Netatmo isiklik ilmajaam tegutseb toas ja õues

#lisaseadmed #tark kodu
5 min lugemine

Enamik tsiviliseeritud inimkonnast on ilmausku – jälgitakse hoolikalt ilmateadet ning ka hommikul vilksab esimene pilk taevasse ja termomeetrile, et mida siis tänane ilm meile ka toob. Ehkki viimastel nädalatel on ilm Eestimaal olnud ebatraditsiooniliselt stabiilne (ja hea), siis tavaliselt meil nii hästi ei lähe.

 

Õige ilmateade lubab meil valida õige rõivastuse meie muutlikusse ilma ning seeläbi tagada meie füüsiline heaolu ning miks mitte ka tervis. Paraku on aga ilmateenistused ja -ennustajad aegade jooksul muutunud väärinfo sünonüümiks. Selge see, et ilm on üpris efemeerne ja ebakindel nähtus, aga kui oled ootamatu vihmasabina käes läbi ligunenud, terve päeva valedes rõivastes higistanud või külmetanud, siis tahaks ju küll ilmaennustajal mõnest kehaosast kinni krabada ja teda raputada, kuni õnnis rahu hinge poeb. Kahjuks aga on ennustajad enamasti meile kättesaamatus kauguses, võimaldamata meil oma esimesi impulsse rahuldada.

Ometi on olemas suurepärane lahendus – hanGI endale oma isiklik ilmajaam!

Esiteks on selline ilmajaam enamasti üpris täpne, sest mõõdab ilma kasutaja vahetus läheduses. Teiseks võid eksituse korral oma frustratsiooni kohe selle peal välja elada. Väga füüsiliseks muidugi ei maksaks minna, sest tegu on ikkagi täppisinstrumendiga. Küll aga võid seada selle seadme häbiposti ja/või valimatu sõnavaraga tema suhtes oma arvamust avaldada.

Netatmo on valmis saanud personaalse ilmajaama, mida suure tõenäosusega noomima ei pea. See seade mõõdab kõik vajalikud parameetrid nii sinu toas kui ka õues. Lisaks võib seadme omanik registreerida oma ilmajaama rahvusvahelises ilmajaamade võrgustikus, kuhu kuulub üle 250 000 ilmajaama üle kogu maailma! See tagab ilmateate täpsuse n-ö rohujuure tasandil.

 

Välimus

 

Minule Netatmo disainikeel meeldib. Netatmo Personal Weather Station (Isiklik Ilmajaam) näeb välja minimalistlik ja isegi futuristlik. Umbes nagu kaunis hõbedane torujupp, millele on seltsiks väike hõbedane torujupp. Ainult et targad torujupid. Torujupid, millesse on topitud hulk kõrgtehnoloogilisi andureid.

 

Silindrite pind on meeldivalt matt, mitte ei kiiska ega kogu sõrmejälgi ja muud mustust. Ilmajaama peamoodul on umbes keskmise pliiatsi kõrgune, väliskeskkonda paigaldatav lisamoodul aga sellest umbes kolmandiku võrra väiksem, meenutades üle keskmise kõrgusega soolatopsi. Lisamooduli välimus tundub meie karmide välistingimuste jaoks isegi liiga õrn, kuid juhis soovitab selle paigaldada näiteks majaräästa alla, kus otsene päikesepaiste ja vihm-lumi sellele ligi ei pääseks. Linnakorteris muidugi on selliste räästaalustega pisut kehv seis ning ilmselt oleks soovitav ehitada akna välispõskedele mingi vari otsese päikesevalguse ja sademete jaoks. Kui on aga ligipääs kuhugi pööningule vms, siis võib muidugi katsetada ka teisi variante. Üldiselt aga näeb see lisamoodul välja üpris edev, seega on soovitav paigutada see nii, et ei tekitaks võõrastes inimestes ebatervet ahvatlust. Õnneks ei vaja välismoodul vooluvõrku ühendamist, mis muudaks selle paigaldamise keerukamaks. Komplektis on isegi paar kruvi ja takjapael mooduli seinale kinnitamiseks, kuid olen kindel, et vähegi nutikal kasutajal on veel hulgaliselt ideid selle kinnitamiseks. Kindlasti peab moodul olema hõlpsasti teisaldatav, sest teatavate ajavahemike järel tuleb vahetada selle patareisid või akusid.

 

Kasutamine

 

Kuigi seade ise on täis kõrgtehnoloogiat, on selle ülesseadmine ülimalt lihtne. Esmalt laadid oma nutiseadmesse Netatmo rakenduse. Siin tasub olla tähelepanelik, sest Netatmol on erinevate seadmete jaoks erinevad rakendused. Peale rakenduse käivitamist tahab Netatmo, et looksid oma konto. Põhimõtteliselt tähendab see meiliaadressi ja salasõna. Peale konto loomist ja sisselogimist õpetab rakendus, kuidas põhiseade ühendada internetiga ja välismoodul põhiseadmega ning pidu võibki alata. Kasutajal polegi enam vaja ise midagi teha, targad seadmed toovad värske info kiiresti ja sujuvalt seadmesse.

Rakenduses on info esitatud meeldivalt lihtsalt ja visuaalselt nauditavalt. Mitte midagi liigset, kõik on selge juba esimesest pilgust. Avaekraanilt on näha, kas ilm on pilvitu, pilves, vahelduva pilvisusega või vihmane-tormine. Lisaks temperatuur ja õhuniiskus nii toas kui ka õues, õhurõhk õues, süsihappegaasi sisaldus toas, kastepunkt õues ja müratase toas. Välja on toodud ka päeva madalaim ja kõrgeim temperatuur ning käimasoleva nädala prognoos. Õue- ja siseinfo on hästi eraldatud, segiajamist kartma ei pea. Põhimõtteliselt on avalehelt võimalik liikuda edasi ka tuule- ja vihmainfo juurde, kuid nende nägemiseks tuleb osta ja paigaldada lisamoodulid. Kortermajas võib nende paigaldamisega tekkida probleeme. Lisamooduleid on võimalik paigaldada ka siseruumide kontrolliks, näiteks maja teisele korrusele või korteri teise otsa. Samuti pääseb avalehelt ligi kaardile, mis näitab teiste ilmajaamade asukohta ning nende temperatuurinäitu. Nii saab näiteks teada, et mere ääres on temperatuur hetkel ligi 6 kraadi madalam kui südalinnas, kus tuul väga ei liigu. Seega võib kasutaja liikuda lihtsalt teise linnaossa, kui ühes kohas talle palavus või külm liiga kipuvad tegema.

 

Kokkuvõtteks

 

Igapäevane infotulv meie ellu on tohutu ning palju on selles ka üleliigset ja tarbetut. Netatmo Isikliku Ilmajaama pakutav info on aga oluline, see on kiire ja täpne. Just selline, nagu ilmateade olema peab. Adekvaatset infot pakkudes tõstab see oluliselt kasutaja elukvaliteeti nii tänaval kui kodus, vähendab märkimisväärselt energiat, mis meil kulub võitluses loodusjõududega. Lisaks on ilmajaama moodul ka visuaalselt atraktiivne, mõjudes interjööris moeka disainielemendina, võtmata sealjuures kuigi palju ruumi.

Netatmo Personal Weather Station on küll mõnevõrra kallim kui sise- ja välistermomeeter kokku, kuid samas pakub see infot oluliselt mugavamalt ja mahukamalt kui mittenutikad kraadiklaasid. Netatmo ilmajaama abil saad ka kodust eemal jälgida, milline on toas temperatuur, et seda vajadusel nutiseadme abil endale sobivaks reguleerida. Võimalusi selleks on juba täna väga palju.

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."