Ärikliendi kogemus: interneti kasutamine väljaspool Euroopat on lihtne ja selge

#internet välismaal #mobiilne internet #reisimine
3 min lugemine

Interneti kasutamine nii tööreisil kui ka puhkuse ajal on muutunud iseenesestmõistetavaks. Ent kuigi mobiilse interneti rändlustasud kaotati Euroopa Liidus juba poolteist aastat tagasi, on inimesed endiselt ettevaatlikud mobiilse interneti kasutamisel kaugemates sihtkohtades. Palusime ühel Telia kliendil kirjeldada, kuidas ta reisil Singapuris ja Tais internetti kasutas.

 

Vii end kurssi sihtriigi teenustega

 

Esmalt tuleks end kurssi viia operaatori pakutavate teenuste ja teenustasudega sihtriigis. Peamine reegel on hinnata, kas oled reisil kauem kui kolm päeva või soovid reisil kasutada internetti üle 200 MB, et otsustada, kas sul on vaja paketti nädalaks või sobib päevapakett. Kui nädalapakett valida, siis on see mõttekas ära tellida enne reisi, siis ei pea netiühendusega kohapeal tegelema.

 

Mõtle läbi, millal ja milleks internetti vajad?

 

Kui vajad internetti ainult e-kirjade vaatamiseks või sotsiaalmeedia sirvimiseks ja ajafaktor pole oluline, võib kasutada hotelli, kohviku või lennujaama WiFi’t. Kui aga soovid kasutada kaardirakendust, et näiteks lennujaamast hotelli sõites teada saada, kus sa asud, kui palju sõit aega võtab ja millised vaatamisväärsused on lähedal, siis peaksid valima mobiilse interneti.

 

Kuivõrd kasutada avalikke WiFi võrke ja kohalikke internetilahendusi?

 

Avalike WiFi võrkude kasutamise puhul tuleb arvestada, et osa hotellide traadita internet oli väga katkendlik. Seega võib olla tavaline, et mobiilse neti vajadus on ka hotellis, kui näiteks on soov pidada Skype’i nõupidamist või vaadata Eesti tennisisti mängu live’i.

Veel tuleb arvestada avalike WiFi võrkude kasutamisel, et need ei ole turvalised. Kõiki turvalisust vajavaid tegevusi, nagu ülekanded internetipangas või töövõrku logimine, oli turvalisem teha Telia mobiilses internetis.

Ka pakuti kohalikku SIM-kaarti kohalikus telefonis, taskuruuterit või hotellis kiirema interneti juurde ostmist. Kuid lahendused tundusid ebaturvalised ja ebamugavad ning pigem sobis avaliku WiFi võrgu ja mobiilse interneti kasutamine.

 

Kuidas lahendada interneti kasutus sihtriigis?

 

Kasutada saab majutus- ja toidukohtade ning lennujaama pakutud WiFi’t ja muul juhul mobiilset internetti. Eelnevalt ostetud nädalapakett kattis peamise reisi perioodi. Lisandus 3–4 päevapaketti, et näha live-ülekannet. Päevapaketi uuendamine lühisõnumi abil oli lihtne, kuigi ette planeerides oleks võinud tellida lisaks ühe nädalapaketi. Nädalapaketi hinnad on tõesti soodsad ning erinevalt eelmistest reisidest oli Minu Telia äpis selge ülevaade, kui palju on mahtu kulunud. Oli selge ülevaade, kui palju raha on kulunud ja mida sai viimati juurde ostetud. Võrreldes eelmise samasuguse reisiga, olid kulutused internetile kokku u 50% väiksemad.

NIPP: Enne reisi uuri, mis on Telia sihtriigi netipaketid ja mõtle läbi vajadus interneti kasutamiseks. Telli oma reisiks nädalapakett siit.

 

ehk Gerka soovitab kõigile: «Ära näpi tehnikat, mida ei tunne.» Ja julgustab samas kõiki saama digitargemaks, sest tehnikat, mis väärib näppimist ja lausa kasutamist, tuleb iga päev uksest ja aknast juurde. «Pole mõtet jalgratast leiutada, kui on olemas inimesed, kellelt abipalumine on oluliselt kiirem tee sihtmärgini jõuda. Mulle ei meeldi kulutada oma aega katsetuste ja proovimiste peale, ideaalis sooviksin ilmselt kõike lennult osata :-),» arutleb ta digitarkluse tagamaade ja olulisuse üle. «Mida vähem tarkvarauuendusi, seda lihtsam on elu. Kõige enam ärritab, kui telefonis või meiliprogrammis tekivad uuendused iseenesest, sest need leiavad aset tavaliselt kõige kiiremal hetkel ning ma pean oma rutiinist välja tulema ja katsetamistega tegelema hakkama,» itsitab ta. Ajaviiteks soovitab ta lugeda Ljapunovi 1954. aasta raamatut «Võitlus kiiruse eest» (ja soovitab samas väga «punaseid» kohti mõõduka huumoriga võtta). «Kuid see ei tähenda, et ma ise tahaksin füüsikalisi ja keemilisi katseid teha ning juhtmeid ühendada. Restart aitab 99% juhtudest hädast välja,» jagab ta kogemustepõhist julgustust. Oluliseks tehnoloogiaks enda ümber peab ta rüperaali ja internetti, mis on vajalikud nii tema töös kui ka suhtlemises sõprade ja perega. «Muide, ilma nutitelefonita saab täiesti elada – hetkel on mu telefon olnud nädal aega remondis ning harjutan näppu vana nuppudega Nokiaga. See on isegi omamoodi kasulik: bussipeatuses on aega inimesi jälgida, poeskäigud lähevad kiiremini ning juuksuris on mahti ajakirju lugeda. Kõik on hästi, kuid telefoniarve on tõenäoliselt meeletu, sest enamik pisemaid teateid ja jutuajamisi olen harjunud Viberi teel tasuta korda ajama.» Igasugused äpid meeldivad talle üldse väga, sest need on ta enda sõnul just temasuguse veidi kärsitu inimese jaoks tehtud – lihtsalt käsitletavad, kiirelt omandatavad ja elu kergendavad. «Mulle meeldivad veel igasugused toredad elektroonilised ja tehnilised «vidinaid», alates kiivri sidesüsteemist ja sõidukite GPS-seadmetest kuni selleni, et tänapäeval saab otse telekaekraanil netis surfata ning nutitelefoniga netivõrku «ehitada»,» loetleb ta oma nutielu rohkeid ja uhkeid võimalusi.