Kuidas hoida tehnikat äikese eest?

#äike
3 min lugemine

Kauaoodatud suvi on ukse ees ja lisaks päikesepaiste saabumisele on oodata ka tumedaid äikesepilvi ja -torme, mis võivad tehnikat kahjustada.

 

Eelmine suvi oli äikeserikas. Ainuüksi Telia klientidel said äikese tõttu kahjustada tuhanded seadmed ning kokku tuli äikeseperioodi vältel välja vahetada enam kui 2500 kliendiseadet.

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et kahjustada on saanud vaid ruuteri ühenduspesa. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii.

Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda. Kõuemürina saabudes tasub niisiis kogu koduelektroonika seinakontaktist lahti ühendada. Seda tasub teha ka pikemaks ajaks kodust ära sõites.

Kui maja vooluvõrk on maandatud, siis on abi piksekaitsmega voolujuhtmest, kuhu saab ühendada mitu seadet korraga. Kui pikne juhtub lööma majja otse, siis ükski seade kaitset pakkuda paraku ei suuda.

Enne kui asuda tehnikat kaitsma, tasuks eriti just vanemate majade puhul lasta maja vooluvõrk spetsialistidel üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

Me teame, kui raske on elu ilma koduelektroonikata ja pärast äikesetormi taasühendatud juhtmete järel tumm teleripilt või internetiühenduse puudumine muudab kannatamatuks. Siiski katsu kuidagi kuni 30 minutit vastu pidada, sest umbes niikaua võib aega võtta ühenduse iseseisev taastumine.

Kui eelmise aasta mais tegi äike Hiiumaal suurt kahju, siis sel aastal on Eestis siiani rahulikum olnud. LightningMaps.org pakub ülemaailmset äikesekaarti, kust näeb reaalajas neid kohti, kus parasjagu välgunooled sähvivad.

 

My Lightning Tracker on üks parimaid äppe reaalajas äikesetormide asukoha vaatamiseks.

 

Ühtlasi annab äpp märku, kui äikesetorm on lähenemas. Veel saab vaadata kogu maailmakaarti ja olla kursis kõue tegutsemisega kasvõi Austraalias.

 

 

Lisaks reaalajas toimuvale saab näha piirkondi, kus äike möllab kõige sagedamini. Euroopas on selleks piirkonnaks Hispaania rannik. Muidugi ei puudu rakendusest võimalus äikesetormide asukohti sõpradega jagada. Rakendust eristab teistest omataolistest mugav ülesehitus ja kasutajasõbralikkus. My Lightning Trackeri äpi leiab nii Androidile kui ka iOS-seadmetele siit.

Teised sarnased äpid on Blitzortung, Lightning Cast, Spark and Live Lightning.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.