Infoks USA-sse reisimisel: 3G võrgu sulgemine AT&T poolt puudutab ka Telia kliente

#3g #4g #5G #Rasmus Nurk #volte
3 min lugemine

USA üks suuremaid mobiilsideoperaatoreid AT&T sulges 22. veebruaril 2022 oma 3G mobiilivõrgu, mis tähendab, et sellest kuupäevast alates ei saa AT&T 3G võrgus enam helistada ega kasutada ka mobiilset andmesidet.

 

AT&T otsus tähendab muudatusi ka Telia klientidele, kes reisivad USA-sse peale 22. veebruari.

Kui seni on Telia klientide jaoks olnud peamiseks võrguoperaatoriks USA-s AT&T, siis peale 22.02 on peamiseks võrguoperaatoriks määratud teine USA suuroperaator ehk T-Mobile. Seetõttu suunatakse kõik Telia kliendid, kes reisivad USA-sse, automaatselt kasutama T-Mobile võrku.

Nendel klientidel, kelle telefon või nutiseade satuvad USA-sse jõudes AT&T võrku, palume teha oma seadmes manuaalne võrguvahetus T-Mobile’i peale.

Kui kliendi telefon jääb mingil põhjusel siiski kasutama AT&T võrku, saab ta oma telefoniga endiselt kasutada 4G mobiilset internetti (eeldusel, et klient kasutab 4G telefoni) ning saata ja vastu võtta tekstisõnumeid (SMS).

Samas ei saa AT&T 3G mobiilivõrgus enam helistada ja kõnedele vastata. Samuti peab arvestama, et kohalikule hädaabinumbrile helistamisel kehtivad teatud erisused:

  • kui klient kasutab telefoni, mis töötab vaid 2G/3G võrgus, ei pääse ta selle seadmega AT&T võrku. Kui kliendi telefon on ühendatud T-Mobile võrku, saab ta ka hädaabisse helistada.
  • kui klient kasutab 4G telefoni, millel pole VoLTE tuge, suudab telefon kasutada AT&T (4G) võrgus mobiilset andmesidet ning hädaabikõne korral otsib telefon kõne sooritamiseks teiste operaatorite saadaolevaid 2G/3G võrke.

Mida tasub tähele panna 2G/3G võrkude sulgemise puhul maailmas?

Selles, et mitmed mobiilsideoperaatorid on asunud üle maailma sulgema oma 2G ja/või 3G võrke, pole midagi uut – need protsessid on toimunud juba aastaid ning seisavad ees järjest suuremal hulgal operaatoritel.

„Kuna erinevad mobiilioperaatorid viivad oma vanemate tehnoloogiate sulgemist läbi erinevatel hetkedel, muudab see pildi päris kirjuks. Loomulikult peame sellega ka Eestis arvestama, kuna meie kaasmaalased reisivad üle terve maailma ning satuvad kindlasti ka nendesse riikidesse ja piirkondadesse, kus on parasjagu käimas mõne vanema mobiilivõrgu sulgemine. Sellisel juhul ongi meie roll informeerida oma kliente, kuidas nad saavad nendes piirkondades mobiilsideteenuseid kasutada,“ selgitas Telia eraklientide mobiiliäri juht Rasmus Nurk.

Tema sõnul areneb tehnoloogia pidevalt edasi ning seetõttu on paratamatu, et osa vanemaid tehnoloogiaid suletakse ning asendatakse uute, võimekamate ja efektiivsematega.

Telia tuletab meelde, et  mitte kõik mobiiltelefonid ei oska 4G (VoLTE) kõnesid teha. Ka uutest mobiiliseadmetest on mitmed sellised, mis 4G kõnesid ei toeta. Seetõttu muutub järjest olulisemaks kliendi seadme (eeskätt telefonide ja kellade) puhul veenduda, milliseid tehnoloogiad see toetab. Nii 4G kõnede võimakus kui ka 5G internet on tehnoloogiad, mille olemasolu muutub päev-päevalt olulisemaks.

Telia VoLTE teenuse ning seda toetavate seadmetega saab tutvuda ettevõtte veebilehel.

Eestis liigub esimese kohaliku mobiilioperaatorina Telia selle suunas, plaanides oma 3G võrgu sulgeda 2023. aasta lõpuks ning keskendudes seejärel uuemate tehnoloogiate nagu 4G ja 5G arendamisele. Täpsemalt saab selle teema kohta lugeda SIIT.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.