Allikas: Shutterstock

Telerid kuuluvad selliste tehnikaseadmete kategooriasse, millel hinnapiir sisuliselt puudub. Erineva kvaliteediga mudeleid on võimalik leida nii 300 kui ka 2000 euro eest. Igal aastal tulevad tootjad lagedale üha uute tähistuste, funktsioonide ja “viguritega”, mistõttu on tarbijal aina raskem arvukate mudelite virvarris orienteeruda.

 

EELARVE

 

Ei ole mõtet võtta kriteeriumiteks selliseid parameetreid nagu 4K, Full HD jmt, kui sa ei ole enda jaoks eelarvet paika pannud. Sea enda jaoks kõigepealt hinnapiir ja alles seejärel asu valikut tegema. Nende õnnelike jaoks, kes raha lugema ei pea, on üks lihtne soovitus – võtke kõige kallim ja lähtuge valiku tegemisel vaid disainist. Funktsioonide poolest ei valmista väljavalitud teler mingil juhul pettumust, sest reeglina on kõige kallimat tehnikat ka kõige rohkem edasi arendatud. Kuid lõviosa teleriostjaid seisab siiski valiku ees: kas investeerida suuremasse diagonaali või langetada otsus parema lahutusvõime kasuks.

 

MÕÕTMED

 

Telerid muutuvad üha suuremaks: tänu kitsale raamile on kasulik ekraanipind läinud suuremaks, kuid teleri üldmõõtmed jäänud samaks. Veel üsna hiljuti võis teleri raami laiuseks mõõta mitu tolli, seepärast olid ka telerite üldmõõtmed suuremad ja ekraani kasulik pindala väiksem. Praegu toodetakse pea nähtamatu raamiga telereid.

 

On täiesti normaalne minna telerit ostma, mõõdulint kaasas.

 

Kuid selleks, et teleri diagonaaliga siiski mitte liiale minna, hinda kriitiliselt oma toa suurust. Ei ole just kõige mõistlikum osta kõigepealt suuremõõtmeline toode ja alles pärast vaadata, kuhu see paigutada. Kõige tõenäolisemalt tahad sobitada uue teleri olemasoleva mööbliga, näiteks asetada selle telerilauale või kinnitada hoopis seinale.

Mööbligarnituuri sisse ei ole liiga suurt televiisorit lihtsalt võimalik paigutada ja see võib kujuneda probleemiks. Teleri seinale kinnitamine annab rohkem võimalusi, kuid ka siin on omad piirangud, näiteks teleri vaatamise kaugus.

Eksperdid on ühel meelel selles, et tänapäeva Full HD telerite optimaalne vaatamise kaugus võrdub teleri diagonaali 3–4-kordse pikkusega. Oletame, et teleri diagonaal on 40 tolli ehk 106,2 sentimeetrit. Seda telerit peaks järelikult vaatama vähemalt kolme meetri kauguselt.

Kui oled ostnud endale Ultra HD (4K) teleri, siis tänu väiksematele pikslitele võib seda vaadata lähemalt. Soovitatav vaatamiskaugus on diagonaali 1,2–1,7-kordne pikkus. 50-tollise UHD-teleri ekraani võib vaadata isegi ühe meetri kauguselt ilma et tekiks vähimatki ebamugavustunnet.

 

LAHUTUSVÕIME

 

Lahutusvõime tähendab ekraani pikslite arvu. Praegu on teleritootjate de facto standardiks Full HD ekraanid, mille kujutise mõõtmed on 1920 pikslit horisontaalis ja 1080 pikslit vertikaalis. See standard on praegu populaarseim, isegi ülimoodsast 4K-st (ULTRA HD 4K) ei ole veel Full HD-le suurt konkurenti, kuigi see olukord on muutumas.

Standardite vahe seisneb kujutist moodustavate pikslite arvus ja suuruses. Mida rohkem on piksleid ja mida väiksemad need on, seda kvaliteetsem ja detailirohkem on pilt. 4K telerite resolutsioon on tavaliselt 3840 x 2160 pikslit.

Isegi aastal 2017 on 4K sisu veel vähe. Enamikku filme ja saateid edastatakse Full HD või HD formaadis.

Miks on siis praegu veel vara soovitada kõigile 4K-le üleminekut? Sest ainult UHD teleri ostmisest jääb väheks, vaja on ka 4K kvaliteediga sisu, kuid sellist formaati kasutavaid telekanaleid on praegu veel vähe – vaadata saad vaid vastava kvaliteediga veebivideoid või enda filmitud klippe.

 

MAATRIKS

 

Kuid ikkagi, miks võivad samasuguse diagonaaliga telerid olla hinna poolest nii erinevad? Üks olulisemaid tegureid on maatriks, millest sõltub pildi kvaliteet. Kõige sagedamini tuleb valik teha LED-i ja OLED-i vahel: kuid kas erinevus on tõesti vaid ühes tähes?

Tähekombinatsiooniga LED tähistatakse vedelkristallkuvareid, mida valgustatakse tagant. Tänu sellisele valgustusele on pilt hästi nähtav ka ereda päikese käes. Selle tehnoloogia puuduseks on vähene kontrastsus. Põhjus peitub selles, et valgustatakse kogu ekraani pinda, olenemata üksikute pikslite värvist, ent must, nagu me kõik sissejuhatavast füüsikast mäletame, ei ole värv, vaid värvi puudumine.

Seetõttu muutub must värv LED-ekraanidel hallikaks, silm ei ole aga sugugi sellega rahul, kui filmi režissöör on otsustanud näidata hämaras hiilivat kurjategijat või panna filmikangelased suhteid klaarima halvasti valgustatud keldrisse.

OLED ehk AMOLED on järgmine samm ekraanide tuleviku suunas. Orgaanilise maatriksi puhul toimub iga piksli valgustamine sõltumatult ja kui on vaja näidata musta värvi, lülitub diood lihtsalt välja, jättes musta värvi mustaks.

Samuti ei vaja OLED-maatriks lisavalgustust, sest iga piksel on juba iseenesest väga hele. Tulemuseks on hea kvaliteediga ja ühtlaselt valgustatud pilt. Üks miinus siiski on: päikesevalguse käes ei ole pildi nähtavus kuigi hea. Seepärast mõtle hoolikalt, kuhu teler paigutada.

 

HELI

 

Hea heli tähendab tavaarusaama järgi suurt ja kohmakat süsteemi, moodsad telerid on aga hoopis õhukesed ja kerged, mistõttu ei ole helisüsteemi neisse lihtsalt kuhugi paigaldada. Kui tahad, et iga mürin ja plahvatus kõlaks võimalikult tõetruult, tuleb juurde osta mitme kanali, subwoofer’i ja korraliku võimendusega helisüsteem.

 

ON KOLM VIISI SELLE PROBLEEMI LAHENDAMISEKS:

  • kvaliteetsed kõrvaklapid, kui eelistad vaadata telerit uhkes üksinduses;
  • stereohelisüsteem (surround sound);
  • akustikasüsteem või soundbar.

 

NB! VIHJE HOOLIKALE OSTJALE

Küsi kaupluses müüjalt teleri pulti ja seadista kõik sätted vaikeväärtustele, sel moel saad kontrollida, kui hästi pildi kvaliteet sulle sobib. Just tehasesätete eredus ja kontrastsus peab looma mugava vaatamise tunde. Kui aga müügisaali telerites mängib salvestatud video, palu müüjat lülitada huvipakkuv teler mõnele tavakanalile, see aitab sul aru saada, kui hästi saab teler hakkama kehvema resolutsiooniga pildi näitamisega.