Arenenud maailmas kasutavad internetti iga päev pea kõik inimesed. Nii tööl, kodus kui ka nutiseadmes. Enamasti on internet juhtmevaba ja alati saadaval, kuid mida teha olukorras, kui kodune WiFi võrk kipub nõrgaks jääma? Ehk elutoas on ta olemas, kuid näiteks terrassile või tagatuppa minnes kipub katkema ning muutub aeglaseks. Sellisel juhul võib probleem peituda WiFi leviala ulatuses ning variante, kuidas sellist olukorda parandada, nüüd tutvustangi.

 

Kontrolli ruuterit

 

Juhtmevaba võrku tekitab ja jagab reeglina ruuter. WiFi leviala ulatus sõltub aga suurel määral ruuteri või selle antennide paigutusest. Seega kui ruuter on väga hästi silma alt ära pandud, võib see mõjutada ka signaali tugevust. Nii võibki esimese sammuna proovida ruuteri asukoha muutmist ja selle nähtavamale või rohkem avatud asukohale panemist. Teine võimalus on muuta ruuteri antennide suunda või kui neid pole (antennid on sisemised), siis keerata seadet ennast. Juhul kui eeltoodu ei aita, tasub mõelda ka ruuteri enda vanusele. Kui see on juhtumisi juba viimased 10 aastat oma tööd teinud, siis on ehk aeg ruuter välja vahetada. Uuema põlvkonna seadmed pakuvad ka uusi standardeid ning kiiremat ja paremat ühendust ning on sageli ka turvalisuse poole pealt paremad.

Soeta leviala laiendaja

 

Juhul kui ruuteriga ja selle paigutusega tundub kõik hästi olevat, kuid sellest hoolimata on WiFi levi endiselt nõrk, tasuks mõelda võrgulaiendaja peale.

Selle seadme tööpõhimõte on lihtne. Nimelt paigaldatakse see kusagile, kus WiFi levi on veel hea ning seejärel laiendab aparaat olemasolevat võrku. Üks lihtsamatest sellistest seadmetest on Zyxel WRE6505v2. Siin piisab vaid selle seinakontakti panemisest ja paarist liigutusest seadistuste tegemiseks. Veidi kallim ja parem on aga Zyxel Armor X1. Armori tööpõhimõte on sarnane eelmise seadmega ehk juhtmevaba ühenduse laiendamiseks paigaldatakse see hea WiFi ühendusega ruumi ning seejärel toimub olemasoleva signaali võimendamine. Küll aga toetab see seade suuremaid kiirusi ning sellega saab ühendada ka juhtmega seadmeid. Lisaks on võimalik ka teda ennast ruuteriga juhtme abil ühendada ning seade jagab seejärel internetti juhtmevabalt edasi. Nii saab otsustada, kas Armori tekitatav signaal on tugevam kui olemasoleva ruuteri oma.

 

Kasuta Elektrivõrgu adapterit

 

Kui levialalaiendaja mingil põhjusel ei sobi, siis saab internetti ühest ruumist teise viia ka elektrijuhtmeid kasutades. Selleks sobib näiteks elektrivõrgu adapter Zyxel PLA5256.

 

 

Selle lahenduse puhul viiakse internet ühest toast teise küll juhtme abil, kuid selleks saab kasutada olemasolevaid elektripistikuid. Üks pool seadmekomplektist ühendatakse ruuteri juures võrgukaabli abil ruuteriga ning pistetakse seinakontakti. Nii suunatakse internetisignaal elektrijuhtmetesse. Teine pool tuleb sobivas asukohas seega samuti pistikusse torgata ning seejärel ongi selle külge ühendatavas võrgukaablis internet olemas. Selle lahenduse eeliseks on ka suurem seadistuste tegemiste puudumine, kuna ühendus kahe seadme vahel luuakse automaatselt ning see on ka krüpteeringu tõttu turvaline. Siin ei ole tegemist küll juhtmevaba võrgu parandamisega, kuid interneti saab nii ühest toast teise ilma suurema vaevata küll, samuti on seda lahendust võimalik kasutada digibokside ruuteriga ühendamiseks.