Kumba eelistada, kas eSIM-i või tavalise SIM-kaardiga telefoni?

#eSIM #sim-kaart #telia e-pood
3 min lugemine

Mida aeg edasi, seda rohkem jõuab ka Eesti tarbijate kasutusse telefone, mis on varustatud eSIM-i toega. Digitark uuris, milliseid võimalusi pakuvad eSIM-i ja tavalise SIM-kaardiga telefonid.

 

eSIM tähendab, et seadmesse – olgu selleks siis nutitelefon, nutikell või tahvelarvuti, on juba tehase poolt sisse ehitatud digitaalne SIM-kaart. Ehk siis väga lihtsustatult öeldes: eSIM-iga varustatud seadme kasutaja ei pea enam muretsema füüsilise ehk meile kõigile tuntud plastikust SIM-kaardi tellimise ja seadmesse sisestamise pärast.

Põhjus, miks võetakse eSIM kasutusele järjest rohkemates seadmetes, peitub selle mitmetes eelistes tavalise SIM-kaardi ees.

Kui telefoniomanik soovib, et tema telefonis oleks korraga kasutusel kaks numbrit (nt töönumber ja isiklik number), on tal võimaik endale soetada nii eSIM-i kui tavalise SIM-iga telefon. Sellisel juhul peab jälgima, et telefonil oleks vastav võimekus ehk siis näiteks kaks SIM-kaardi pesa. eSIM-iga telefoni puhul on eelis selles, et telefoni mälu nn virtuaalses sahtlis saab hoida  märksa rohkem eSIM-i profiile ja neid vastavalt vajadusele aktiveerida või deaktiveerida.

Samuti ei pea uut nutiseadet soetades enam vaeva nägema sellega, et vanast seadmest füüsiline SIM-kaart välja võtta, et see siis omakorda uude seadmesse sisestada. eSIM-i saab kiirelt ja mugavalt aktiveerida, kasutades selleks oma telefoni ja/või Telia iseteenindust ning selleks ei pea ootama SIM-kaarti kohale toimetava kulleri või postipaki saabumist.

Vähem oluline pole ka keskkonnamõju komponent. Tavaline plastikust SIM-kaart saadetakse üldjuhul kasutajale kiletatuna ning posti või kulleri teel ehk sellega kaasneb mitme erineva materjali kulu ning kõigele lisaks ka transpordi kulu. eSIM-i puhul jäävad need etapid ära.

Lisaks saab välja tuua veel selle, et kui telefon ei pea mahutama enam spetsiaalset pesa (või kahte pesa) plastikust SIM-kaardile, saab tootja selle pealt kokku hoitud ruumi kasutada seadme teiste funktsionaalsuste täiustamiseks. Näiteks suurendada aku mahutavust või seadme veekindlust.

Üks peamisi eSIM-i puudusi on hetkel Eestis see, et eSIM ei võimalda kasutada populaarset Mobiil-iD teenust. Selle asemel saab kasutada Smart-ID lahendust.

eSIM-iga varustatud seadmeid on Eestis kasutatud juba alates 2016. aastast, mil Telia klientideni jõudis esimene eSIM-i toega Samsungi nutikell Gear 2S.

Juba aastaid on eSIM olnud olemas kahe Eestis kõige levinuma telefoni ja nutikella tootja ehk Apple’i ja Samsungi seadmetes ning eSIM tehnoloogiat on osades oma seadmetes kasutanud ka Huawei. Samuti lisandus sellesse loetelusse hiljuti Sony ja juba mõnda aega on eSIM kasutusel olnud maailmas levinud Google Pixel seeria telefonides.

Kuna eSIM muutub nii seadmetootjate kui klientide silmis üha enam eelistatud valikuks, siis on lootust, et näeme mõne aja pärast eSIM lisandumist veel mõne siinmail levinud seadmetootja telefonidesse.

Kui täna müügil olevad eSIM telefonid on üheaegselt varustatud nii eSIM-i kui tavalise SIM-kaardi toega, siis prognooside kohaselt võivad tootjad juba lähemas tulevikus välja tulla telefonidega, mis sisaldavad ainult eSIM-i funktsionaalsust.

Telia kaubavalikusse kuuluvate eSIM telefonidega saab tutvuda Telia e-poes.


Võrdlus: eSIM vs SIM-kaart

 

                                eSIM                              SIM-kaart

Liitumise aeg

Kohene

SIM-kaardi tarne kuni 2 ööpäeva

Asukoht

Ei sõltu asukohast

Peab viibima Eestis

Keskkonnamõju

Keskkonnasõbralikum valik

SIM kaardi jaoks on vajalik plastik, kilepakend ja saatmine

Mobiil-ID

Ei toeta Mobiil-ID-d, võimalus kasutada Smart-ID-d

Toetab Mobiil-ID-d

Numbrite arv

Võimalik kasutada ühes telefonis rohkem numbreid kui SIM-kaardi pesasid

Saab kasutada nii mitut SIM-i kui on SIM-kaardi pesasid

 

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.