Telia juht: 2022. aasta märksõnad olid 5G areng, suurenenud küberohud ja kiire inflatsioon

#5G #Holger Haljand #investeeringud #küberkaitse #Telia Eesti
4 min lugemine

Telia teatel pakkus 2022. aasta telekomiturule nii tõsiseid väljakutseid kui ka võimalust investeerida digiühiskonna tulevikku.

 

Telia Eesti juhatuse esimehe Holger Haljandi sõnul iseloomustasid möödunud aastat positiivse poole pealt 5G sageduslubade oksjonid, mida oli Eestis oodatud juba aastaid.

 „Selleks, et saaksime juba lähemas tulevikus nautida 5G tehnoloogia tõelist potentsiaali, on kõigepealt vaja rajada ulatuslik 5G võrk. Õnneks jagati läinud aastal riigi poolt välja sagedusplokid 3,6GHz ja 700MHz sagedusalades, mis võimaldab meil pakkuda 5G võrgu eeliseid järjest enamates piirkondades nii linnas kui maal. Ajalugu on juba 4G näol tõestanud, et kui meil on olemas moodne võrk, järgneb sellele mõne aja pärast innovatsioon, millega koos sünnivad täiesti uued tehnoloogilised lahendused ja teenused,“ nentis Haljand.

Eelmise aasta suurimad väljakutsed olid Telia juhi sõnul seotud aga veelgi intensiivsemate küberrünnakute ning ootamatult kiire inflatsiooniga, mis mõjutas majandust tervikuna.

„Selgelt on näha, et erinevaid kriise ja sellega kaasnevat ebakindlust kasutavad igal võimalusel ära petturid ja küberkurjategijad. Ettevõtete vaates oli läinud aastal üheks peamiseks märksõnaks küberrünnakute osakaalu oluline kasv. Sageli saatsid need rünnakud poliitilisi otsuseid, nagu näiteks tanki teisaldamine Narvas või vene telekanalite edastamise lõpetamine Eestis.

Oleme selliste arengute taustal oluliselt parandanud enda IT teenuste küberkaitse võimekust ning suudame sel suunal tuge ja teenuseid pakkuda ka oma klientidele, olgu selleks siis näiteks teenustõkestusrünnakute kaitse (DDoS) või turvaline internetilahendus ärikliendile (Turvanet). Investeeringutega küberkaitsesse jätkame jõuliselt ka sel aastal.“

Vaatamata erinevatele väljakutsetele lõpetas Telia Eesti 2022. aasta heade tulemustega, mis annab kindlust jätkata ka keerulisemal ajal mahukate investeeringute tegemist oma võrkude ja teenuste arendamisse. Ettevõtte müügitulu ulatus 342,2 miljoni euroni ja kasvas aastaga veidi üle 4%. Ettevõtte ärikasum oli samal ajal 125,1 miljonit eurot.

Telia mobiililiitumiste arv ulatus 2022. aasta lõpus 1,266 miljonini, kasvades aasta varasemaga võrreldes 80 000 liitumise võrra. Telia interneti püsiühenduse kasutajaid oli aasta lõpus 242 000 ning TV-teenuse kasutajaid 200 000. Kõige kiiremini kasvavad IT ja küberkaitse valdkonna teenused äriklientidele.

Investeeringute maht kasvas

2022. aastal kasvatas Telia ka oma investeeringute mahtu Eestis: kui tavapäraselt jääb see suurusjärku 50 miljonit eurot, siis 2022. aastal küündis investeeringute kogusumma ligemale 60 miljoni euroni. Mahukamate investeeringute hulka kuulusid just 5G võrgu ja optilise püsivõrgu ehitused ning küberturbe lahenduste arendamine.

Telia poolt rajatud optiline võrk, kus saab kasutada lairibakiirusi kuni 1Gbit/s, jõudis läinud aasta lõpus enam kui 400 000 aadressini (406 000). Ühtlasi kaasajastas Telia võrku eelmise aasta jooksul selliselt, et 50 000 aadressi said võimaluse liituda kas valguskaabli võrguga (kiirustel kuni 1Gbit/s) või kiire vasevõrguga (kiirustel kuni 200Mbit/s).

Meelelahutuse vallas tõi Telia läinud aastal oma TV-klientideni aga omajagu eksklusiivset sisu: Inspira kanali vahendusel jõudsid televaatajani otseülekanded naiste profitennise (WTA) turniiridelt, „Laula mu laulu“ värske hooaeg ning Inspira kanali kõige vaadatuimaks saateks kujunenud „MasterChef Eesti“ esimene hooaeg.

„Elame küll suurte muutuste ajal, kuid soovime jätkata oma investeeringuid ja panust kohaliku digiühiskonna arendamisse. Oleme tänulikud kõigile oma klientidele ja partneritele, tänu kellele see võimalik on, sest ainult koos saame positiivseid muutusi Eestis ellu viia,“ lisas Telia juhatuse esimees.

Telia 2023. aasta suurimad fookused on 5G võrgu laiendamine üle terve Eesti, 3G võrgu sulgemine, TV ja meelelahutuse eksklusiivse sisu loomine, IT ja küberturbe võimekuste arendamine ning panustamine tegevustesse ja tehnoloogiatesse, mis aitavad vähendada ökoloogilist jalajälge.

Telia on Eestis kõigi oma fookusvaldkondade (TV ja meelelahutus, mobiilside-, püsiinterneti ja IT teenused) turuliider ning riigi üks suuremaid investoreid. Ettevõte annab tööd ligi 1500 inimesele ning kuulub Eesti suurimate maksumaksjate hulka.

 

ehk Digitark R@igo usub, et kuna (digi)tehnoloogia pakub täna võimalust efektiivsemalt tööd teha, mõnusamalt meelt lahutada ja mugavamalt oma igapäevatoimetusi ajada kui kunagi varem, oleks patt seda mitte kasutada.