Windows Hello – näotuvastus arvutis


Telefonides on näotuvastus väga populaarne ja laialt kasutatav. Arvutites seevastu on sisselogimiseks kasutusel pigem traditsiooniline Windowsi parool või siis osadel kasutajatel ka sõrmejälg. Tegelikult aga on ka Windowsil juba päris kaua aega näotuvastuse funktsionaalsus ehk Windows Hello samuti olemas.

 

 

Mis see on?

 

Windows Hello koondnimena ühendab endas tegelikult kõik arvutisse sisselogimise erinevad viisid, olgu selleks siis PIN, sõrmejälg, näotuvastus või midagi muud. Üheks huvitavamaks neist on aga siiski vast just näotuvastus.

Nimelt võimaldab sisseehitatud IR sensori ja veebikaameraga varustatud sülearvuti Windowsi kontole sisselogimist ka telefonidest tuttava näotuvastusega.

Seega ei ole tegelikkuses laialt levinud sõrmejäljelugeja või parooli kasutamine tingimata vajalik, vaid saab ka mugavamalt.

 

Kuidas see töötab?

 

Kui näotuvastus on aktiveeritud, siis piisabki arvuti, täpsemini küll konto, avamiseks vaid selle taha istumisest ning kaamerasse vaatamisest.

Tehniliselt tajutakse kõigepealt inimese kohalolu ning seejärel palutakse korraks kaamerasse vaadata. Nii saab seade isiku nägu analüüsida, et tuvastada, kas saabunud on seadme omanik või keegi võõras. Kui tegemist on õige inimesega deaktiveerubki lukustusekraan ning töö saab jätkuda sealt, kus see pooleli jäi. Seega ei ole eraldi vaja sisestada ei parooli või kasutada sõrmejäljelugejat.

Sõltuvalt arvuti tootjast ja konkreetsest mudelist, võib süsteem tegelikult toimida ka vastupidi. Nimelt tajutakse ka seda, kui masin on omapead jäetud ning lukustatakse seejärel automaatselt. Nii välditakse võimalikku ohtu, mida üksi ja lahti jäetud arvuti põhjustada võib.

 

Seadistamine

 

Näotuvastuse sisselülitamiseks tuleb avada Windowsi Seaded (settings), leida punkt Kontod (accounts) ning seejärel sealt omakorda Sisselogimissuvandid (sign-in options). Nüüd on vaja kõigepealt määrata PIN kood. See on varuvariant juhuks kui mingil põhjusel näo tuvastamine ei õnnestu. Edasi pole muud, kui kaameraase vaadata, et süsteem saaks kasutaja nägu analüüsida ja selle olulisemad parameetrid omale salvestada ning valmis ta ongi.

 

 

Sama menüü punkti alt saab seadistada ka sõrmejäljelugeja ning ka seda võiks võimaluse korral teha. Nii saab hiljem näotuvastust ja sõrmejälge erinevates olukordades (näiteks hämaras) vajadusel kombineerida ja sisselogimist sujuvamaks muuta.

Kahjuks küll ei toimi näotuvastus aga igas suvalises veebikaameraga arvutis, vaid lisaks kaamerale peab sellel olemas olema ka infrapuna sensor. Õnneks aga on uuematel äriklassi arvutitel see juba väga sageli olemas. Seega tasub seadete menüü lahti võtta ja sisselogimise võimalused üle kontrollida. Kes teab võib-olla saab lihtsa liigutusega igapäevast arvutikasutust tükk maad mugavamaks teha.

Täpsemalt saab Windows Hello võimaluste ja seadistamise kohta lugeda siit.