Miks tuleb iPhone’I Bluetooth välja lülitada, kui seda ei kasutata?

#Bluetooth #küberturvalisus
2 min lugemine

Bluetooth-tehnoloogia on ülimugav, vabastades kasutaja tüütutest kaablitest ja juhtmetest. Sa saad mugavalt kasutada kõrvaklappe, selle abil ühendub sinu telefon käekellaga – väikeseid aga meeldivaid hüvesid on mitmeid. Paraku nagu iga teine digitehnoloogia, allub ka Bluetooth kuritegelike häkkerite rünnakutele.

 

Juba 2017. aastal avastas Ameerika turvafirma Armis Bluetoothis mitmeid turvaauke, millele anti ühine koodnimetus BlueBorne. Kui muidu peetakse iPhone’I keskmisest turvalisemaks telefoniks, siis tänu BlueBorne’ile tekkis häkkeritel võimalus ennast sisse muukida ka iPhone’idesse. Androididest ja Windows-telefonidest rääkimata. Kuigi sellest on juba mitu aastat möödas ning BlueBorne’I poolt tekkinud oht vähemalt iPhone’ide jaoks edukalt likvideeritud, siis ohuolukord pole iseenesest kuhugi kadunud ning tehnoloogia üldise arenguga tekkivad ka kurjategijatel uued võimalused ennast võõrastesse Bluetooth-ühendustesse sisse häkkida ja seeläbi võtta üle kontroll teiste telefonide üle.

Seega, kui parasjagu kõrvaklappe ei kasuta või ühendus kella ja telefoni vahel pole oluline, oleks arukas Bluetooth võimalikult kiiresti välja lülitada. Eriti rahvarikastes kohtades, kus pahalased hõlpsasti märkamatult sinu seadme Bluetoothi tegevuspiirkonda võivad siseneda. Õnneks on Bluetoothi sisse- ja väljalülitamine muudetud iPhone’is ülimalt lihtsaks, et Bluetoothi vaigistamine võiks muutuda meie digihügieeni lahutamatuks osaks.

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."