Dokfilm „Inimšimpans Lucy“ räägib mitmetahulise loo

#hbo #telia tv
3 min lugemine

Telia TV-sse on jõudnud HBO dokumentaalfilm „Inimšimpans Lucy“, mis räägib loo naise ja šimpansi vahelisest sõprusest.

 

Nagu pealkirjastki aimata võib, on režissöör Alex Parkinsoni dokumentaali keskmes šimpans nimega Lucy, keda psühholoogid Maurice ja Jane Temerlin kasvatasid 1960ndatel teaduskatse raames inimesena.

Loom võeti ema juurest ära ning temast sai Maurice’i ja Jane’i tütar, kes sõi inimeste toitu, sirvis ajakirju, rääkis viipekeelt jne. Kuigi elu kulges esialgu sujuvalt, muutus Lucy käitumine ühel hetkel ettearvamatuks ja ta viidi Gambia saarele, kus ta pidi looduses elamisega kohanema. Üksi ta sellega aga hakkama ei saanud ning talle oli toeks Janis – noor tudeng, kes Temerlinide juures Lucy puuri puhastas.

Veidi üle tunni kestev film koosneb nii arhiivikaadritest, spetsiaalselt ekraniseeringu jaoks tehtud intervjuudest kui ka lavastuslikest materjalidest. Kogu lugu räägitakse Lucyt hooldanud Janisi pilgu läbi, kes filmi tarbeks tehtud intervjuus ajas tagasi vaatab.

Film pakub mõtteainet

Lugu on kerge ja sujuv vaatamine ning kuigi kohati tahaks natuke põhjalikumat lähenemist, on sellel siiski mitu märkimisväärset tahku.

Ühelt poolt on inspireeriv kuulda Janisi lugu – esialgu vaid väiksest tööotsast kasvas tema ja Lucy vahel välja tugev side ning ilma Janisi abita oleks loom saarel tõenäoliselt üsna kiiresti hukkunud. Kuigi Janis pidi esialgu sarnaselt Temerlinidele viibima saarel vaid paar nädalat, otsustas ta Lucy kohanemisraskusi nähes oma sealviibimist pikendada. Esmalt nädala võrra, siis kuude võrra, kuni lõpuks oli Janis Lucyga looduses kuus aastat, hüljates oma senise elu ja pühendudes täielikult Lucyle.

Teiselt poolt paneb film aga mõtlema, kui kaugele teaduse nimel üldse minema peab ja kas see end ka alati ära tasub? Oma elukeskkonnast ja turvatsoonist välja tõstetud Lucy koges ilmselgelt suurt stressi ja loodusesse naasmine kujunes tema jaoks väga keerukaks. Näiteks oli ta depressioonis, mille tagajärjel hakkasid ka karvad välja langema. Sellele Temerlinid aga looma enda juurde võttes ei mõelnud.

Film jätab ka vastamata, kas ja milliseid maailmamuutvaid avastusi tänu sellele katsele tehti. Aga arvestades seda, et ka Temerlinid tõdesid hiljem, et poleks pidanud Lucyt enda juurde võtma, võib eeldada, et ettevõtmine suurt kasu ei toonud. Ühe raamatu Maurice aga siiski avaldas – „Lucy: Growing Up Human: A Chimpanzee Daughter in a Psychotherapist’s Family“.

Filmi „Inimšimpans Lucy“ näeb Telia TV HBO keskkonnas.