Sel sügisel avaldab Digitark lugude sarja ettevõtetest, kelle südameasjaks on roheline ja jätkusuutlik tegevus.

 

Jätkusuutlikkus on osa Telia DNA-st ning seetõttu soovime, et üha rohkem inimesi avastaks enda jaoks ringmajanduse ja jätkusuutliku eluviisi. Nii on see ka paljude teiste ägedate Eesti ettevõtete südameasi. Just seetõttu toome lähiajal teieni mitmeid imetoredaid ettevõtmisi, mille tegevus on üht- või teistviisi seotud ringmajanduse või jätkusuutlikkusega. Igalt ettevõttelt küsisime viis küsimust, mille vastuseid saate lugeda siitsamast. Esimesena tutvustame teile Tallinna esimest pakendivaba poodi, Ilma poodi.

Tutvusta ennast, oma ettevõtet ja meeskonda. Mis on teie tiimi moto, mis on aga edasiviivaks jõuks?

Mina olen Julija, Ilma poe asutaja. Oleme väike, hetkel naiste poolt juhitud – kuid tulevikus ilmselt soopiiranguteta – ettevõte, mis soovib muuta jäätmevaba ostlemise uueks normaalsuseks. Jelena on meie loominguline hing ning Anett on meie armas kliendihaldjas.

Kuid üldiselt teeme kõik kõike – alates klientidega rääkimisest kuni automaatide puhastamiseni ja koostööprojektide loomiseni.

Miks jätkusuutlik ettevõtlus? Mis on lugu sinu ettevõtte loomise taga?

Neli aastat tagasi Eestisse kolides tahtsin teha midagi vajalikku, kus saaksin oma teadmisi ja oskusi rakendada. Pealegi oli kõik, mida me siin ostsime, Riiaga võrreldes oluliselt rohkem pakendatud ja ma olin tõesti mures ning isegi ka veidi nördinud meie majas tekkiva jäätmekoguse pärast.

Õppisin Töötukassa abiga ärijuhtimist ja eesti keelt ning sain finantseeringu ettevõtte alustamiseks. Ja 26. septembril 2020 avas Ilma pood uksed.

Hariduselt olen ma aga hoopis keskkonnainsener ja olen kogu oma eelneva tööelu toimetanud keskkonna- ja energiatõhususe projektide kallal era- ja riigiasutustes.

See on asi, millest ma saan aru – mulle meeldib alati rohkem õppida ja see on minu kirg.


Mida aitab sinu ettevõte muuta? Mis on selle juures kõige olulisem?

Arvan, et oleme oma tegemistes alati ausad. Teeme klientidele võimalikult lihtsaks teha väikseid samme olmejäätmete vähendamiseks.

Peame kinni kolmest põhireeglist:

* võimaluse korral plast- ja muu pakendivaba kaup;

* kohalikud või meile võimalikult lähedal asuvad tootjad;

* toetame ostmist põhimõttel, et 10 grammi või 1 kilo on võrdselt sama head.

Mida olete õppinud äris, mis keerleb jätkusuutlikkuse ümber? Kas on tagasilööke? Kas on mingeid olulisi positiivseid külgi?

Oleme põnevil, kuidas inimesed Ilma poe vastu võtsid ja kui kiiresti saime oma esimese püsiklientide baasi mitte ainult Tallinnas, vaid kogu Eestis.

Meile meeldib, et üha enam supermarketites müüdavaid kohalikke tootjaid otsustab meiega koostööd teha, pakkudes klientidele pakendivabu võimalusi. Jah, meil on suured plaanid!

Milline on ringmajanduse tulevik? Kujutage ette aastat 2030

Olen üsna kindel, et Ilma poe sarnaseid kauplusi on selleks ajaks tekkinud veel ja veel. Parandamine, ringlussevõtt ja taaskasutamine muutuvad uueks ostu- ja elustiiliks. Ja enamasti on kasutuses muidugi tõeliselt alternatiivsed ja rohelised energiaallikad. Selle üle olen ma tõeliselt rõõmus.