Kuidas telefoni õigesti käes hoida?

#nutiseadmete kasutamine
3 min lugemine

Kas teadsid, et viis, kuidas sa hoiad telefoni käes, võib kahjustada pöialt, väikest sõrme ja isegi käenärve?

 

Kui sa loed seda artiklit oma telefonist, siis märka korra, kuidas sa seda käes hoiad. Kas telefon toetub väiksele sõrmele, keskmised kolm sõrme toetavad telefoni tagumist külge ja pöial toimetab ekraanil? Tuleb välja, et see on üks neist tegevustest, mis tundub intuitiivselt õige aga pole tegelikult üldse hea.

Kuigi telefoni ühes käes hoidmine tundub kõige praktilisem, siis pika aja peale ei pruugi see käe tervisele üldse hea olla. Võimalik tagajärg võib olla koguni randme kahjustus ja ulnaar- ehk ülajäseme kõige suurema närvi kahjustus.

Juba aastaid on kuulda olnud terminit nutipöial jt sarnaseid, mille sekka on nüüd põhjust lisada ka “nutitelefoni väike sõrm” ehk “Nuti Väike Ats”. See pole muidugi veel meditsiiniline termin aga silmas on peetud mõju, mida avaldab Väiksele Atsile telefoni raskus, millele see toetub. Kui me räägime telefonist, tahvlist või videomängu konsoolipuldist, siis pöial ja väike sõrm saavad kõige rohkem vatti, võides jääda kramplikuks või minna koguni põletikuliseks.

Meedikute sõnul pole väike sõrm mõeldud raskuste jaoks ja pidev telefoni toetamine võib sõrme sidemeid kahjustada. Lisaks sellele keerame telefoni käes hoides kätt enda poole, mis pöörab rannet kuni küünarnukini välja, mõjudes ulnaarnärvile kokkusuruvalt. Eriti hakkab see mõju avaldama pikemas plaanis.

 

Kuidas siis telefoni käes hoida?

 

Tänaseks teavad paraku ka kirurgid, et inimesed tahavad õhukest ja väikest seadet, kuid selle jaoks pole meie käed evolutsiooniliselt loodud. Mida siis teha? Eesmärk on saada väikselt sõrmelt raskus ära ja pöial ülejäänud labakäest natuke eemale. Teatud määral lahendab seda probleemi see tuntud mummuke ehk PopSocket, mis suurematel telefonidel on vahel kasutusele võetud, kinnitudes telefoni tagumisele küljele. Kaasa aitab käe hoidmine nii sirgelt, kui võimalik, mis tagab käes parema verevarustuse.

Füsioterapeudid soovitavad teha telefoni kasutamisest pause ja pigistada käsi rusikasse ja lahti. Samuti on soovituslik võimalusel panna telefon lauale ja kasutada skrollimiseks mõnda muud sõrme kui pöialt, kirjutab Lifehacker.

 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et nutiekraanide vaatamine pikema aja jooksul pole meile loomuomane ega tervislik. Ja seda mitte ainult vaimset tervist silmas pidades. Meie väiksed sõrmed, pöidlad ja küünarvarre närvid saavad samuti kahjustatud. Nii, et ilmselt ei teeks paha kaaluda vähemalt korra päevas lõpetada skrollimine, venitada käsi ja minna vahelduseks õue. Päikest on ka juba rohkem näha.