Allikas: Mart Objartel

Kui hiljuti mu Samsung S7 esiekraanil mõrad ilmnesid ja asendustelefon iPhone SE ekraan liiga pisikeseks osutus, otsustasin osta uue telefoni. Eesmärk oli mitte kulutada üle 200 euro ja saada selle raha eest võimalikult palju. Alati on võimalik midagi põnevat leida kohalikest elektroonikapoodidest, ent otsustasin keskmisest suurema riski võtta ja uue telefoni tellida otse Hiinast. Näiliselt lihtne plaan osutus märksa keerukamaks, kui oskasin karta.

 

Tehnilised näitajad

 

Enne, kui mõnest Hiina veebipoest telefon osta, tuleb kindlasti teha põhjalikku kodutööd. Mõned näpunäited, millele kindlasti tähelepanu pöörata.

 • Võrgud

Hetkeseisuga peaks telefon toetama minimaalselt järgmisi sagedusi:

 • GSM: 900, 1800 MHz
 • 3G ehk UMTS: 900, 2100 MHz
 • 4G ehk LTE: 800, 1800, 2100, 2600 MHz

Vastasel juhul võib tekkida probleeme leviga või ei saa seade üldse võrku.

 • Mobiil-ID

Vähem tuntud Hiina tootjate telefonidel ei pruugi olla võimekust toetada Mobiil-ID teenust. Mobiil-ID tuge välja selgitada on väga raske. Üheks tehniliseks eelduseks peab seadmel olema STK ehk SIM Toolkit tugi. Seejuures ei saa kindel olla, et tootja on STK lahendused tarkvaras korralikult implementeerinud. Sellega on isegi tuntumatel tootjatel aeg-ajalt probleeme olnud.

 • CE-märgistus / sertifikaadid

Veendu, et tootel oleks korrektne CE-märgistus. Juhul kui tootel puudub korrektne CE-märgistus, jääb toode tolli kinni. Kui tootel puuduvad vajalikud sertifikaadid ja info läbitud testide kohta, ei pruugi toll vastavaid tooteid Euroopa Liitu üldse lubada (jääd ilma nii seadmest kui ka oma rahast).

 

Kvaliteet

 

Kui telefoni tehnilised parameetrid on (väidetavalt) sobivad, tuleks välja selgitada seadme tegelik kvaliteet, välimus ja sisu. Selles on abiks Google’i otsingu märksõnad: “telefoni nimi review”, kuid tasub säilitada kriitilisus hinnangute usaldusväärsuse üle. Palju on ka tootjate enda loodud ülevaateid, mida ei tasu usaldada.

Hea ülevaate seadme välimusest saab näiteks Youtube’ist, otsides seadme nime või seadme nimi + unpacking. Hea veebilehe telefonide võrdlemiseks leiab aadressilt https://www.kimovil.com/.

 

Tarkvara

 

Kui mõned sobivad mudelid on leitud, tasuks lähemalt uurida ettevõtet, kes telefoni toodab. Näiteks Xiaomi ja mitmete teiste tootjate seadmed tulevad koos muudetud Android-versioonidega (custom ROM). Kuigi Xiaomi uuendab oma tarkvara regulaarselt, ei saa kindel olla, et teised Hiina tootjad sama tublilt tarkvara uuendavad. Pigem on reegliks, et enamikul vähem tuntud seadmetel puudub hilisem tarkvarauuenduste võimalus. See tähendab, et kliendid ei pääse ligi uute Android OS-i versioonidega lisandunud funktsioonidele ega vahepeal väljastatud turvauuendustele. Teatud juhtudel võib aegunud tarkvara olla kriitilise tähtsusega oma andmete kaitsmisel.

Hiina karmide internetiseaduste tõttu puuduvad seadmetest tihti ka Google Apps ja Play Store, mille peab telefoni ise paigaldama. Leiab ka seadmeid rahvusvahelise tarkvaraga, aga tuleb olla ettevaatlik sinna juba eelnevalt paigaldatud pahavara suhtes.

Mõnel seadmel on unlockable bootloader ehk sinna on võimalik ise puhas Android paigaldada. Lisaks peab olemas olema rahvusvaheline ROM (International ROM). Infot selle kohta leiab erinevatest foorumitest, näiteks siit. Seadmele uut tarkvara paigaldades tuleb kindlasti järgida hoolikalt juhendeid. Vastasel juhul võib telefon muutuda kasutuskõlbmatuks. Omal käel telefoni ROM-i muutmisega kaasneb alati risk ning kui sa ei tea, mida teed, siis pigem seda proovida ei soovitaks.

 

Kust osta?

 

Mitmel tootjal (nt OnePlus) on oma internetipood. Enamiku teiste tootjate seadmeid tasub otsida Aliexpressist, Gearbestist või Banggoodist. Lisaks tasub vaadata ka Amazoni.

 

telefone leidab igas hinnas igale maitsele

 

Väga oluline on lugeda erinevate veebipoodide hinnanguid. Iga negatiivne kommentaar ja õnnetu klient peaks olema ohu märk.

 

Mida veel jälgida?

 

Sageli puudub garantii ning hoolduse ja remondi võimalus (selleks peaks Hiina lendama). Kui toote IMEI ei ole ametlikult rahvusvahelistes organisatsioonides registreeritud, siis võib see IMEI olla teatud operaatorite võrkudes blokeeritud. Veelgi hullem juhtum on see, kui tegemist on tootjapoolse IMEI kloonimisega, siis võidakse telefoni kaotuse või varguse korral ära blokeerida kõik sama IMEI koodiga kloonid ning neid telefone enam sidevõrkudes kasutada ei saa.

 

Kokkuvõtteks

 

Ostes telefoni Teliast, saad alati kindel olla, et see töötab meie regiooni võrkudes ja ühildub kohalike teenustega (nt Mobiil-ID). Selle töö on eelnevalt ära teinud Telia seadmete tiim, kes kõik seadmed enne müüki panemist põhjalikult läbi testib ja kontrollib. Lisaks saad vajadusel seadmetega esinduses tutvuda.

Ise tegin kodutöö ära, võtsin riski ja tellisingi Hiinast telefoni. Pärast kahte nädalat ootamast jõudis telefon kohale. Seni veel töötab ja kui midagi kurta, siis olenemata neljast erinevast kaamerast telefon pilte väga hästi ei tee, näpujäljelugeja on aeglane ja Face ID funktsioon pigem ei tööta. Kiire küsitlus tuttavate ja sõprade seas andis tulemuseks, et keskmiselt kuuest (Hiinast otse tellitud) telefonist üks lakkas pärast nädalast kasutamist normaalselt töötamast.

Allikas: Mart Objartel
Allikas: Mart Objartel

Miinused

 • Puudub garantii / remondi võimalus
 • Suur risk, et seade ei vasta reklaamitule
 • Üldiselt halvad kaamerad
 • Mobiil-ID ei pruugi töötada
 • Võib puududa eestikeelne tugi
 • Tuleb kõvasti kodutööd teha

Plussid

 • Hea hinna / võimekuse suhe
 • Peaaegu alati kaasas kaaned, ekraani kaitse
 • Suured akud
 • Suur valik

 

Iga probleemi lahenduseks on kusagil olemas äpp ja see tuleb lihtsalt üles leida. „Kui sa ei ole kõiki võimalike protsesse oma ettevõttes juba digitaalseks muutnud, siis sa raiskad enda ja oma kolleegide aega ja väga palju potentsiaali jääb kasutamata.“ Olen uusi IT süsteeme juurutanud nii suurtes kui väikestes ettevõtetes ja vajaliku lahenduse puudusel ka mõne toote hoopis ise valmis ehitanud.