Kuidas vana Android telefoni värskendada?

#Android #nutitelefonid
4 min lugemine

Kõige lihtsam viis oma vanaks ja aeglaseks muutunud Androidi telefoni uuendada on kindlasti oma vana kõnetoru uue vastu vahetada. See pole aga alati kõige keskkonna- ja rahakotisõbralikum variant. Pisikese vaevanägemisega võid oma vana lahinguratsu panna taas kappama nagu noore varsa. Allpool anname mõned soovitused, kuidas oma eakal telefonil veidi sammu kiirendada.

 

Tee telefonis ruumi

 

Vaata, kui palju on sinu telefonis ruumi. Paljude just vanemate telefonimudelite probleemiks on piiratud mälumaht ning selle vabastamisega võib saavutada nii mõndagi. Kui oled üks paljudest, kellele meeldib pildistada, siis võib suur osa su telefoni mälust olla täidetud piltide ja videotega. Kui sul on kahju neid lihtsalt minema visata, siis tõmba oma telefoni rakendus Google Photos. Kui rakendus on installitud, siis mine selle sätetesse ja vali sealt “Back up & Sync”. See teeb sinu fotodest koopiad ja toimetab need turvaliselt Google’i pilveteenusesse, kust neid igal ajal taas kätte võid saada. Seejärel võid oma telefoni pildikausta südamerahuga tühjendada. PS. Tühjendamisega ei tasu kiirustada: veendu, et rakendus on kõigist piltidest teinud koopiad. Järgmisena tõmba telefoni Google’i tasuta rakendus Files Go. Luba sellele ligipääs telefonis olevatele failidele ning rakendus annab soovitusi, mida teha telefoni kogunenud rämpsfailidega, mis asjatult ruumi võtavad.

 

Vabane kasututest rakendustest

 

See samm kattub mõningal määral esimese punktiga. Vahe on lihtsalt selles, et lisaks ruumile võtavad rakendused ka telefoni ressurssi ja võivad seda aeglustada. Ka siin tuleb kasuks eelmainitud rakendus “Files Go”, kus on alajaotus “Unused apps”, mis näitab rakendusi, mida sa viimase nelja nädala jooksul kasutanud pole. Võid rakendusi südamerahuga telefonist eemaldada, sest  vajaduse korral võid ju need alati tagasi installida.

 

Eelista light-rakendusi

 

Paljudest ressurssinõudvatest telefonirakendustest on saadaval kergekaalulisemad n-ö light-versioonid, mis panevad telefoni märksa väiksema surve alla. Ressursinõudlikumateks rakendusteks telefonides on teatavasti Facebook ja Facebook Messenger, millest on saadaval ka märksa vähenõudlikumad variandid – Facebook Lite ja Messenger Lite. Tunduvalt “saledamad” versioonid on saadaval ka Google Mapsist ja Skype’ist. Osa rakenduste asemel aga võib kasutada ka nende mobiilseid veebisaite.

Minimeeri taustarakendused

 

Kui osa rakenduste puhul on nende pidev töö taustal põhjendatud, siis on ka selliseid rakendusi, mille võib südamerahuga taustal kinni panna. Lisaks telefoni töö kiirendamisele võib see avaldada positiivset mõju ka andmeside mahtude vähenemisele.

Hoolitse rakenduste värskenduste eest

 

Vanad ja unarusse jäetud rakendused võivad nõuda enam ressurssi kui nende optimeeritud variandid. Seepärast tasub avada Google Play rakendus ning valida sealt “My apps & games” ning sealt korraga värskendada kõik telefonis olevad rakendused. Soovitav on seda teha siis, kui telefon saab kasutada WiFit. Selleks, et käsitsi uuendust edaspidi vältida, tasub Google Play sätetest otsida valik, mis automaatselt uuendab rakendusi, kui telefon on WiFi võrgus.

Vali sobiv koduekraan

 

Erinevalt iOS-ist võib Android kiidelda erinevate koduekraanidega (launcher), mida on saadaval nii tasuta kui tasulisena ning väga erineva visuaalse välimuse ning ressursinõudlikkusega. Sissejuhatuseks võib proovida näiteks Lawnchair Launcherit, mis on suhteliselt minimalistlik nii välimuselt kui ka vajadustelt.

 

Taasta tehasesätted

 

Kui su vana hea telefon endiselt venib nagu kakaokissell isegi pärast kõiki neid samme, siis jääb üle äärmuslik abinõu – tehasesätete taastamine. Enne seda aga varunda kindlasti telefonis leiduv info. Selleks on oma alajaotus telefoni sätetes. Reeglina varundatakse telefoni sisu Google Drive’i pilveteenusesse, kust saab selle hiljem uuesti telefoni laadida.

Selge on aga see, et igal telefonil on oma kasutusaeg ning varem või hiljem tuleb lasta telefon teenitud puhkusele ning tuua koju värske nutiseade, millega alustada uut ühist teekonda.

 

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."