Google tunneb ära sinu ümina või vile

#google
2 min lugemine

Kui sul ’kummitab’ juba mõnda aega mingi viisjupp või -katke, mille sõnu, nime ja esitajat sa ei tea või ei mäleta, siis võib sul ikkagi abi olla Google’i otsingumootorist sinu nutiseadmes või rüperaalis.

 

Esimese asjana ava Google’i otsingurakendus ning seejärel kliki otsinguakna parempoolses servas olevale mikrofoniikoonile. Avanenud akna alumises osas on link ’Search a song’. Vajuta nüüd sellele ja ole valmis seda lugu ümisema, vilistama või kasvõi laulma. Arvestades Google’i töö põhimõtet, siis ei tasu oodata vastuseid iidsetele ja haruldastele kodumaistele lugudele, Google tunneb eelisjärjekorras ära siiski kaasaegsed poplood, aga ka pisut klassikat. Eestimaise muusikaga on üldse veidi nukrad lood. Testimise ajal ei tundnud rakendus ära ühtegi Eesti esitajate või autorite lugu. Muidugi võib selles olla süüdi ka minu ümina madal kvaliteet ja ebaselge esitus. Üldse tundis Google paremini ära minu vile kui ümina. Lastes telefonile lugusid arvutist, tundis masinintelligents lood ja esitajad tihti ära juba esimestest taktidest. Kui lugude poole pealt eksimusi ei olnud, siis võis esitaja mööda minna. Lastes rakendusele lugu „I Dream a Dream“ Anna Hathaway originaalesitluses, tunti ära nii lugu kui esitaja. Kui aga lasin sama lugu Susan Boyle’i esituses arvas Google, et tegu on karaoke versiooniga.

Kuigi selle võimaluse rakenduslik külg võib olla küsitav, siis peitub siin ometi märkimisväärne meelelahutuslik potentsiaal, kui seltskonnas hakata näiteks võistlema, kes suudab lugusid ümiseda või vilistada teistest täpsemalt.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."