Kuidas videokõnede ajal hea välja näha?

#kaugtöö #videokõned
3 min lugemine

Nüüd, mil pandeemia algusest on varsti möödas kaks aastat, on hea mõte tuletada meelde, kuidas veebikaamera ees olla parim versioon iseendast.

 

Kui kunagi oli videkohtumistel oma standard, kõik oli läbi mõeldud, kena raamaturiiul taustal, piisav valgus jne, siis nüüd tundub, et ma ise ega enamik kolleege ei viitsi enam isegi mitte varjata koristamata tuba, segamini kontorit või töötamist voodist. Ning hästi valgustatud nägu on pigem suur haruldus, kui normaalsus.

Vaatame üle, mida saab teha, et videokõne oleks kõigile osapooltele meeldiv nii pildis kui helis ning kuidas hoiduda keskendumist segavast taustamürast.

 

Valgusta oma nägu

 

Alustada tasub valgusest, sest see määrab muuhulgas ka selle, kuhu töölaud tõsta. Mida rohkem naturaalset valgust, seda parem – nii et tõmba üles rulood, lükka akende eest kardinad ja lase niipalju loomulikku valgust tuppa, kui praegusel pimedal ajal võimalik. Kuid pea meeles, et aknast tulev valgus ei tohiks paista selja tagant, vaid peaks langema otse näole või mitte rohkem kui 45 kraadise nurga alt.

Tähele tasub panna ka seda, et ekraan võib õhtusel ajal kiirata päris palju valgust. Sel juhul tasuks ekraani heledust vähendada. Kui ekraan hakkab nägu valgustama, siis see muudab inimese pigem helendavaks kummituseks.

 

Tõsta kaamera kõrgemale

 

Kõige parem ja tegelikult ainuke hea nurk kaamerale on silmade kõrgus. Enamasti on laual asetsev arvuti selleks liiga madalal. Nii et tee kõik, mis võimalik, et tõsta kaamerat kõrgemale. Olgu selleks raamatuvirn, pappkarp või kõrgem laud – oluline, et inimesed ei peaks vaatama sulle alt üles või ülevalt alla.

 

Testi enne kõne algust

 

Sa tahad kõne alguses juba hea välja näha, mitte kohendada soengut, muuta nurka või liigutada midagi taustal. Enamikul videokõnede äppidel on eelvaate võimalus, kus saab kõik vajaliku enne kõne algust paika sättida. Kui kasutad programmi, mis ei võimalda eelvaadet, siis näiteks Apple’i arvutites on rakendus Photo Booth, kust saab ka veebikaamera pilti näha.

Mulle meeldib enda pilt kõne ajaks ära peita. Zoomis saab seda teha, kuid näiteks Teamsis mitte. Kui enda pilt on peidetud, siis on lihtsam kaamera olemasolu unustada ja keskenduda kohtumise sisule.

 

Leia vaikne koht

 

Alati pole võimalik valida kohta, kus videokõne teha, kuid sind on teistele paremini kuulda vaikses ruumis. Tõenäoliselt on su kõrvaklappidel parem heli, kui arvutil. Jällegi, enamikul programmidel on võimalus mikrofoni seadeid enne testida. Soovituslik on otsida oma kodust kõik mikrofonid üles (ka kõrvaklappides on tihti sisse ehitatud mikrofon) ja proovida, milline annab parima tulemuse.

Viisakas on hoida mikrofon sees ainult siis, kui räägid. Võib-olla sa oled juba harjunud naabriga, kes kolmandat kuud remonti teeb, kuid teised mitte.

 

Sea end mugavalt sisse

 

Nii nagu päris kohtumisel, ei ole ka kõne ajal hea ringi sahmerdada. Alustuseks leia mugav koht, kus vajadusel pikemat aega paigal istuda või miks mitte ka seista. Sülearvuti puhul pane laadija valmis, et see vajadusel järgi ühendada, kirjutab The Verge. Mulle meeldib, kui käeulatuses on veeklaas ja tihti ka kohvitass.

Ja lõpetuseks: kui sa ka pole juba üle aasta aja kandnud midagi muud peale dressipükste ja koduse pusa, siis professionaalsena mõjumiseks tasuks ehk midagi muud selga panna.