Saame tuttavaks: Tilk! ehk looduslike ja kestlike nahahooldustoodete looja

#jätkusuutlik ettevõtlus #keskkonnahoid #roheline mõtteviis #Tilk!
5 min lugemine

Sel sügisel avaldab Digitark lugude sarja ettevõtetest, kelle südameasjaks on roheline ja jätkusuutlik tegevus. Sel korral teeme tutvust Tilk! looduskosmeetikaga.

 

Jätkusuutlikkus on osa Telia DNA-st ning seetõttu soovime, et üha rohkem inimesi avastaks enda jaoks ringmajanduse ja jätkusuutliku eluviisi. Nii on see ka paljude teiste ägedate Eesti ettevõtete südameasi. Just seetõttu toome teieni mitmeid imetoredaid ettevõtmisi, mille tegevus on üht- või teistviisi seotud ringmajanduse või jätkusuutlikkusega. Igalt ettevõttelt küsisime viis küsimust, mille vastuseid saate lugeda siitsamast.

 

Tutvusta ennast, oma ettevõtet ja meeskonda. Mis on teie tiimi moto, mis on aga edasiviivaks jõuks?

Mina olen Pille Lengi ja olen Tilk! looduskosmeetika brändi asutaja. Minu huvi looduskosmeetika vastu sai alguse ajal, kui elasin Pekingis. Suurlinna elutempo, saastunud õhk, järsud kliimamuutused ja tihedad konditsioneeritud õhuga lennureisid hakkasid ajapikku oma negatiivset mõju avaldama ja avastasin end järjest süvenevate nahaprobleemide küüsis, millele hakkasin lahendusi otsima.

Leidsin vastused Hiina meditsiinis tuntud looduslikest õlidest, mida täiendas väärtuslik leid Malaisia reisil avastatud ja seal laialt levinud kookosõli näol, mis samal ajal niisutas kui ka hooldas mu probleemset nahka.

Kuna see kogemus oli minu jaoks elu muutev, leidsin, et uued teadmised ja positiivsed tulemused, mida tänu neile olen saavutanud, võivad aidata ka paljusid teisi, kes maadlevad samasuguste probleemidega, ning need väärivad jagamist. Nõnda oligi esimene samm Tilk! looduskosmeetika loomise suunas astutud.

Sellest ajast peale olen pühendunud erinevate nahaprobleemide uurimisele ning uute lahenduste leidmisele ja toodete arendamisele lähtuvalt sellest, mis oleks inimestele abiks.

Tilk! brändi kontseptsioon väljendabki sisuliselt minu südamesoovi, et iga inimene võiks leida endale sobivad looduslikud ja jätkusuutlikud nahahooldustooted.


Miks jätkusuutlik ettevõtlus? Mis on lugu sinu ettevõtte loomise taga?

Pekingis elades sain aru, kui seotud kõik omavahel on. Liigne tarbimine ja tootmine on aluseks mitmetele keskkonnaprobleemidele, mis mõjutavad toidu- ja õhukvaliteeti, mida sööme ja hingame, mis omakorda mõjutavad meie tervist ja stressitaset ning mis omakorda avalduvad meie nahal ja elukvaliteedis. Ehk minu jaoks on algusest peale olnud teadmine, et kogu see ahel on terviklik ja üksteisega seotud ja kui ühe lüliga on midagi valesti, mõjutab see kogu ülejäänud ringi, mis omakorda mõjutab laiemat ühiskonda ja kogukonda.

Sain Saaremaa tüdrukuna suures linnas (Pekingis elab ca 22 miljonit inimest koos äärelinnadega) aru, milline väärtus on meil kodusaarel. Siin on meil puhas õhk, keskkond, kvaliteetne toit – need on tänapäeval unikaalsed väärtused, mida raha eest osta ei saa. Samas sain ka aru, et neid väärtusi tuleb hoida ja selleks peaks olema iga uus ettevõte juba “sündides” roheline ja jätkusuutlik.


Mida aitab sinu ettevõte muuta? Mis on selle juures kõige olulisem?

Tilk! muudab traditsioonilise kosmeetika tööstust. Esiteks on meie missiooniks näidata inimestele, et loodustooted on tõhusad ja toimivad ning kehale head. Teiseks muudame arusaama, kuidas kosmeetikatööstus toimida saab.

Me võtsime kasutusele ringmajandussüsteemi – me korjame tagasi oma tühjaks saanud pakendid ja taaskasutame neid uute toodete jaoks. Selle programmi nimi REUSE ME, mis unikaalne keskkonnahoiuprogramm Eestis.

 Meie programmi peamine eesmärk on minimeerida keskkonnale tehtavat kahju ning ringmajanduse kaudu pöörata rohkem tähelepanu jätkusuutlikule tarbimisele. Selleks otsime üheskoos heade koostööpartnerite ja edasimüüjatega innovaatilisi lahendusi pakendite taaskasutamiseks.

Programmi käigus kogutakse tarbijatelt tagasi kasutuses olnud kosmeetikatoodete pakendid, mis seejärel uuesti ringlusesse suunatakse. REUSE ME programmi raames tagasi korjatud pakendid läbivad hoolika desinfitseerimisprotsessi ja kontrolli, et pakend oleks uuesti ringlusse saatmiseks sobiv. Kontrolli ja puhastamise järel täidetakse pakend taas uue ja värske tootega, et tagada selle parimad omadused ning säilimine.

Tänu uuesti ringlusesse saadetud topsi kasutamisele jääb üks täisväärtuslik tops ära viskamata ning samuti jääb ära keskkonda kurnav uute topside tootmisprotsess. Nii saame korraga vähendada tekkiva prügi hulka kui tootmisega kaasnevat energiahulka.

REUSE ME teine eesmärk on vähendada tarbitavate pakendite hulka ning seetõttu on e-poes olemas võimalus tellida kõiki tooteid ilma välise pakendita. Välispakendita tellimise võimalus vähendab lisapakendite hulka, mis tarbijale toote kasutamise ajaks lisaväärtust ei paku ning suunab inimesi juba toote soetamise hetkest keskkonnahoiule mõtlema. Iga tellimata jäetud välispakend on oluline samm enda ökoloogilise jalajälje vähendamise ning teadliku tarbimise suunas.


Mida olete õppinud äris, mis keerleb jätkusuutlikkuse ümber? Kas on tagasilööke? Kas on mingeid olulisi positiivseid külgi?

Tihti vajame eeskujusid ja eestkõnelejaid uute positiivsete muutuste elluviimiseks ja juurutamiseks. Tihti läheb uute asjadega harjumiseks aega. Meile olime oma valdkonnas sammukese ees. Olime oma taaskasutusprogrammi ammu lansseerinud enne kui inimesed selle vajalikkusest päriselt aru saama hakkasid. Tänaseks on suur osa meie klientidest ja edasimüüjatest algatusega kaasa tulnud.

 

Milline on ringmajanduse tulevik? Kujutage ette aastat 2030

Ringmajanduse tulevik võiks kanda endas palju uudseid, nutikaid ja innovaatilisi lahendusi erinevate sektorite üleselt. Ma näen, et erinevate sektorite vahel oleks rohkem koostööd selleks, et tekiks vähem ülejääke ja meie piiratud ressursid oleks efektiivsemalt rakendatud. Inimeste tarbimisharjumused on miinimumini viidud ja pigem toodetakse nõudluspõhiselt kui lattu seisma.

 

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.