Kuidas digitaalne koristus aitab olla produktiivsem

#digitaalne koristus
5 min lugemine

Uus aasta, uus dekaad on alanud ja see on parim aeg, et läbi viia digitaalsed koristustalgud, mis aitavad olla produktiivsemad ja ennetada stressirohkeid olukordi.

 

Nii nagu füüsiline pahn mõjub produktiivsusele pidurdavalt, võib sama öelda ka digitaalse prahi kohta.

Kuidas sa ennast tunneksid, kui peaksid töötama segamini töölaua taga? Kas suudaksid täielikult tööle keskenduda? Tõenäoliselt mitte. Võib-olla kuluks enamus aega sellele, et õiged paberid üles leida.

On selge, et segadus füüsilises keskkonnas produktiivsusele hästi ei mõju, aga kuidas on lood digitaalse segadusega? Põhimõtteliselt sama. Uuringud näitavad, et nii füüsiline kui ka digitaalne korralagedus võib põhjustab stressi ja ärevust.

Digitaalse segaduse omapära on see, et seda pole nii lihtne märgata, sest see on põhimõtteliselt nähtamatu, seda ei saa puudutada või tunda, aga see on olemas, su gadget’ite äärealadel. Enamus inimeste jaoks on see väike probleem, kuid see võib paisuda suureks, kui pikemat aega mitte midagi teha.

Kujutle olukorda, kus näiteks ülemus küsib kiirkorras ühte olulist faili, mis on kuskil su arvutis. Aga, et kõik arvutis leiduv on üks korralik sasipundar, siis sa ei suuda seda kohe leida. Kaasa ei aita ka see, et arvuti liigub aeglaselt ja võib-olla isegi jookseb kokku. Pinge kasvab, stressitase lööb uusi rekordeid ja meeldiv tööpäev see kindlasti ei ole.

Digitaalne segadus mõjutab töövõimet, -sooritust ja produktiivsust. Seega pole paremat aega kui praegu, uue aasta alguses, ette võtta digitaalne koristus.

 

Loobu tähtsusetutest uudiskirjadest

 

Aja möödudes mõned asjad meis muutuvad, kaasa arvatud eelistused. Võib-olla sulle meeldis aastaid tagasi mingi pood või restoran ja hakkasid nende uudiskirjade tellijaks, kuid tasub endalt küsida, kas see on oluline ka praegu?

Võttes selle aja ja vaadates üle uudiskirjad, mis pole enam olulised ning nendest loobumine võib teha meilipostkastiga imesid. Seega esimene hea samm digikoristusega alustamiseks on lõpetada kõigi uudiskirjade tellimine, mis enam huvi ei paku.

 

Postkasti puhastamine

 

Järgmine samm on meilikasti korrastamine. Kustuta kogu spämm, aegunud uudiskirjad ja sõnumid. Tänu puhtale sisendkaustale on lihtsam leida olulisi e-kirju.

Vähem e-kirju tähendab ka väiksemat energiakulu. Prantsuse telekommunikatsioonifirma Orange selgitas välja, et kui iga Prantsusmaal elav inimene kustutaks oma postkastist 50 e-kirja, siis säästetud energiast piisaks Eiffeli torni valgustamiseks 42 aastaks.

 

Korrasta desktop

 

Kujuta ette, et sa lähed raamatukokku ja kõik huvipakkuvad raamatud on juba laual ootamas. Jah, nii oleks lihtsam raamatuid leida, aga väga raske oleks keskenduda ühele raamatule, kui niipalju teisi huvipakkuvaid oleks käeulatuses.

Sama käib desktopi ja mobiili ning tahvli koduekraani kohta. Et vältida segadust, siis hoia koduekraanid igasugu failidest ja tarkvarast puhtad. Vajalike asjade leidmiseks kasuta otsingut.

 

Kustuta kasutuseta rakendused ja programmid

 

Programmid ja äpid, mida ei kasuta, võtavad mõttetult ruumi ja teevad seadmed aeglaseks, mis ilmselgelt mõjutab töö efektiivsust ning paneb proovile ka kannatlikkuse. Kustuta kõik äpid, mida sa ei kasuta. Kui neid lähebki kunagi jälle vaja, saab need uuesti installida.

Lisaks efektiivsusele mõjutab äppide hulk ka turvalisust. Tuntud viirustõrje ettevõte Kaspersky leidis, et 83 sajast Androidi äpist saavad ligi kasutaja tundlikule infole nagu paroolid, kontaktid, sõnumid, kõned, failid jm. Seega tasub kaks korda mõelda, mis äppe installida ja enda seadmetes hoida.

 

Hoidu vampiiräppidest

 

Osad äpid töötavad taustal isegi siis, kui neid ei kasutata. Ajapikku tõmbavad need tühjaks aku. Kaspersky sõnul on 80% Androidi 66 kõige populaarsemast äpist vampiiräpid.

Aitab, kui need äpid tuvastada ja käsitsi sulgeda. Või kui neid vaja pole, siis kustutada.

 

Korrasta kaustad

 

Peale kasutute äppide tuleks kustutada ka failid, mida enam vaja pole. Seejärel on hea vaadata, et failidel ja kaustadel oleks sisule vastavad nimed, mis aitab neid kiiresti leida.

Silma tasub peal hoida ka allalaadimiste (Downloads) kaustal. Proovi iga allatõmmatud fail liigutada kohe sobivasse kausta.

 

Uuenda tarkvara regulaarselt

 

Uuendustega parandatakse tavaliselt bug’id ehk vead, tänu millele jooksevad programmid sujuvamalt. Samuti lapitakse turvaaugud, mis hoiab häkkerid ja pahavara eemal.

 

Lülita tööajaks välja märguanded

 

Kui keset töö tegemist tulevad läbi erinevad teadaanded, siis see segab ja teeb keskendumise võimatuks. Eriti kahjulikud on sotsiaalmeedia platvormidelt tulevad märguanded, tehes peale nende vaatamist uuesti keskendumise raskemaks.

 

Ära lase ennast segada

 

Arvutiteadlane ja enesearengu raamatute autor Cal Newport tegi 2016. aastal uuringu, et välja selgitada, miks osad inimesed saavutavad koolis ja tööl rohkem. Ta leidis, et need, kes on edukamad on ühtlasi need, kes ei lase ennast valitud eesmärgilt lihtsalt kõrvale juhtida.

Kui sa tahad anda oma maksimumi, siis hoidu tööajal vaatamast YouTube’i videosid ja piilumast sotsiaalmeedia kontodele. Keskendu parasjagu käesolevale ülesandele ning hoia enda premeerimine hilisemaks, kui eesmärk on täidetud, kirjutab väljaanne Allwork.

 

Vähem internetti ja rohkem kontakti inimestega

 

Tehnoloogia kiire areng on kahe teraga mõõk. Ühest küljest on see aidanud teha kõike lihtsamini, kiiremini ja efektiivsemalt. Teisalt tundub vahel, et tehnoloogia kasutab inimest, mitte inimene tehnoloogiat.

Nagu näha, siis on inimesi, kes on oma telefoni külge justkui liimitud, kusiganes nad ka poleks. Sa ei pea olema üks nendest. Kasuta inernetti ainult siis, kui seda on vaja. Elukvaliteeti aitab tõsta, kui läbi käia nende inimestega, kellest kõige rohkem hoolid.

 

Kokkuvõte

 

Kogu digikoristuse mõte on lubada seadmetel töötada sujuvalt ja vabaneda vahelesegajatest, mis ei lase keskenduda. Keskendudes ainult ühele tegevusele korraga, on võimalik sellega ühelepoole saada kiiremini ja efektiivsemalt.