Haarav võrgumäng “Among Us” ja selle langemine häkkerite rünnaku alla

#mängud
3 min lugemine

Paljud ilmselt mäletavad seltskonnamängu Maffia, kus osalejatele jagati rollid, mida teadsid ainult nemad.

 

Keegi grupist oli Maffia, kes ööpimeduses, kui teistel olid silmad kinni, sai korda saata mõrvu. Selle-aastane mitmikmängu hitt “Among Us” on midagi sarnast ja nagu selgub, siis ka mängu loojaid inspireeris Maffia. See on ennekõike võrgumäng, kus ühte kosmoseteemalisse keskkonda, vist kosmoselaeva, lastakse korraga kuni kümme mängijat, kellest enamik on meeskonnaliikmed, kuid üks on reetur või petis, kes tasahilju tapab teisi mängijaid.

Olles meeskonnaliige saab kosmoselaeval, mis stardiks valmistub, täita erinevaid ülesandeid ning kui meeskond jõuab elusalt kõik ettevalmistused tehtud on mäng võidetud. Regulaarsetel hääletustel saavad mängijad pakkuda, kes nende seast võiks külmavereline petis olla. Kui reetur hääletatakse välja, siis on samuti meeskond võitnud. Kui aga tapatöö tegija jõuab meeskonnast ette, võidab tema.

 

 

Mänguga liitudes on lihtne leida endale ruum, kus on mängijaid puudu ja hakata toimetama. Olles mängu mõned korrad proovinud, sattusin iga kord meeskonnaliikmeks ning ühel korral poolkogemata hääletasin välja tõelise petise ning võitsin mängu. Muul ajal aga sagisin koos teistega mööda koridore ja proovisin erinevaid ülesandeid. Kord pidin asteroide tulistama, siis jälle rahakotivahelt plastikkaardi õngitsema ja sellega proovima mingit arvutit aktiveerida.

Mäng tuli välja juba 2018. aastal, kuid hitiks sai see sel aastal, kui kuulsad twitchijad ja youtuberid hakkasid seda üha aktiivsemalt mängima. Augustis plaaniti välja tuua mängu järg, kuid ootamatu populaarsus pani mängu arendajad meelt muutma ning plaanitud uuendused integreerima originaalmängu. Kuigi mäng ei saanud esimesel paaril aastal just palju tähelepanu, siis Covid-19 levikut peetakse just üheks põhjuseks, mis koos sotsiaalse distantsi nõudega võimaldas suhelda ja mängida võrgus.

Ülipopulaarseks saanud mäng, kus on võimalik ka teistega suhelda, pole paraku puutumata jäänud häkkerite rünnakust. On tuvastatud mängija nimega “Eris Loris”, kes peamiselt läbi Põhja-Ameerika serverite käis mängijaid mängu-chatis oma Youtube-kanali promoga tüütamas, saates neile poliitilist spämmi. Ühtlasi ähvardas ta mitte subscribimise eest kätte maksta kasutajate seadmetesse häkkimisega. Väidetavalt on häkk mõjutanud kuni viite miljonit mängijat kokku 1,5 miljonis mängus. Häkker ise on tunnistanud, et ta eesmärk on saada mängijaid hääletama eelseisvatel valimistel Donald Trumpi poolt.

Kuigi Among Us’i arendajad on püsti pannud “hädaabi-serveri”, siis on endiselt mängijaid, kes teatavad sotsiaalmeedias Eris Lorise spämmist. Hetkel pole veel selge, kas praeguseks on spämmist vabanetud või mitte. Eesti mängijad pole teadaolevalt poliitpropagandaga kokku pidanud puutuma.

Among Uson saadaval Androidile, iOS-le, PC-le ja Steamis.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.