Lenovo V145 – soodne sülearvuti igapäevaseks kasutuseks

#Lenovo #sülearvuti
5 min lugemine

Lenovo V145 on soodne äri- ja kodukasutajale mõeldud 15,6 tollise ekraaniga sülearvuti. See ei ole lühidalt öeldes küll nii võimas ja rafineeritud kui sama tootja kallimad mudelid, kuid kokkuvõttes saab sellega töö tehtud ja asjad aetud.

 

Tõtt öelda, ongi ju 8GB põhimälu, 256 GB SSD tüüpi salvestusruum ja uue põlvkonna AMD protsessor just sellised parameetrid, millest lihtsamate ülesannete täitmiseks küll ja veel piisata võiks. Seega need, kellel on vaja soodsa hinna ja suure ekraaniga sülearvutit tavapäraseks kontori või ka õppetööks, võiks Lenovo V-d kindlasti kaaluda.

Disain ja korpus Lenovo V145 on mattmusta värvi kaane ja täisklaviatuuriga masin ja kuigi tegemist on tavalise plastikuga, tundub see küllaltki premium ehk jätab üllatavalt kvaliteetse mulje. Teisisõnu on tunne, mis korpust vaadetes ja katsudes tekib üsna hea. Ehk tükk maad parem, võrreldes sellega, mis sageli tekib kui vaadata samasse hinnaklassi kuuluvate teiste seadmete hõbedaseks värvitud kaasi. Lisaks aitab matt viimistlus kaasa sellele, et liiga hästi ei jää paistma näpujäljed.

Kuna arvuti ekraan on 15,6 tolline, on ka selle korpus võrreldes moodsate ultrabookidega pigem suur. Ühelt poolt on see pisut kohmakas, kuid teisalt tähendab see, et ära mahuvad täisklaviatuur ja ka DVD seade. Samuti HDMI pesa, kaks USB 3.0 ühendust ja mälukaardi lugeja. Lisaks veel traditsiooniline võrgukaabli ühenduspesa. Täiesti puudu on aga USB-C tüüpi liidesed ja sellest on kahju.

Klaviatuur on nagu öeldud täisasetusega, ehk teisisõnu omab eraldi numbriklahve. See tähendab, et näiteks kodukontoris saab vajadusel hakkama ilma täiendava välise klaviatuurita. Mõnusa omadusena on klahvid ka vaiksed ja pehmed ning lühikese käiguga. Tulenevalt hinnaklassist puudub neil küll taustavalgustus, kuid olemas on siiski pritsmekindlus. Ehk väiksem kogus klaviatuurile sattunud vedelikku arvutit veel rivist välja ei löö. Puuteplaat ehk hiir, on üsna suur ning toetab mitme sõrmega tehtavaid toiminguid nagu tänapäeva sülearvutilt oodata võikski. Seega kahe sõrmega saab üles-alla kerida, zoom-ida jms. Küll aga pole traditsiooniliste Lenovo äriklassi sülearvutitele kohast näpuhiirt ehk punast tähtede vahel asuvat „nupukest“.

 

Ekraan

Lenovo V145 ekraan on sülearvutite maailma suuremas otsas. Täpsemalt siis 15,6 tolline. Resolutsiooni poolest on see Full-HD mis tähendab 1920×1080 pikslit. Kirjade järgi on ekraani heledus 225.1cd/m2 ja kontrast 453:1, mis on piisav igapäevaseks kasutuseks.

Reaalses elus kasutades on pilt heas mõttes tavaline, ehk piisavalt ere ja mõistliku vaatenurgaga. Selle matt pealispind ei ole küll nii kirgas ja värviline, kui mõnedel läikiva kattega suguvendadel, kuid seevastu väldib see edukalt peegeldusi. Pealmist kaant saab avada 180 kraadi ulatuses, mis tähendab, et vajadusel saab selle täies mahus avada ja lauaga tasa pöörata. Kuna puuteekraan puudub, pole sellest rohkemat ka vaja. Mis aga puutub ekraani hingi, siis vähemalt uuena, on need küllaltki konkreetse käiguga ja ei võdise edasi-tagasi. Väga paksud ei ole õnneks ka ümbritsevad servad.

 

Võimsus

Kuna Intelil, ehk ettevõttel, kes toodab tuntud i3, i5 ja i7 tähistusega protsessoreid, on viimasel ajal päris suured tarneprobleemid, on rohkem levima hakanud konkureeriva tootja ehk AMD „südamega“ masinad. Üheks selliseks on ka kõnealune V145. Konkreetse mudeli A6 – 9225 tähistusega protsessor esindab küll AMD soodsamat otsa, kuid on kenasti oma ülesannete kõrgusel ja saab, seni kuni talle ebareaalseid ootusi ei panda, oma tööga kenasti hakkama. Ehk arvuti on tavapäraseid Office programme kasutades vaikne ja nobe. Sama kehtib ka internetti sirvides ja näiteks Youtube vaadates. Tõenäoliselt aitab siin palju kaasa ka küllaltki arvestatav 8 GB suurune põhimälu. Liiga uljaks ei tasu aga minna, sest näiteks mängides jääb masin üsna ruttu hätta ja teeb kasuajale selgeks, et selleks ta mõeldud ei ole. Vajalikud failid saab kasutaja salvestada SSD tehnoloogiat kasutavale 256 GB suurusele „kettale“. Miinusena tuleb aga ära märkida sõrmejäljelugeja puudumine.

 

Aku ja kaal

Hoolimata küllaltki suurtest mõõtmetest, ei hiilga V145 paraku aga aku kestvusega. Reaalselt kasutades jäi see esimese hooga nelja ja viie tunni vahele. Võib-olla oli asi selles, et tegemist oli täiesti uue arvutiga ning aku alles tõmbas ennast käima. Kuid tõenäolisemalt on probleem selles, et tegemist on suure ekraaniga arvuti ning pigem väikese, kõigest 2 cell, akuga. Seega ei saagi see eriti kaua vastu pidada ning kallimate arvutite 10-12 tunnine tööaeg jääb siin kättesaamatuks. Mõningase üllatusena on laadija ümmarguse otsaga, ehk täiesti isesugune ja eraldi, mitte viimasel ajal levinud USB-C tüüpi. See tähendab, laadija peab pidevalt kaasas olema ja tõenäoliselt seda kellegilt laenata ei saa. Samuti puudub dokkimisvõimalus. Kaalu poolest jääb seade, hoolimata väiksemapoolsest akust, aga oma 2,1 kiloga samuti pigem skaala raskemasse otsa.

 

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks on Lenovo V145 sülearvuti neile, kes vajavad soodsat seadet igapäevaseks kasutuseks. Kuna arvutil on Windows Pro tarkvara ning ka Lenovo ise positsioneerib masinat kui lihtsamat äriklassi seadet, sobib see hästi väiksema ettevõtte igapäevasteks vajadusteks ning miks mitte ka kodu ja koolitöödeks. Lisaks näeb see piisavalt professionaalne välja. Võrreldes kallimate eksemplaridega tuleb aga lõivu maksta näiteks aku kestvuses, kaalus ning mõnedes omaduste puudumises. Olgu nendeks siis näiteks sõrmejäljelugeja või USB-C tüüpi pesad.