Ilmateema on püsinud kuumana juba mõnda aega. Inimesed jälgivad erinevatel põhjustel  aastaringselt pingeliselt ilmateateid, samas omamata vähimatki ettekujutust, milline atmosfäär valitseb neil kodus. Ometi on ka kodune kliima väga suure tähtsusega, sest selles me veedame enamuse oma ajast ning kogu oma puhkeperioodi – une. Juhul, kui töö juures magamiseks võimalus puudub.

Sajandeid oli ainukeseks vahendiks koduse atmosfääri kvaliteedi määramiseks kraadiklaas. Teaduse ja tehnika revolutsioon laiendas võimalusi ning varustas kodanlaste kodud ka baromeetritega, mis määrasid õhurõhu ehk siis selle, kas väljas on pilves või pilvitu, kuiv või vihmane. See kõik on tänaseks ajalugu. Firma Netatmo on üheks tervikuks koondanud grupi erinevaid sensoreid, mis annavad kasutajale praktiliselt täieliku pildi kodusest olukorrast.

 

Välimus

 

Netatmo Healthy Home Coach (Tervisliku Kodu Treener) on pakendatud nägusasse heledasse pakendisse, kuid pakendi sisu on kaunim veel. Minimalistlik disain tundub pärinevat Apple’i disaini sepikodadest – särav lihvitud alumiiniumsilinder ilma ühegi nupu või lülitita. Sellise spartaliku disaini juures tundub isegi mikro-USB pistik rämeda ja vulgaarsena. Harjatud matt roosakaskuldne alumiinium mõjub soliidselt, lisaks ei jää sellisele pinnale ka sõrmejäljed ega torka silma ka sinna kogunev tolm. Selline futuristlik ja salapärane silinder sobib suurepäraselt ka kõige eksklusiivsemasse interjööri, pakkudes ikka ja jälle kõneainet neile, kes Netatmo toodanguga varem kokku pole puutunud. Tegu on vaieldamatult disainielemendiga, milles ka ohtralt funktsionaalsust. Arvestades, et Netatmol on mitmed tooted täpselt samasuguse silinderja disainiga, siis sobivad need ka omavahel suurepäraselt kokku.

 

Kasutamine

 

Kui ma varem mainisin Netatmo ilmatarga disaini puhul Apple’i nime, siis tegelikult võiks seda meenutada ka Terve Kodu Treeneri kasutamisel – kõik toimub meeldivalt intuitiivselt, pole vaja süveneda paksudesse ning keerulistesse manuaalidesse.

Esimese asjana tuleb muidugi nutitelefoni või -tahvlisse alla tõmmata Netatmo rakendus. Rakendus tahab aga, et kasutaja teeks Netatmo juurde endale konto. See on õnneks lihtne ning mingeid erilisi andmeid peale parooli ja meiliaadressi ei nõuta. Väike tasuta nõuanne siin – selliste ebaoluliste kontode loomiseks tasub endale luua eraldi meiliaadress näiteks Gmaili vms. Nii ei spämmi tootjad edaspidi teie põhilist postkasti, samuti ei juhtu suuremat halba, kui te kontoandmed kogemata ilma peale jalutama lähevad, kui mõni kuri häkker firma andmebaasidesse sisse murrab.

Niisiis olete alla laadinud rakenduse ning loonud endale Netatmo juures konto. Edaspidi sujub kõik sama sujuvalt. Rakendus annab teile väga konkreetseid juhiseid, kuidas ühendada seade telefoni ja internetiga. WiFi olemasolu on antud seadme puhul vältimatu. Targa Kodu Treener ühendus internetiga üsna lobedalt, erinevalt ühest teisest Netatmo seadmest, mis mulle pikalt peavalu valmistas ja lõpuks ühendamata jäigi.

Kui seade on lõpuks internetiga ühendatud võime asuda kõige põnevama osa juurde ja uurida lähemalt, mida targad sensorid meie ümbruskonnast arvavad.

 

Netatmo Healthy Home Coach mõõdab:

  • temperatuuri
  • õhuniiskust;
  • süsihappegaasi kogust õhus;
  • mürataset.

 

Vähe sellest, seade annab ka hinnangu koduse atmosfääri seisukorrale nii iga näitaja suhtes eraldi kui ka kokkuvõtlikult kõiki näitajaid omavahel kõrvutades. Lisaks hinnangule jagab seade ka soovitusi. Kui toas oli üle 30 kraadi, siis pakkus Netatmo rakendus, et juhul, kui teil peaks pea valutama, siis on soovitav toatemperatuuri pisut alandada. Temperatuur on muidugi kõige lihtsamini adutav, süsihappegaasi sisaldus ja niiskus on juba pisut keerulisemad näitajad adekvaatseks hindamiseks ilma vastavat tehnoloogiat kasutamata. Rakendus ei hoia kogutud andmeid enda teada, vaid saadab näitajate oluliste muudatuste puhul teateid kasutaja nutitelefonile ja ka nutikellale, kui kasutaja seda eelnevalt lubanud on.

Kasutaja varustamine vajaliku informatsiooniga on muidugi alles esimene samm kodu nutikaks ja inimsõbralikuks muutmisel. Ideaalis näen ma seda, et Netatmo Tervisliku Kodu Treener mitte ainult ei teavita kasutajat, vaid võtab ühendust teiste koduste seadmetega nagu näiteks konditsioneeri või õhuniisutajaga, et need olukorra parandamiseks midagi ette võtaksid. Temperatuuri kasvades liiguvad automaagiliselt ette kardinad või tumenevad aknaklaasid ning hakkab tööle konditsioneer, süsihappegaasi hulga suurenedes avanevad aknad või hakkab usinalt tööle ventilatsioon. Mürataseme kasvades ebatervislikule tasemele hakkab kahanema kõlaritest tulvav helinivoo. Tegelikult ei peagi ehk Netatmo ise teiste tootjate seadmetega koostööd tegema, häda korral saab seda ju teha ka kasutaja ise. Vaadates tööl või reisil olles, et kodune temperatuur on talvel liiga madalale langenud, saab ta teisi rakendusi kasutades anda käsu küttesüsteemile, et see veel õli tulle valaks ja toad soojaks teeks. Optimismi sisendab asjaolu, et Netatmo kodune ilmatark on juba praegu integreeritud Apple HomeKit rakendusse, mis põhimõtteliselt võikski olla see raamrakendus läbi mille erinevaid nutiseadmeid integreeritud süsteemiks ühendada.

 

Kokkuvõtteks

 

Inimesed kipuvad ületähtsustama õues valitsevat ilma, kuid unustavad sealjuures ära selle, mis toimub nende isiklikus kodus või tööruumides. Unustatakse ära, et lisaks külmale ja soojale on ruumide sisekliimal veel teisigi sama olulisi näitajaid. Värske õhk on näiteks ajutegevusele ülimalt vajalik, umbses toas muutume aja jooksul ka ise umbseks ja uimaseks, mille tagajärjel võivad kannatada nii inimsuhted kui töötulemused. Omades aga infot koduse/töise keskkonna parameetrite kohta, võime astuda õigeaegseid samme negatiivsete mõjude likvideerimiseks. Kuigi Netatmo Tervisliku Kodu Treeneri nõuanded hakkavad aja jooksul korduma, siis loodetavasti suudame nende abil oma elutingimusi muuta paremuse poole ning edaspidi talitada juba puhtinstinktiivselt õigesti.

Netatmo Tervisliku Kodu Treener peaks olema kodus igal enda tervist väärtustaval inimesel. Hoolitsevad lapsed või lapselapsed võiksid sellise nutika andurikomplekti sokutada ka näiteks oma terviseprobleemidega maadlevate vanemate juurde, et ise eemalt jälgida vanurite kodus valitsevate tingimuste üle. Rakendus salvestab konkreetse graafikuna kõik näitajad pikema aja vältel. Nii võib näiteks otsida ka sõltuvust tervise olukorra ja koduse kliima muutuste vahel. Ühte rakendusse võib lisada mitu Tervisliku Kodu Treenerit ning nendega varustada kasvõi kõik toad, seda enam, et sellised seadmed ei maksagi enam sugugi muinasjutulist hinda nagu arvata võiks.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."