Allikas: Hardi Keerutaja

Sel kuul tuli Androidile ja iOS-le ehk siis enam-vähem kõigele välja Google Lens. See tähendab, et kui sul on äpp Google Photos, siis nüüd saad oma fotode kohta otsida lisainformatsiooni.

Lens skannib fotosid ja oskab tuvastada seeneliike ning kuulsaid kohti. Veel saab võtta visiitkaartidelt telefoninumbreid ja lisada neid telefoni kontaktide hulka ning eristada kasvõi koeratõuge.

 

Kuidas see töötab?

 

Väga lihtsalt. Avades nutiseadmes äpiga Google Photos mõne foto, on seal all Lensi nupp – ruut, mille keskel on valge täpp. Kui pole, siis on abi äpi uuendamisest. Seejärel ilmub pildi juurde lisainfo kas Wikipedia artikli näol või Google’i otsingu tulemusena.

Võtan alustuseks ette mulluse seenesaagi. Punase kärbseseene tuvastamisega pole Lensil mingit probleemi, nii et söögi- ja mürgiseente eristamisel tundub see hea abimees.

 

Allikas: Hardi Keerutaja
Allikas: Hardi Keerutaja

 

Järgmisena satub ette pilt mingist imelikust väiksest koerast, kes agaralt objektiivi piidleb. Selgub, et tegu on chihuahua‘ga.

 

Allikas: Hardi Keerutaja
Allikas: Hardi Keerutaja

 

Seejärel annan skannerile ette foto Bangkoki kuulsast Wat Pho templist. Kuigi näha on vaid ühte külge ja katust, on see piisavalt tuntud ka Google’i robotite seas ning saan pärast lühikest mõtlemisaega õige vastuse.

 

Allikas: Hardi Keerutaja
Allikas: Hardi Keerutaja

 

Mis on Google’i järgmine samm?

 

Kas ühel päeval on iga suvalise pildi järgi tuvastatav, millises geograafilises punktis on see tehtud? Näiteks viiekordne paneelmaja Mustamäel, mille skannimisele järgneks täpne aadress. Vähemalt mulle tundub selline stsenaarium düstoopiana, mida ei oska igatseda. Loodame, et seda ei juhtu. Kuigi need Google’i algoritmid on juba muljetavaldavalt targad.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.