BeReal – Instagram ilma suunamudijateta

#bereal #rakendus #sotsiaalmeedia
2 min lugemine

Ehkki suhteliselt värske tulija sotsiaalmeediamaailmas – TikTok – on alles oma võidukäiku tegemas, siis juba on hoogu võtmas täiesti uus sotsiaalmeediarakendus BeReal. Järgmiseks suureks digitegijaks pürgivat BeReali peetakse nö Instagramiks ilma suunamudijateta.

 

Rakenduse tööpõhimõte on lihtsamast lihtsam. Rakendus saadab enda poolt valitud täiesti juhuslikul ajal kasutajale sõnumi peale mida on kasutajal kaks minutit aega teha pilt teda ümbritsevast. Pildistamise hetkel teeb pildi ka ekraanikaamera ning nii jäävad ühele pildile nii pildistatav kui ka pildistaja. Kõigest kaheminutiline ettevalmistusaeg ei lase võtteks erilisi ettevalmistusi teha ning ta peab üpris ausalt näitama seda, mis tal parasjagu käsil on. Pilditegemise sõnum tuleb sealjuures kõigile ühes sõpruskonnas olevatele, kes siis kõik üheaegselt tehtud pilte/videoid omavahel jagavad. Samuti saavad kõik jagatud materjali omavahel kommenteerida. Õnneks ei põhjusta rakendust ajarohket sõltuvust, sest päevas saab saata vaid ühe BeReali.

Kui selline argielu pildistamine tundub esmapilgul üsna igav, siis generatsioon Z-le tundub see peale minevat. Rakenduse kasutajate hulgas domineerivad valdavalt nii USA kui Euroopa üliõpilased. Alates rakenduse loomisest 2020. aasta jaanuaris on rakendusega liitunud umbes 5 miljonit kasutajat, aga õige hoo on BeReal saanud selle aasta jaanuarist, kust alates kasutajate arv on kasvanud 315%.

BeReali eeliseks näiteks Instagrami ees on ausus. Kasutajad ei saa luua siin oma argielust klantspilti, mille abil sotsiaalset populaarsust võita. Paljud tavalised Instagrami kasutajad on ühel või teisel hetkel tundnud teatavat sotsiaalset survet ning isegi alaväärsust. BeReal aga vabastab kasutajad sellest.

BeReal on saadaval nii iPhone’i kui ka Android-telefonide jaoks.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."