10 märki, mis näitavad, et sinu telefonis on nuhkvara

#küberturvalisus #nutitelefon
3 min lugemine

Sinu telefoni vastu tunneb huvi rohkem inimesi, kui sa arvata oskad. Digikuritegevuse kasvuga proportsionaalselt suureneb ka nende kurikaelte hulk, kes tahaksid näpata sinu telefonist olulisi andmeid sh pangakoode jms. Reeglina on selliseid rakendusi telefonist üles leida üsna raske, sest häkkerid on nende peitmiseks näinud palju vaeva. Ometi on mõned sümptomid, mis annavad märku telefoni peitunud nuhkvarast.

 

Mobiilse andmeside hüppeline kasv

Kui su mobiilne andmeside sooritab ilma näiva põhjuseta hüppelise kasvu, siis tasub olla ettevaatlik. Selle põhjuseks võib olla nuhkvara, mis jälgib taustal sinu tegevust telefoni kasutamisel ning edastab seda infot oma ’peremeestele’.

 

Telefon käitub veidralt

Kas su telefoni rakendused sulguvad ootamatult ilma põhjuseta või ei õnnestu neid tööle saada? Või näevad veebisaidid telefonis välja teisiti kui varem? Kui midagi sarnast toimub sinu telefonis, siis tasub taas ilmutada ettevaatust.

 

Veidrad pop-up reklaamid

Kui su telefoni ekraanile tekivad järjekindlalt mingid soovimatud reklaamaknad, siis on see märk, et telefon on nakatunud kahjuliku reklaamvaraga. Ära mingil juhul kliki nendel avanenud reklaamidel vaid püüa need esimesel võimalusel sulgeda.

 

Tundmatud fotod või videod su telefoni albumis

Kui sa avastad oma telefoni pildialbumis pilte või videoid, mille sisu on sulle tundmatu, siis on see märgiks, et keegi võõras on saanud kontrolli sinu telefonikaamera üle.

 

Telefoniaku tühjeneb kiiresti

Kui su telefoniaku hakkab ootamatult tühjenema märkimisväärselt kiiremini kui tavaliselt, siis on suure tõenäosusega tegu mingi kurivaraga, mis on teinud ’pesa’ sinu telefoni.

 

Tundmatud rakendused telefonis

Märgates oma telefonis rakendusi, mida sa ise sinna kindlasti pole installinud, siis võid kindel olla, et su telefoni on sissehäkitud või on seal nuhkvara.

 

Telefon muutub aeglaseks

Kui su telefon muutub äkki väljakannatamatult aeglaseks, siis suure tõenäosusega jooksutab see taustal mingit kurivara. Kui telefon on aeglaseks muutunud aga pikema protsessi jooksul, siis on põhjus suure tõenäosusega mujal.

 

Taskulamp

Kui telefoni taskulamp ilma põhjuseta süttib, siis võib ka see olla märgiks, et keegi võõras on eemalt saanud kontrolli sinu telefoni üle.

 

Võõras kõne- või sõnumilogi

Avastades oma kõne- või sõnumilogis numbreid, millega sa ise kindlasti ühendust pole võtnud, tähendab see, et seda on eemalt teinud keegi teine.

 

Telefon muutub kuumaks

Telefoniga mängides või näiteks kasutades GPS-i on telefoni kuumenemine normaalne. Ilma sinupoolse kasutuseta kuumenev telefon on märgiks, et selle ressursse kasutab keegi teine. Või siis on tegu mingi ohtliku raudvaralise veaga, millega tuleks pöörduda spetsialisti poole.

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."