Epson LS800 on võimas koju mõeldud projektor

#Epson EpiqVision EH-LS800 #Ülevaade
4 min lugemine

Epson EpiqVision EH-LS800 on võimas koju mõeldud projektor, mille võib seinale väga lähedale asetada.

 

Tegemist on seega niinimetatud short-throw tüüpi seadmega, mis paigutatakse otse ekraani ette, mitte ruumi teise otsa nagu projektorid tavapäraselt. Selline lahendus on ruumisäästlikum ja mugavam, kuna enamasti on talle nii lihtsam õige koht leida. Lisaks ei teki probleemi valgusallika ja ekraani vahelt läbi käimisel tekkivate varjude ja silmade pimestamisega. 

Kuna LS800-l on olemas ka sisseehitatud kõlarid, vajalikud liidesed ning kergesti kasutatav Android tarkvara, on tegemist sobiva masinaga neile, kes soovivad koduseks meelelahutuseks saada lihtsa vaevaga väga suurt pilti. 

 

Kuni 150-tolline 4k ekraan

Täpsemalt öeldes pakub Epson EpiqVision EH-LS800 kuni 150-tollist pildisuurust. Lisaks on see veel 4K resolutsioonis. Kuna juba näiteks 120 tolli teeb, pisut üle kolme meetri, siis enamikus kodudes võib 150 tollise pildi jaoks sobiv vaba seinapind puududa. Teisisõnu peaks kodustesse oludesse Epsoni poolt pakutavast enam kui piisama. 

Küll aga peab arvestama, et pildi suurus sõltub otseselt sellest, kui lähedal seade seinale on. Minimaalne 2,3 cm tagab 80-tollise kuva, samas kui näiteks 17,3 cm kaugus tagab 120 tolli jne. Lisaks peab arvestama ka kõrgusega, kuna pildi alumine serv on aparaadist 10-20 cm kõrgemal. Mingil määrab saab jalgu küll reguleerida, kuid üldiselt tuleks kasutada mingisugust alust. Õnneks ajab tavapärane telerilaud enamasti asja ära. 

Kuna projektori enda võimalused pildi kuju seadistamiseks on piiratud, on oluline aparaat saada hästi loodi ning paigutada seinaga võimalikult paralleelselt. Nii on pilt korrektselt ristküliku kujuline. Samuti võiks sein ise olla sirge, sest kõik lained ja ebatasasused on koheselt näha. 

Pilt aga on aga tänu lasertehnoloogia poolt pakutavale 4 000 luumenile päris ere ja vaadatav ka hästi valgustatud toas. Hämaras on olukord muidugi veel parem. Kuna laserid on valgusallikana tõesti võimsad, siis on Epsonil ka vastav kaitserežiim, mis tähendab, et kui „lambile“ liiga lähedale minna, lülitub see silmade kaitseks koheselt välja.

Projektori poolt pakutavat kuva ei saa küll teleri omaga üks-ühele võrrelda, kuna tehnoloogiliselt on need niivõrd erinevad. Nimelt on projektori värvid ja pilt alati veidi pehmemad, kuid filmide vaatamiseks on LS800 küll väga mõnus. Kontrastsuse tase on korralik ja heledad ning tumedad toonid eristuvad ning detailsed. Eriti siis, kui toas valgust pisut vähendada. 

 

Yamaha kõlarid ja palju liideseid 

Epson on antud seadme korpusesse koostöös Yamahaga paigutanud ka võrdlemisi head valjuhääldid. Need on asetatud seadme vaataja poole jäävasse külge ning neid võiks võrrelda väheke asjalikumate soundbar-idega. Heli on igas spektris mahlakas ja kindlasti parem kui keskmise teleri poolt pakutav. Küll aga ei tasu seda võrrelda eraldi ehitatud kodukinosüsteemidega. 

Head kõlarid tulevad ka seetõttu kasuks, et sarnaselt kõikidele projektoritele, teeb ka kõnealune seade töötamisel häält ehk maakeeli sahiseb. Filmi vaatamisel ei ole seda küll kuulda, aga õhtuti vaikselt telesaadet vaadates on seda kosta.   

Liideste vaates on asjalood jällegi vägagi head. Olemas on 3 x HDMI, 2 x USB, ning optiline ja 3,5 mm pesa. Seega saab ühendada mitmeid väliseid seadmeid. Kui neid aga parajasti kasutuses ei ole, saab kõik pesad peita vastava katte alla. 

 

Android

Seda, et väliseid seadmeid pole projektori külge vaja ühendada, võib täitsa juhtuda, kuna tarkvarana on kasutusel Android TV, mis tähendab, et tegemist on põhimõtteliselt nutiteleriga. Seega saab seadme ühendada juhtmevabalt internetti. Edasi on võimalik installeerida erinevaid rakendusi nagu näiteks Telia TV. Youtube on juba tehasest tulles olemas. Seega on kasutajal interneti olemasolul ligipääs väga suurele hulgale sisule, mida vaadata. Lisaks on kasutajaliides veel eestikeelne.  

Sarnaselt tavatelerile on ka Epsoniga kaasas pult, mis ei ole küll võib-olla kõige uhkema välimusega, kuid see-eest on seda lihtne kasutada.  

  

Kokkuvõtte

Kokkuvõtteks on Epson LS800 täitsa hästi välja kukkunud kodusesse kasutusse mõeldud aparaat. See pakub suurt ja kvaliteetset pilti. Seda on tavaprojektoriga võrreldes lihtsam paigutada ning selel kõlarid on üle ootuste head. Suureks abiks on ka Android TV tarkvara ning piisavalt liideseid. 

Seega saab kodused filmiõhtud muuta vägagi mõnusaks. Samuti võiks epson sobida neile, kes pidevalt televiisorit ei vaata, kuid tahaks, et see võimalus siiski olemas oleks.