4 lihtsat nippi digiprügist vabanemiseks

#digitaalne koristus
3 min lugemine

Digitaalne prügi on probleem mitmes mõttes, kuid kõige tuntavam on see siis, kui telefonis ruum otsa saab. Või kui järjekordne tund on möödunud postkasti rämpspostist tühjendades ja soovimatutest uudiskirjadest vabaneda püüdes või proovides reklaamide rägastikust leida vajalikku meili. Toome välja mõne kiire nipi, kuidas olukorda parandada.

 

Vaata järgi, mis ruumi võtab

Enamasti on selleks äpid. Nimelt istub keskmise inimese telefonis väidetavalt umbes 80 äppi, millest regulaarset kasutust leiab vähem kui kümme.

iPhone’i kasutajad saavad puhastusega alustada otsides seadetest üles “Storage” sektsiooni, kust leiab soovitused, kuidas vaba ruumi juurde tekitada. Sealtsamast leiab ka gigabaidid, mida iga äpp enda all hoiab. Valides “Offload unused apps”, kustutatakse äpid, mis leiavad väga harva kasutust, kuid andmed jäävad alles. Kui tekib vajadus äpp uuesti alla laadida, siis on kogu varasem info olemas. Kustutades äpi täielikult (Delete), kaovad ka andmed. Mõned äpid on küll vajalikud, kuid võivad neelata tohutult ruumi. Näiteks podcastid, mis laevad automaatselt alla mahukaid episoode või fotod, mis on juba laetud pilve ja ei pea seega telefonis enam olema.

Androidide seaded on erinevad, kuid idee on sama. Otsi üles sarnane menüü, kas Mälu või Äppide nime alt ja kustuta vahemälu. Mõnel Androidiga telefonil on valik “Vabasta ruumi”, mis laseb veelgi lihtsamini leida üles mittevajaliku ja selle kustutada.

 

Organiseeri nagu proff

Kui esmane puhastus on tehtud, on aeg tekitada mingisugune süsteem. iPhone’del ja Androididel on fotode ja videode korrastamiseks vajalikud tööriistad juba olemas.

iPhone paigutab ise foto- ja videokraami albumitesse ja laseb ka luua albumeid. Leia enda jaoks sobiv lahendus, kas kuude, inimeste või ürituste järgi fotosid albumitesse tõstes. Siin võib minna ka loominguliseks ja tõsta kokku reisipildid, loomapildid või näiteks pereüritused.

Androidil on suurepärane Google Photos, mis töötab ka õunatelefonidel. See tunneb ära inimesed, lastes otsida nägude järgi sõpru, tuttavaid ja sugulasi või näiteks pilte, kus on mäed.

 

Loobu ebavajalikest meilidest

Uudiskirjade tellimisest saab loobuda ja vahel tasub võtta aeg, et seda teha. Kui ükshaaval ei käi jõud üle, siis on mõned head äpid, mis tulevad kasuks, aidates mugavalt meilikasti puhtana hoida. Clean Email on üks nendest. Need äpid toimivad lihtsalt – ühendades äpi meiliaadressiga, saab pärast lühikest skänneerimist ülevaate tellimustest ja võimaluse neist loobuda.

 

Kasuta korralikku parooli

Digiprügi sihtmärgiks olemist aitab kaitsta hästivalitud parool. Kui oled arvamusel, et sünnikuupäev, lemmiklooma nimi või 123456 on piisavalt tugev parool, siis mine haveibeenpwned.com lehele ja toksi sisse oma meiliaadress, et näha, kui mitu korda on su parool erinevates leketes nähtaval olnud.

Üks lahendus on hea paroolihaldamise äpp, mis on küll tasuline teenus, kuid meelde tuleb jätta vaid üks parool, luues samal ajal igaks sisselogimiseks erineva parooli. 1Password, LastPass, BitWarden ja DashLane on tuntumad neist.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.