Mida uut toob Android 12 operatsioonisüsteem?

#Android
3 min lugemine

Maailma populaarseim nutitelefonide operatsioonisüsteem Android on saanud suure uuenduse ja jõudnud juba 12. versioonini.

 

Kuigi esialgu kasutatav vaid Google enda uusimates Pixel seeria telefonides, muutub see õige pea kättesaadavaks ka enamike teiste tootjate seadmetes. Näiteks Samsung on juba osades regioonides tippmudelitele uuenduse kättesaadavaks teinud.

Seega on paslik üle vaadata, mida uut seekord välja on mõeldud ja juurde lisatud.

 

Disain

 

Mõneti eelduspäraselt on muidugi muutunud disain. Uue ja senisest ümarama ning õhulisema kujunduse saanud nupud, lülitid, menüüd jms. Kõik on senisest intuitiivsem ja kergema olekuga. Muuta saab nüüd näiteks ka kogu operatsioonisüsteemi värvi läbivalt, mis tähendab, et mõjutatud ei ole üksnes taustapilt ja ikoonid vaid ka menüüd, klaviatuur, põhirakendused jms.

 

 

Veel on muudetud teavituste disaini, lisatud rohkem võimalusi ise valida, millist infot ja millal näha ning juurde on tekkinud ka vidinaid (widgets) ehk avaekraanile lisatavaid infokastikesi. Näiteks kontaktide kiirvaliku juures on nüüd teavituste kuvamise lisavõimalus. Ehk näidatakse teavituse sisu, mitte infot, et teavitus on saabunud.

 

Kokkuvõttes on disaini vaatest seega üleüldse võimalik kõike nüüd rohkem personaliseerida ja oma käe järgi sättida.

 

Privaatsus

 

Kuna privaatsus ja andmete kaitse on üldises plaanis üha enam ja enam fookuses, on selles osas muudatusi ka Androidis. Olgugi, et Google teab taustal kasutajate kohta meeletus koguses andmeid, on telefonis nüüd eraldi Privacy dashboard, et vähemalt telefoni lõikes asjadel silm peal hoida. Nii on töölaualt võimalik näha, mis õigusi (kaamera, mikrofon, asukoht) millistele rakendustele on antud ning neid ka muuta. Suuremad Googli ja andmetega seotud muudatused tuleb aga endiselt teha Google konto seadistuste alt põhimenüüs. Veel saab näiteks asukoha infot anda ainult üldiselt, ehk navigeerimiseks anda luba positsioneerida telefoni väga täpselt, kuid muude rakenduste jaoks paljastada vaid piirkond.

 

Teavitused ja otsing

 

Juba Androidi eelmise versiooniga muudeti teavituste osa väga palju paremaks. Nimelt paigutati need rakenduste kaupa gruppidesse ja muudeti nii mõnusalt ning kiirelt hallatavaks. Nüüd aga on lisaks uuenenud disainile väidetavalt muudetud seda, kuidas teavitused rakenduste enestega suhtlevad. Lõpptulemusena kajastub see kasutaja jaoks kiiremas reaktsiooniajas.

Veel on Android saanud sarnaselt iPhone-le seadme ülese otsingu. See tähendab, et otsingu kaudu saab leida faile, e-kirju, kontakte, rakendusi jms., mitte vaid Google poolt pakutavat, nagu seni.

Pisiasjadest, mis on samas olulised, on lisandunud ekraanpiltide tegemine koos kerimisega. Ehk siis on võimalik üles pildistada näiteks terve veebileht, mitte ainult seda osa, mida parajasti kuvatakse. Uuendatud on ka andmete ühest telefonist teise tõstmise protsessi. Seega ei pea enam lootma sellele, et telefonitootja on teinud korraliku rakenduse, vaid Android ise suudab kõik vajaliku lihtsa vaevaga ümber tõsta.

 

Kokkuvõtte

 

Kokkuvõtteks on Android 12 puhul tegemist üsna suure uuenduste paketiga, mis lisaks kaasaegsemale disainile pakub ka sisulisi muudatusi, mille tulemusena on seadme kasutamine senisest mugavam ja efektiivsem.

Loomulikult kipub iga tootja operatsioonisüsteemi veel täiendavalt oma kastmesse pistma ning seeläbi võib üks või teine funktsioon pisut isesugune saada, kuid kokkuvõttes võiks parimad uuendused eeldatavalt siiski koos uue versiooniga iga kasutajani jõuda. Iseasi on muidugi see, millal see juhtub.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."