi kõik nutitelefonide maailma hetke parimad omadused ja tehnoloogiad kümme plussi kokku pandud. Ja need kõik toimivad ning miski ei jäta poolikut ega toorest muljet. Olgu see siis servast servani ekraan koos esikaamerate paariga, ultraheli sõrmejäljelugeja või hiiglama hea põhikaamerate komplekt. Kokkuvõttes kipuvad lugema just väikesed asjad ning kuna Samsung on need paika saanud, siis saab S10+ küll kindla ostusoovituse.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.