Kuidas turvalisemalt netis surfata

#brauser #Turvalisus
4 min lugemine

Internet ei ole privaatne koht. Reklaamid üritavad kasutaja kohta õppida võimalikult palju, et seejärel õngitsetud andmed võimalikult kallilt maha müüa. E-kirjade haldaja teab, millal sa need avad ja millistele linkidele klõpsad. Mõned internetiäri suurimad nuhkijad nagu Facebook ja Amazon jälgivad netis liikudes su käike saidilt saidile.

 

Hea uudis on see, et nii ei pea olema. Proovisin järgi kuus erinevat brauserilaiendust, mis parandavad internetiprivaatsust, blokeerides enamiku nähtamatutest reklaamidest ja trackeritest. Need laiendused ei tõkesta kogu nuhkimist, küll aga vähendab kasutaja nähtavust enamikele katsetele interneti kasutust jälgida. Kõiki ei pruugi andmete kogumine häirida, sest on kasutajaid, kes eelistavadki suunatud reklaami. Neid müügikatseid, mis võivad ostuni viia. Kindlasti on mõtlemapanevam see, et reklaamigigandid näevad ka, mis haiguste kohta sa infot otsid ja milliseid privaatseid oste teed.

Tõkestades peidetud trackerid ehk jälitajad töötamast, ei saa veebilehed nii palju infot koguda. Lisaks: jättes laadimata ebavajaliku kraami, laevad osad lehed kiiremini. Miinuseks võib olla, et kui kasutaja ei lase ennast jälitada, siis osad lehed ei avane korralikult. Väljatoodud laiendusi saab vajadusel ajutiselt välja lülitada või siis järgi mõelda, kas külastatav leht on nii hea ja asendamatu või on võimalik otsitav kuskilt mujalt leida.

 

Alati HTTPS

Ilmselt paljud on harjunud vaatama väikest tabalukku aadressiriba kõrval, mis annab võimaluse veenduda, et leht on laetud üle HTTPS krüpteeritud ühenduse. See tähendab, et avatav leht pole ründajate poolt pihta pandud või muudetud ning et kõik, mida sel lehel sisestad, pole nähtav kellegi teise kui veebilehe poolt. HTTPS Everywhere on brauserilaiend, mis on loodud mittetulundusliku internetigrupi poolt ja mis automaatselt laeb lehed üle HTTPS-i, kui see võimalus on olemas ja võimaldab blokeerida enamiku lehtedest, mis ei toeta HTTPS-i. Laienduse saab lisada enamikule brauseritele, sealhulgas Chrome, Firefox, Edge ja Opera.

 

Privacy Badger

See brauserilaiendus on arendatud samade tegijate poolt, mis eelmine. Privacy Badger on üks parimaid kõik-ühes laiendusi, mis blokeerib veebilehtedel pesitsevaid kolmandate osapoolte nähtamatuid trackereid. Laiendus vaatab veebilehe kõiki komponente ja õpib ära, millised neist jälitavad kasutajat ühelt veebilehelt järgmisele ning seejärel blokeerib need. Privacy Badger saab ajas järjest paremaks, sest õpib pidevalt ja ei vaja seejuures mingit hoolt, lihtsalt installi ja jäta seejärel oma tööd tegema. Saadaval enamikele suurematele brauseritele.

 

uBlock Origin

Internet on tasuta ja selle põhjus on reklaamid, kuid seega maksame interneti kasutamise eest kaudselt ja seda isiklike andmetega. Reklaamid üritavad sind tundma õppida – jälgides seda, mida otsid ja püüdes sinuga sammu pidada. Nii on võimalik sihtida reklaami, mis kõige tõenäolisemalt just sind paneb nendele klikkima. Reklaamiblokeerijad püüavad neid peatada, jättes reklaamid laadimata, kuid püüdes ka peatada jälgimiskoodi, mis tuleb koos reklaamiga.

uBlock Origin on kerge ja lihtne, kuid efektiivne ning usaldusväärne reklaamiblokeerija, mida kasutavad miljonid inimesed. Tasub olla ainult ettevaatlik, sest väga sarnase nimega vähem usaldusväärseid blokeerijaid on teisigi. Muidugi, kui on leht, mis meeldib, siis tasub mõelda selle tellimise ehk subscriptioni peale, et selle tegemisi toetada.

uBlock Origin on olemas Chrome’l, Firefoxil ja Edge’l.

 

PixelBlock & ClearURLs

Kui arvasid, et peidetud trackerid on halvad, siis sa ei taha teada, mis hiilib ringi meilikastis. Paljud e-kirjad tulevad koos pisikeste, tihti nähtamatute pikslitega, mis annavad saatjale märku, millal sa need avasid. PixelBlock on lihtne laiendus Chrome’i brauseritele, mis blokeerib need peidetud e-kirja avamise trackerid avanemast ja töötamast, kirjutab Tech Crunch. Iga kord, kui PixelBlock avastab mõne jälitaja, siis ilmub punase silma kujutis postkasti.

Enamik nendest meilidest tuleb jälgimislinkidega, mis annab saatjale märku, millistele linkidele kasutaja vajutas. ClearURLs, mis on saadaval Chrome’le, Firefoxile ja Edge’le, istub brauseris ja vaikselt eemaldab kogu prügi linkidelt ja postkastist.

 

 

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.