Mida teha, et välisreisiga ei kaasneks üllatusi seoses mobiiliarvega?

#mobiiliarve #rändlus #Telia rändlusveeb
4 min lugemine

Mitmeid inimesi, kes on suundunud suvel puhkusereisile, on tabanud seoses rändlusteemade ning välismaal helistamise ja interneti tarbimisega erinevad üllatused. Telia annab nõu, kuidas selliseid olukordi vältida.

 

Paljud eestlased on juba harjunud sellega, et kui nad sõidavad puhkuse- või tööreisile mõnda Euroopa Liidu riiki, saavad nad kasutada oma mobiilipaketis sisalduvat mobiilse interneti mahtu kas siis täielikult või osaliselt ka sihtkohariigis.

Näiteks: kui Telia kliendi kasutuses on 20 gigabaidise (GB) mahuga Mobiilse elu mobiilipakett, saab ta kogu paketis sisalduvat andmemahtu (20GB) kasutada koduturu ehk Eesti tingimustel ka Euroopa Liidus reisides. Kui aga kliendi kasutuses on näiteks 40GB mahuga pakett, on tal võimalik sellest kasutada Euroopa Liidus rändluses viibides 22GB.

Nimelt on Euroopa Liidus (EL) juba aastate eest välja töötatud EL-i rändlusregulatsioon, mis kohustab mobiilsideoperaatoreid pakkuma oma teenuseid kogu Euroopa Liidus sama soodsalt nagu koduturul.

Millega peab arvestama reisimisel väljapoole Euroopa Liitu?

Veidi keerukamaks muutub asi siis kui reisitakse väljapoole Euroopa Liitu, näiteks Türgisse. Sellisel juhul ei kehti enam EL-i rändlusregulatsioon ning inimene peab arvestama asukohariigis ehk Türgis kehtivate hindade ja rändlustingimustega. Täpselt sama loogika kehtib ka paljude teiste reisisihtkohtade puhul, mis on eestlaste seas populaarsed: Egiptus, Tai, Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia jne.

Selleks, et ootamatusi vältida, saab reisile suunduv inimene ka ise natuke eeltööd ära teha. Näiteks Telia kliendid saavad selleks külastada Telia rändlusveebi, kuhu on koondatud kogu info nii erinevates riikides kehtivate rändlushindade kui ka nendes riikides kasutatavate pakettide kohta.

See võimaldab rändlusveeb juba enne reisi end sihtkohariigis kehtivate tingimustega kurssi viia. Näiteks on kasulik endale selgeks teha, kui palju maksab reisisihtkohas helistamine, kui palju maksab tarbitav megabait jne. Samuti on väljaspoole Euroopa Liitu reisides oluline teada, et paljudes riikides on ka mobiilikõnedele vastamine tasuline. Kõike seda saab lugeda ülalmainitud Telia rändlusveebis Hea teada rubriigs.

Mida kujutavad endast Päevapakett ja Nädalapakett?

Telia on oma klientidele loonud spetsiaalsed Päeva- ja Nädalapaketid, mida saab kasutada erinevates riikides väljapoolt Euroopa Liitu. Nimetatud paketid pakuvad kliendile kindla summa eest kindla mahu ulatuses mobiilset internetti. Päeva- ja Nädalapakette kasutades saab klient olla kindel, et tema mobiilikulud on reisil viibides kontrolli all.

Kui kliendi telefonis on andmerändlus sisse lülitatud, rakendub talle välisriiki jõudes automaatselt Päevapakett. Selline lähenemine on loodud selleks, et klienti ei tabaks hiljem ebameeldivad üllatusarved. Seega – kui Telia klient reisib näiteks Türki, hakkab talle riiki jõudes automaatselt kehtima 7,5 eurot maksev Päevapakett, mis sisaldab 100MB ulatuses mobiilset internetti.

Ilma Päevapaketita peaks klient aga arvestama sellega, et iga tema poolt Türgis kasutatav megabait (MB) mobiilset internetti maksab 2,55 eurot. See tähendab, et 100 megabaidi kasutamise eest tuleks välja käia 255 eurot. Juhul kui klient ei soovi, et talle rakenduks automaatselt Päevapakett, tuleb oma telefonis andmerändlus enne reisisihtkohta jõudmist välja lülitada.

Sarnaselt Päevapaketiga pakub ka Nädalapakett kindla mahu ulatuses mobiilset internetti. Nädalapakett on riigipõhine ja kehtib 7 ööpäeva ehk 168 tundi alates esimesest mobiilse interneti kasutamise korrast peale paketi tellimist. Juhul kui Nädalapaketis sisalduv mobiilse interneti maht on ära kulutatud ja uut Nädalapaketti pole tellitud, rakendub kasutajale automaatselt Päevapakett. Kui aga klient ei soovi Päeva- või Nädalapaketti kasutada, tuleb tal oma seadmes andmerändlus välja lülitada.

Rohkem infot Päeva ja Nädalapakettide kohta leiab Telia rändlusveebis Hea teada rubriigist (Rändlus väljapool Euroopa Liitu).

Minu Telia äpp on abiks ka välismaal

Telia on loonud oma klientidele Minu Telia äpi, mis annab kliendile alati täpse ülevaate sellest, palju on ta kasutanud mobiilset internetti, kõneminuteid või sõnumeid. Samuti näeb äpist, palju on mobiilse interneti mahust kasutatud näiteks Euroopa Liidus rändluses viibides. Lisaks saab Minu Telia äpi vahendusel tutvuda Telia rändlusveebis toodud rändlusinfoga, välismaal kehtivate hindadega jne.

WiFi kasutamine välismaal

Üks võimalus oma mobiilikulusid välisreisil viibides kokku hoida on kasutada WiFit. Sel juhul tuleb aga kriitiliselt suhtuda kohalike WiFi võrkude turvalisusesse.

Samuti on esinenud juhtumeid, kus reisil viibiv inimene on enda arvates küll kasutanud vaid WiFi võrku, kuid järgmise kuu mobiiliarvel kajastub siiski ka rändlusteenuste kulu. Sellistel juhtudel on peamine põhjus selles, et inimesel on jäänud oma mobiilseadmes andmerändlus välja lülitamata ning seade on siiski ka mobiilset internetti kasutanud.

 

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.