Miks ei maksa MacBooki kaamerat kinni katta?

#kaamera #MacBook
2 min lugemine

Mida aeg edasi, seda suuremaks kasvab inimeste mure oma privaatsuse pärast internetis. Üha enam muretsetakse, et meie nutiseadmed mitte ainult ei kuula meid pealt, vaid ka jälgivad meie tegevust läbi sisseehitatud kaamerate.

 

Mitmed umbusklikumad on hakanud isegi oma rüperaalide veebikaameraid kättesaadavate vahenditega katma.

Kui teised sülearvutite tootjad pole antud küsimuses seisukohta võtnud, siis Apple hoiatab oma MacBookide kasutajaid süleri ekraanikaamerat kinni katmast. Seda mitmel põhjusel. Apple’i enda sõnul on arvuti ehitatud nii, et ekraan ja klaviatuur käiksid kokku äärmiselt tihedalt. Vastasel korral võib ekraan kahjustuda. Samuti võib see häirida taustavalguse sensori tööd ning automaatne ekraanivalguse reguleerimine ning True Tone-ekraanirežiim võivad lõpetada töötamise.

MacBooki kaamera turvalisuses on väga lihtne veenduda. Alates macOS Mojave operatsioonisüsteemist peab kasutaja andma rakendusele loa kaamera kasutamiseks. Seda, millised rakendused võivad kaamerat kasutada, näeb arvuti süsteemisätetest. Lisaks on MacBooki ekraanikaamera ehitatud nii, et selle töötamisel põleb alati roheline signaalindikaator. See muudab kaamera abil varjatud jälgimise võimatuks.

Kui aga näiteks töö iseloom nõuab mingil põhjusel siiski kaetud arvutikaamerat, siis soovitab Apple ekraanikatte enne arvuti sulgemist st kokkupanekut siiski eemaldada.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."