Uue aasta algusega kaasnevad tihti erinevad lubadused muutuda paremaks, efektiivsemaks ja tublimaks. Enamasti kaasneb sellega mingitest halbadest harjumustest vabanemine. Üheks oluliseks probleemiks on tänapäeval kindlasti sotsiaalmeedia mõõdutundetu kasutamine.

 

Vaadake oma nutiseadme akukasutust ning olen kindel, et kui mitte esikohal, siis vähemalt kolme enam akutsööva rakenduse seas on kindlasti Facebook. Näoraamatu lappamine ei pruugi korraga kesta tunde, kuid päeva lõpus kokku lugedes need minutid, mis on kulunud üsna kolmandajärgulise info lappamisele, on tulemuseks üllatavalt suur number. Kui me lisame siia veel Facebooki viimaste aastate jooksul esile tulnud privaatsusprobleemid ja mitmesuguste trollide tegevuse (sh isegi USA valimistesse sekkumine), siis võib üsna lihtsalt tekkida soov Facebookist lahkuda ja uks enda järel kinni tõmmata. See on psühholoogiliselt raske, kuid täiesti võimalik. Siin on sul kaks võimalust.

 

Jäädav lahkumine

 

 

Enne lõplikku lahkumist näoraamatust on võimalik säilitada oma sealsed postitused, ülesriputatud pildid ja tegevusajalugu. Viimane hõlmab endas kõik, mida oled kommenteerinud või laikinud, rakenduste kasutamise, otsingud, oma profiili, sõnumid, sõprade nimekirja ning isegi reklaamid, millel oled klikkinud. Paraku ei kuulu sinna alla info, mida teised inimesed on sinuga jaganud, pildid, millel oled täägitud ning postitused Facebooki gruppidesse. Nende eemaldamiseks pead läbi lappama oma näoraamatu tegevuslogi ning sealt need ükshaaval eemaldama, kui peaksid selle järele vajadust tundma. Kui kõik vajalik on arvutisse või telefoni talletatud, siis pole muud, kui minna SELLELE LEHELE ning vajutada nupul “Kustuta konto”. Konto kustutamine ei käi õnneks või õnnetuseks ühe hetkega ning veel mõne järgneva päeva jooksul on sul oma kontole sisse logides võimalik ümber mõelda. Facebooki enda sõnul läheb kogu kontol oleva info kustutamiseks kuni 90 päeva.

Lahkudes Facebookist, võib olla mõttekas loobuda ka teistest Facebooki omanduses olevatest teenustest, nagu näiteks Instagram, WhatsApp ja Facebook Messenger. Samas ei avalda Facebooki konto eemaldamine mõju nende rakenduste kasutamisele. Facebook Messengeri puhul aga saab Facebooki profiili asemel kasutada ka telefoninumbrit.

 

Ajutine lahkumine

 

 

Paljude jaoks võib Facebookist täielikult loobumine tunduda radikaalsena. Vähemalt esialgu. Nemad saavad oma üldiste kontosätete alt konto ajutiselt deaktiveerida. See tähendab, et kuni järgmise sisselogimiseni on konto teistele ligipääsmatu. Logides sisse teenusesse, mis kasutab Facebooki kontot, aktiveerub ka konto uuesti.

 

Pea vastu!

 

Pärast Facebookist lahkumist võib sind päeva jooksul korduvalt tabada mõte jagada või laikida oma sõprade-tuttavatega mõnda fotot või mõttetera. Ära muretse, see on lahkumiste puhul täiesti loomulik protsess. Ning kuigi sa ei pruugi enam teada, kuidas on lood peaaegu ununenud koolikaaslaste või kuus aastat tagasi kohatud juhusliku tuttavaga, siis tõeliselt lähedased inimesed on endiselt sinu ümber. Nende jaoks on endiselt olemas Skype, telefon, e-post või siis kohtumine näost näkku kohvi või teekruusi taga.

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."