Kuidas kuu ajaga endale gigabait internetti juurde kõndida

#sport #sportlikud eluviisid #tark sport #telia active
3 min lugemine

Üks ebameeldivamaid sõnumeid, mida kuu viimastel päevadel oma telefonist leida, annab teada sinu internetipaketi mahu täitumisest ja sellega seonduvatest “tagajärgedest”, mis lisamahu ostmisega kaasnevad. Sellistel hetkedel olen alati mõelnud, et sõprade Snapchati, Instagrami ja Facebooki postituste reaalajas tarbimise jätkamiseks peab ju olema mõni parem viis kui lisamaht või wifivõrgud. Kui samad mõtted on läbi käinud ka sinu peast, siis pane ennast nüüd valmis: oma netimahtu saad kasvatada pelgalt kõndimisega ja takkatippu saad veel (järgmiseks) suveks saledakski.

 

Selline uudis ületas kohe minu huvikünnise (uudised, mille vastu ma huvi tunnen) ning pani kõrvad peas kerkima. Aja jooksul olen oma netipaketi optimeerinud nii efektiivsele tasemele, et enamasti kasutan kuu lõpuks ära 99% endale eraldatud internetist (netikasutust sealjuures piiramata) ning see 1%, mis vahel kaotsi läheb, ei ole väga suur kaotus. Sellest olenemata tuleb aeg-ajalt ette, et olen mingitel põhjustel internetti kasutanud veidi rohkem ja oma paketi mahu paar päeva enne uue kuu algust täis kasutanud. Lisamahu tellimine ei ole tänapäeval enam absoluutselt kallis lõbu ja 1 GB saad juurde u 2–3 euro eest, aga kuna ma olen põhimõtteliselt raiskamise vastu ja tean, et seda gigabaiti ma kahe päevaga läbi ei kuluta, olen need päevad üle elanud koduses wifis. Aga mitte enam!

 

Kuidas nüüd ikkagi jalutamisega internetti teenida?

 

See on väga lihtne. Võta oma olemasolev Fitbiti, Garmini või Polari nutikell, millega nii ehk naa oma 10 000 sammu iga päev täis üritad tammuda, ühenda see Telia Active lehel oma mobiilinumbriga (selleks pead olema Telia või Diili klient) ja hakka astuma. Iga läbitud tuhande sammu eest teenid 5 MB andmemahtu oma olemasolevale netipaketile lisaks.

5 MB ei tundu esimese hooga olevat küll ülemäära suur mahuboonus, aga kui numbrid kokku lüüa, saame kuu lõpuks tervelt 1,5 GB lisamahtu, mida siis enda parima äranägemise järgi kulutada.

1000 sammu = 5 MB; 10 000 sammu = 50 MB; 50 MB x 31 päeva = 1550 MB ehk 1,5 GB

Enamikule piisab sellest ilmselt terveks nädalaks, et lugeda uudiseid, saata meile, kuulata muusikat jne ning kõigele lisaks tuleb ka tervis mühinal, sest just 10 000 sammu päevas on see maagiline piir, mida kõik sportlased, teadlased ja blogijad igal pool pühatekstina kuulutavad.

Minu senised päevased tulemused on jäänud u 5000 sammu juurde ehk keskmiselt 25 MB päevas (tulevik on käes, kui saame oma samme arvutada internetiks), mis on tulnud sisuliselt ilma igasuguse lisapingutuseta kontorilaua juurest kohvimasina juurde ja tagasi tammumisega. Kui siia nüüd mõned õhtused jalutuskäigud juurde teha või poodi minnes auto koju jätta, tuleb 10 000 täis nagu naksti. Ehk siis minu eesmärk järgmiseks kuuks on jalutada vähemalt 50 MB päevas.

 

 

Iga inimene võiks kõndida vähemalt 50 MB päevas.

 

Ja kui salenev keha ja silmapiiril terendav rannavorm motivatsiooni piisavalt kõrgel ei hoia, siis siin on 4 asja, mida teha lisandunud 1,5 GB internetiga:

 

  1. Kuulata Spotifyst 10 tundi Tommy Cashi;
  2. Vaadata Youtube’ist 5 tundi Taukari videoid;
  3. Saata sõpradele 10 000 e-kirja;
  4. Külastada 3000 vabalt valitud veebilehte.

 

Kui sammud on internetti teenima pandud, siis soovitan kindlasti üle vaadata ka Telia Active kodulehe, kust leiab palju põnevat lugemist treeningute, tervisliku toitumise ja sportimiseks vajalike seadmete kohta.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."