5 soovitust väikeettevõtjale, kuidas olla parem juht


Ettevõtete edu on äris varieeruv. Mõnedele ettevõtetele tuleb edu justkui mängleva kergusega: tellimused saabuvad, need täidetakse ja kliendid on rahulolevad. Muidugi, edu valemit ei ole keegi veel leiutanud, kuid tegelikkuses on selle taga põhjalik töö ja ettevõtte püsivad väärtused. Pakendite disaini ja tootmisega tegeleva Eesti ettevõtte Kastoram Wood’i projektijuht Kalev Tõrra toob omast kogemusest esile peamised juhi omadused selleks, et äri kenasti jookseks.

 

1. Puhka ja lase puhata

 

Mine magama samal päeval kui sa tõusid. Üsna lihtne reegel, eks ole? Miskipärast kipub see aga tihti ununema. Puhanud keha ja vaim teevad paremat koostööd. Ka suvel, tunnistab Tõrra, on ettevõtte efektiivsus rahalises mõttes väiksem. Esiti, sest tellijad puhkavad. Teisalt ka sellepärast, et töötajadki on inimesed ning vajavad väsitavast aastast puhkust. Tööaeg olgu töötamiseks, puhkeaeg puhkamiseks.

 

2. Tegutse järjepidevalt. Aastaringselt.

 

 

Kuidas vältida seda, et hetkel ägedana tunduv idee esimesena viimaseks ei jääks? Kalevi filosoofia on järgmine. Esiteks, tea, mida tahad. Teiseks, mõtle mitu korda, kas see on ka see, mida sul tarvis on. Kolmandaks, kavanda see, mida tahad. Kasuks tuleb ka see, kui mõtled läbi, kes sinu kavandatust kahju saab ja kui palju sina sellest kasu saad. Kalev on enda jaoks leidnud välistamistehnika: lao ritta kõik variandid ning välista need, mis ühel või teisel põhjusel sinu kavandustesse ei sobi. Järelejäänud käputäie hulgast on lihtsam valida just sinu ärile sobilik.

 

3. Ole inimene

 

Inimesed eksivad. Ja kõik juhid on ka inimesed. Ehk – ära karda eksida. Kui juhtub, et käik osutub valeks, siis tunnista seda, õpi sellest ja liigu edasi.

“Kui eksid, siis tunnista. Kui vaja, siis vabanda. Aga kui vabandad, siis alati tingimusteta.’’ ütleb Kalev.

Elu on õpetanud, et inimesele tõe rääkimine on kindlasti raskem kui mugavusvale poetamine, aga laias plaanis aitab see nii endal kui ka teisel kasvada ja areneda. Ausus on miski, millega alt ei saa minna – see on mantra, mida Kalev igapäevaselt kordab.

 

4. Taga kiire infovahendus

 

 

Inimlik kontakt on hea töö aluseks: räägi oma töötajatega, kuula neid. Selleks, et inimesed saaksid info õigeagselt kätte ja Kalev püsiks nendega ka distantsilt töötades ühenduses, on vajalik kiire ja katkematu internetiühendus. Pakenditööstuses on stabiilsel internetil turvalisuse ning efektiivsuse huvides eriliselt oluline roll: nimelt peavad seadmed omavahel suhtlema ning end ise uuendama. Kalev ja firma on valinud Telia, sest võimalus kasutada rohkelt seadmeid ning SIM-kaarte tagab neile kiire ning kvaliteetse internetiühenduse.

 

5. Võta ülesanne osadeks

 

Enne lahenduse kallale asumist võta ülesanne osadeks ja hakka lahendama tagantpoolt. Nii näed selgemalt, mida vajad ning kust üldse alustama peaksid. Näiteks, suve hakul võiks Kastoram igaks juhuks lattu tooteid ette toota, aga ei tee seda, sest see pole jätkusuutlik. Firma reageerib oma klientide tellimustele agiilselt ning vajaduspõhiselt – tühjal tootmisel nad mõtet ei näe. Kalev ise lähtub õpetusest, et üks hea asi peab olema mõõdetav, järgi tehtav ja arendatav.

Igal ettevõttel on oma eripärad ning katsumused, kuid üks on neil ühine – inimesed. Ja nemad neid firmasid kannavad. Kui proovid tegutseda jätkusuutlikult, mõelda läbi oma lahendused ning samal ajal ka inimeseks jääda, siis usume, et oled edukusele juba kõvasti lähemal. Jäägu üks Tõrra lause sind saatma: „Enesekindel peab olema – ent moel ja viisil, et oleme eneses kindlad.“

 

Kastoram Wood on edukas Eesti ettevõte, mis tegeleb vormi mateeriasse panemisega ehk pakendite disaini ja tootmisega. Firma suurimateks artikliteks on erinevad kaubaalused ja kaubakastid, mille tooraineks laine- ja kärgpapp, saematerjalid ning vineer. Toodangust koguni 90% leiab oma tee Eestist välja.

 

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.