Karl Anton: 5G pakub teleülekannete tootmiseks täiesti uusi võimalusi

#5G #Inspira Karl Anton #teleülekanded #telia tv
3 min lugemine

Telekanal Inspira kandis sel suvel esimest korda Eestis oma otseülekandeid üle Telia 5G võrgu. Telia TV-valdkonna juhi Karl Antoni sõnul pakubki 5G tehnoloogia teleülekannete tootmiseks uusi ja põnevaid võimalusi.

 

Ennekõike pakub uus tehnoloogia, olgu selleks täna 5G, oluliselt suuremaid andmeedastuskiirusi kui seda on seni suutnud 4G. Telesaadete valmimise ja otseülekannete tegemise juures annab see võimaluse teha midagi täiesti uut: tuua televaatajateni otsepilti kohtadest, kus see seni polnud võimalik. Tänu 5G-le kasvavad märkimisväärselt ka andmete üleslaadimise kiirused, mis võimaldab telepilti nautida veelgi madalama hilistumise ajaga. Televaatajale tähendab see otseülekannete nägemist veelgi täpsemas reaalajas.

Teleülekande edastamine üle interneti ehk IP-signaali pole tegelikult midagi uut –  seda on tehtud juba mõnda aega ning reeglina jõuabki kaasaegne telepilt meie kodudesse üle tavalise internetikaabli.

Heaks näiteks, kuidas otsepilt kuskilt kaugemalt –  näiteks Brüsselist või New Yorgist –  meie teleekraanile jõuab, on õhtused uudistesaated, kus reporter annab kohapeal toimuvast teada oma nutitelefoniga tehtava videokõne vahendusel. Kui seni on jäänud küsimuse ja vastuse vahele sageli piinlik vaikus, sest info edastamine üle võrkude võtab oma aja, siis uus tehnoloogia muudab ülekande reaalajale lähedasemaks. Eriti tuleb see eelis välja 5G puhul, mida on televisiooni tegijad pikalt oodanud.

Oluline nüanss on just hilistumise aeg, sest iga televaataja ja telesaate tegija soovib, et telepilt jõuaks temani võimalikult kiiresti ehk sisuliselt reaalajas. Ilmselt on paljudele spordisõpradele tuttav olukord, kus näiteks Twitteris on juba jalgpallimängu värav või korvpallimängu lõppseis ära postitatud enne kui tulemus telepildis vaatajateni jõuab. 5G abil saab ka see mure lahendatud.

Inspira eetrisse jõudsid esimesed ülekanded üle 5G suvel

Telekanal Inspira tegi sel suvel esimest korda Eestis oma kaks otseülekannet üle Telia 5G mobiilivõrgu. Tänu sellele said kümned tuhanded inimesed otsepildis osa nii ORC avamerepurjetamise maailmameistrivõistlustelt kui ka Arvamusfestivalil toimuvast. Ilma uue tehnoloogiata poleks see võimalik olnud.

Inspira eetrisse jõudis ORC avamerepurjetamise MM tänu 5G tehnoloogiale

Tulevikus saab tänu 5G tehnoloogiale otseülekanded veelgi põnevamaks muuta ja lisada edastatavale telepildile AI ehk tehisaru toel näiteks purjekate ja meeskonna kohta detailsemat infot, mida on võimalik ekraanile kuvada näiteks nutitelefoni abil.

Loomulikult on teleülekannete toomise jaoks endiselt olemas satelliittehnoloogia, aga just kiire ja võimekas mobiilivõrk loob meile tulevikus veelgi enam mobiilsust – ükskõik, millisest kohast maailmas. Seega aitab 5G viia teleülekannete tootmise ja kvaliteedi uutesse kõrgustesse.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.