DJI Osmo Pocket – vloggeri tönts võlukepike

#seikluskaamera
5 min lugemine

20 aastat tagasi esilinastus tänaseks klassikaks kujunenud õudusfilm “Blair Witch Project”, mis oli tõepoolest õudne film. Ma ei suutnud seda isegi lõpuni vaadata, aga seda mitte selles sisalduvate õuduste tõttu, vaid seepärast, et ilma stabilisaatorita kaamera ajas mul sõna otseses mõttes südame pahaks. DJI Osmo Pocketi kaameraga poleks seda juhtunud. Seda enam, et DJI Osmo Pocket on hinnalt kättesaadav isegi filmitudengitele, kes filmi peategelased olid.

Paraku oli Osmo Pocket minu käes rekordiliselt lühikese aja, et selle kohta mingit süvaanalüüsi teha, kuid üht-teist selle seadme kohta siiski öelda võin.

 

Välimus

 

Õige mitmes kohas kutsutakse DJI Osmo Pocketit seikluskaameraks. Mina selles väga kindel ei ole. Seikluskaamerad on reeglina sellised väikesed kuubikud, mis kilomeetrite kõrguselt alla kukkudes säilitavad oma töökindluse. Osmo Pocketi kaameraosa seevastu liigub pealtnäha üpris hapra “kaela” otsas, mis kardetavasti kõvemat põrutust üle ei ela. Ma võin ju eksida, aga proovima ma Osmo Pocketi vastupidavust ei hakanud. Pigem on tegu kaameraga, millega seiklusi turvalisest kaugusest filmida. Seda enam, et sellega ka kiiremad seiklused värinavabalt jäädvustuvad. Õnneks kuulub Osmo Pocketiga ühte komplekti tõhus ja piisavalt jäik plastümbris, mis vähemalt puhkehetkel peaks õrnavõitu kaamerale kindlat kaitset pakkuma. Ümbrise disain tundub olevat meeldivalt läbimõeldud, et seda kasutada ka mõningate lisadega, mis kaamera komplekti kuuluvad. Nimelt USB-C- ja lightning-adapterid kaamera ühendamiseks kas Android-telefoni või iPhone’iga. Kaamera ja telefoni ühendus on lahendatud üpris elegantselt, kuid ka siin oleks võimalik väike areng paremusele. Nimelt on telefoniadapteri pesa kaetud väikese plastplaadiga, mis adapteri paigaldamisel tuleb eemaldada. Paraku pole ühtegi sobivat kohta ei kaamera ega kaameraümbrise juures, kus seda adapterikatet viisakalt säilitada, et pisike vidin kaduma ei läheks.

 

 

Hoolimata suhteliselt kompaktsest korpusest on DJI suutnud sellele mahutada pisikese, umbes ühetollise diameetriga ekraani. Kui Osmo Pocketit kasutada ilma telefonita, siis on sellest kindlasti kasu, kuid päris täpne kadreerimine sellega eeldab ilmselt tõelist kotkapilku. Seepärast eelistasin mina kasutada seda seadet siiski koos telefoniga, et võimalikult täpselt näha, mida ma filmin või pildistan. Samas aga on kaamera ilma telefonita meeldivalt diskreetne ja silmapaistmatu, mis mingites situatsioonides kindlasti abiks on.

 

Kasutamine

 

Minu jaoks oli kokkupuude stabilisaatori ehk gimbaliga varustatud kaameraga esmakordne. Ok, droonide juures olin neid ka varem kasutanud, kuid mootoriga käsigimbali tunnetus on hoopis teistsugune. See on peaaegu nagu… maagia. Eriti kui kaamera fookus fikseerida liikuvale objektile ja vaadata siis, kuidas kaamera ise kontrolli enda kätte võtab ja valitud tegelasel silma peal hoiab.

Mõistagi ei ole see tegelikult nii lihtne, nagu alguses ehk tundub ning selle täielik valdamine võib võtta veidi aega. Kellel rohkem, kellel vähem. Minu käes oli see seade paraku üpris lühikest aega, et selle valitsemine täiesti selgeks saada. Kuigi seade ise kuigi keeruline ei ole, ainult paar nuppu esipaneelil ning piisavalt intuitiivse kasutusliidesega puuteekraan, millel sätete ja režiimide muutmine käis nagu lennates. Seega oli nauditav ka see napp viiv, mil kaamera mu käes oli. Sest selle kasutamine oli tegelikult päris lõbus.

Ehkki kasutama hakates tabas mind esmalt pisike pettumus. Esiteks pidi kaamera kasutamiseks selle kõigepealt nutitelefoniga ühendades aktiveerima. Ning teiseks pole seadmel endal sisemälu ning koos seadmega on soovitav soetada kohe ka korralik mälukaart. Isegi telefoniga ühendatuna ei ole võimalik sellega salvestada otse telefoni, vaid peab kindlasti kasutama mälukaarti. Telefon saab ilmselt olema Osmo Pocketi lahutamatu kaaslane. Esiteks on sellel suurem ekraan, et filmitavat näha. Teiseks saab telefoni abil sukelduda märksa sügavamale seadme sätetesse. Kõik see eeldab muidugi, et telefonis on DJI Mimo rakendus, mis on saadaval nii Androidile kui ka iOS-ile. Muuseas, Osmo Pocketi saab vabalt ühendada telefoniga ka selle ümbrist eemaldamata, mis on mugavuse ja ohutuse poole pealt kindlasti suur pluss. Vähemalt sain mina seda kasutada oma iPhone X-i jaoks Apple’i poolt valmistatud originaalümbrisega.

Vaieldamatult on seadme kompaktsus üheks selle põhiliseks eeliseks. Selle käepidet mugavalt peos hoides on seade ise suhteliselt märkamatu kui seda kasutada ilma telefonita. See omakorda vabastab filmitavad või pildistatavad poseerimiskrambist ja laseb neil vabalt tegutseda. Eriti kui nad ise ei märka, et neid filmitakse. Lisaks on seade ka kerge. Kohati võiks isegi öelda, et liiga kerge. Sobib ilmselt suurepäraselt mõne fashionistast vloggeri õrnade näppude vahele, kuid mina ise oleks eelistanud midagi toekamat-raskemat. Vloggeri peale viis mu mõtted ka kaamera mikrofon, mis asub ekraani all, seadme tagaküljel – samal küljel, kus asub n-ö operaator. Mikrofon, muuseas, ei ole selle seadme kõige tugevam külg ning seetõttu on soovitav soetada endale lisavarustusena ka spetsiaalne väline mikrofon, millede valik on enam kui avar.

Meeldiva boonusena võiks mainida akut, mis pidas vastu üllatavalt pikalt, kuigi mingeid vastupidavusteste ma sellega ei teinud.

 

Kokkuvõtteks

 

Nagu ma juba mainisin, ei olnud minu ühine aeg DJI Osmo Pocketiga kuigi pikk ning kindlasti jäi nii mõndagi selles seadmes minu eest varjatuks. Küll aga jõudis minus selle aja jooksul tärgata uudishimu sedasorti seadmete vastu. Seda enam, et perekonnas on mitu koera, kelle tegemisi sellega oleks ülihea jäädvustada. Ehkki perekondlikke üritusi võib tänapäeval piisava kvaliteediga jäädvustada kasvõi telefoni abil. Kui muidugi on piisavalt hea telefon, mis suudab filmida 4K videot 60 fps kvaliteediga. Küll aga videobloggerile, kes püüab saavutada võimalikult kõrget pildikvaliteeti, on DJI Osmo Pocket suurepäraseks, et mitte öelda parimaks seadmeks. Eriti sellisele videobloggerile, kes eelistab viibida sündmuste keerises ega soovi sealjuures ennast koormata liigse kolaga. Kõigest mõnesaja euro eest pakub Osmo Pocket praktiliselt profitaset ning kui kasutajal on vaja mingeid erilahendusi, siis on internetis saadaval suures valikus kõige erinevamat lisavarustust, mille hinnad algavad vaid mõnest eurost.

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."