Kuidas lõbusaid virtuaalpühi pidada?

#kasulikud rakendused #videokõne
3 min lugemine

Jõulud ja aastavahetus lähenevad seitsmepenikoormasaabastega, kuid koroonarindel on olukord enam kui ebakindel ning tavapärased pühadepralled on sattunud suure küsimärgi alla, sest asjatundjad ennustavad tõvele veel jätku kuni järgmise kevadeni.

 

Isegi kui mingi ime läbi enne pühi karantiinitingimusi mingil põhjusel pehmendatakse, siis on selge, et paljude jaoks jäävad tavalised rahvarohked peod seekord vaid unistuseks. Õnneks on mitmeid digitaalseid võimalusi, mis peaksid aitama eraldatusest tingitud ahistuse vastu. Kui keskealiste põlvkonna nooruses võis videotelefone näha vaid ulmefilmides, siis tänapäeval on videoühendus muutunud paljude jaoks osaks argipäevast. Skype või iPhone’ide Facetime on juba aastaid pakkunud videokõne võimalust ning tänapäeval on saadaval terve hulk rakendusi konverentsikõnede pidamiseks, kus erinevalt tavapärasest telefonikõnest võib osalejaid olla kümnetes või isegi sadades. Selliseid vahendeid kasutades saaks virtuaalselt ühe peolaua taha istuda ka suurem suguvõsa. Ehkki otsene kontakt küll sellisel juhul puudub, on andmesideühendused muutunud üha paremaks ning seega on märkimisväärselt parem ka pilt arvuti või mistahes nutiseadme ekraanil. Ehkki mitmed teenusepakkujatel on pikemad sideseansid olnud tasulised, siis pühade eel ja epideemia levides on osad neist heldinud ning pakuvad peoeperioodil ka pikemaid ja suurematele seltskondadele mõeldud teenuseid tasuta.

 

Aga asume videokõnet võimaldavate rakenduste juurde

 

  • Microsoft Teams – täiesti tasuta võimalus pidada kuni 24-tunniseid koosviibimisi kuni 300-le osalejale. Ainult nn võõrustajal peab olema Microsoft Teamsi konto, külalised võivad liituda lingile klikkides, ega pea isegi rakendust enda seadmesse paigaldama või Microsofti kontot omama.
  • Zoom – kuigi tavaliselt on tasuta koosolekute aeg piiratud 40 minutiga, siis pühade puhul on oodata ajapiirangu annulleerimist. Ka siin võivad osalejad liituda ilma rakendust installeerimata või kontot omamata.
  • Google Meet – tasuta suhtlus korraga kuni 100-le kasutajale, kuid kõigil osalejatel peab olema Google’I konto. Esialgu võib seansi pikkuseks olla ka 24 tundi, kuid järgmise aasta aprilli algusest lüheneb see 60 minutini.
  • Facebook Messenger – piiramatu pikkusega sideseansid kuni 50-le osalejale, aga suhtlemiseks on vaja seadmesse paigaldada rakendus ning kasutajal peab olema Facebooki konto.
  • Facetime – piiramatu pikkusega suhtlus kuni 32-le osalejale, aga rakendus on saadaval vaid iPhone’idele, iPad’idele ja Apple’I arvutitele.
  • WhatsApp – piiramatu sideaeg kuni 8-liikmelisele grupile. Eelduseks on WhatsApp rakenduse olemasolu seadmes.
  • Houseparty – piiramatu videokõne kuni 8-liikmelisele grupile. Vaja läheb küll Houseparty rakendust, kuid selle eest võib just see rakendus aidata lisada perekondlikku videosuhtlusse murdeealise nooruki, kelle jaoks teised rakendused või võimalused on lihtsalt mingi lubjakateteema.

 

Nii et kui olude sunnil peab sellel aastal pere- või sõpruskond pühi pidama igaüks oma pesas, siis võibolla on üks videopidu just see, mis need jõulud või aastavahetuse tõeliselt eristuvaks ja meeldejäävaks teeb. Lisaboonusena võib näiteks tüütu onu Heino või pealetükkiva tädi Marje videoseansil enda jaoks ära blokkida (tehnilised viperused, nad saavad aru küll), mis reaalses elus ja ühes ruumis viibides üsna võimatuks võib osutuda. Soovitav on aga mõned päevad enne otsustavat kuupäeva teha peaproov, et veenduda tehniliste detailide funktsioneerimises ning ühtlasi jagada nõuandeid tehniliselt vähemsäravatele sugulastele, et digipidu ikka täiega korda läheks.