Kuidas iPhone’is Siri sooneutraalseks muuta?

#apple #iPhone #Siri
2 min lugemine

Sooneutraalsus on seoses poliitkorrektsuse üldise kasvuga pidevas kasvutrendis. Paljud inimesed peavad oma bioloogilise soo rõhutamist asjassepuutumatuks ja koguni solvavaks.

 

Õnneks areneb meie ühiskond laiemas plaanis suurema teadlikkuse suunas ning soorollidest püütakse vabaneda kõigis ühiskonna eluavaldustes. Nüüd on järjekord jõudnud ka virtuaalsete assistentideni. Juba üle sajandi kehtivate soorollide järgi on sekretärid olnud valdavalt naissoost, assistendid aga enam-vähem võrdselt nii mees- kui naissoost. Oma edumeelsuse poolest tuntud Apple on nüüd astunud suure sammu ka digitaalse sooneutraalsuse suunas. Kui veel hiljuti oli populaarseim Apple’i virtuaalassistent Siri naishääl, siis viimaste tarkvaratäiendustega saab sellisest arhailisest igandist nagu soopõhine hääl lõplikult vabaneda – nüüd on Siri häältevalikus ka spetsiaalselt sooneutraalne hääl.

Oma iPhone’i või iPadi Siri hääle saad moodsalt sootuks muuta nii. Ava oma nutiseadme sätted (Settings), vali sealt Siri & Search ning sealt omakorda Siri Voice ning vali sealt hääl number viis.

Oma iMacis, mac Minis või MacBookis Siri hääle sooneutraalseks tegemiseks ava arvutis System Preferences ning seal omakorda vali Siri. Avanenud Siri aknas vali Siri Voice alt kõige viimane ehk viies hääl ja sinu personaalne Siri muutub koheselt meeldivalt sootuks.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."