Kas minu pulsiandmed võiksid olla avalikud?

#Telia Digital Hub
2 min lugemine

Meditsiinisektor on hetkel üks kõige kiiremini digitaliseeruvatest valdkondadest ning kaugdiagnostika ja roboti abil operatsioonid ei tundu enam sugugi nii väga utoopilised. See kõik saab aga juhtuda eeldusel, et kogume veelgi enam terviseandmeid ning suudame neid veelgi efektiivsemalt kasutada ja kiiremini töödelda.

 

Autor: Kristjan Aljas, Telia küberturbe lahenduste arhitekt

 

Kuigi meie kohta käivatele meditsiinilistele andmetele ligipääsemiseks ja nende säilitamiseks on täna kehtestatud võrdlemisi ranged reeglid, tekitab terviseandmete turvalisus, privaatsus ja nende laialdasem kasutamine päris palju poleemikat. ­Samas on aga terviseandmete teema tegelikkuses palju laiem, sest terviseandmed kogunevad juba täna ka meie meditsiinisüsteemi väliselt.

Valdav enamus aktiivse eluviisi esindajatest kannab nutikella. Lisaks sellele, et seade jälgib, palju päeva jooksul liigume või annab märku kehatemperatuuri, pulsi või vererõhu muutustest, suudab väike nutikas abiline tänapäeval juba hoiatada potentsiaalsetest probleemidest südame töös või näiteks mõõta naha elektritakistust, mille abil saab hinnata stressitaset. Ehk sisuliselt juba täna nutikellad koguvad ja töötlevad väga spetsiifilisi terviseandmeid. Ühest küljest see justkui avab palju võimalusi, sest potentsiaalselt saaks need andmed aidata paljude terviseprobleemide ennetamisel. Meie elu oleks ehk palju lihtsam, kui need samad andmed jõuaks näiteks meie meditsiinisüsteemi ning ohumärkide ilmnemisel arst võtaks inimesega ise ühendust. Teisest küljest aga, kuna tegemist on väga spetsiifiliste ja sensitiivsete andmetega, tekib päris mitu küsimust. Kuidas tagada andmete turvalisus ja privaatsus? Kes ja mis eesmärgil võiks neid kasutada? Kas terviseandmete kasutamisel võib tekkida ka nt ebavõrdse kohtlemise oht?

 

Tegemist on selgelt väga vastuolulise teemaga ning arvamused on sageli lausa polaarsed. Digital Hub-i raames toimuvas IT juhtide klubis ootab külalisi terviseandmete teemal terav diskussioon, mida juhib Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik Johannes Tralla.

Tule Telia Digital Hub-ile!