Kas tuleviku majandusmudeleid saab tänaste andmete abil prognoosida?

#Priit Kongo #Telia Digital Hub
1 min lugemine

Lääne-Saksamaa esimene sõjajärgne kantsler Konrad Adenauer, kes ehitas vähem kui 20 aastaga üles Euroopa võimsaima majanduse, on öelnud, et inimestega ei tohi eksperimenteerida, kirjutab Net Groupi tegevjuht Priit Kongo.

 

Tundub, et see hea põhimõte ei ole siiski alati poliitikutel meeles. Selle asemel, et teha läbikaalutult pikaajalisi häid majanduslikke otsuseid, lastakse olulistel teemadel voolata iseeneslikult ning püütakse hilisema rahasajuga kinni lappida valesid või isegi tegemata jäetud otsuseid.

Näiteid ei pea kaugelt otsima – energiaturu ümberkorraldused ja sellest tulenev elektrihinna röögatu kasv on üks markantsematest lähiajaloos korraldatud „eksperimentidest“, mida oleks võinud enne käivitamist andmeid ja ennustusmudeleid kasutades eelnevalt katsetada.

Keerukusteooria ütleb, et asjad lähevad keerukaks, kui süsteemid muutuvad mittelineaarseks, st. osalejaid on palju, infot on väga palju, etappidel on suvaline järjekord ja tagasisideahelad ei ole ette ennustatavad.

Avaandmete kasutamine annab võimaluse modelleerida paremini tulevikku vaatavaid majandusmudeleid. Kätte on jõudnud aeg, kus tänu kvaliteetsetele avaandmetele saavad poliitikud ja ärijuhid katsetada oma ideid tarkvaralaborites enne, kui seda tehakse inimeste peal.

Sellest ja paljust muust tuleb juttu Digital Hub-i raames toimuvas diskussioonis „Kellele ja milleks avaandmed?“

Tule Telia Digital Hub-ile!

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.