Veelgi detailsem ülevaade: Telia Android TV digiboks DV8919X-EE

#Android TV digiboks #telia tv
6 min lugemine

Oktoobris 2022 tuli Telia välja uue põlvkonna digiboksiga, mis pakub kasutajale kordi rohkem võimalusi kasutada erinevad rakendusi ning nautida väga kõrge pildikvaliteediga sisu.

 

Uue digiboksiga lisandus juurde hästi palju uusi termineid ja võimalusi, seega võtame need järjest ette ja selgitame lahti, mida uut Android TV digiboks DV8919X-EE meile pakub.

A
Android TV on Androidil põhinev nutiteleri operatsioonisüsteem, mille Google on spetsiaalselt välja töötanud telerite, digitaalsete meediumipleierite, digibokside ja heliribade jaoks.

Kui nutitelefoni ja tahvelarvuti kasutajaliides põhineb näpuliigutustele, siis telerite ja digibokside juhtimine toimub ikka puldi abil. Seega tegemist on kahe täiesti erineva operatsioonisüsteemiga. Telia digiboksi tööd juhib Android TV versioon 11.

B
Boks elik digiboks
Tootja: SDMC
Kiip: Amlogic S905X4
CPU: ARM Quad 64-bit Cortex-A55
Protsessori jõudlus: 24000+ DMIPS
Mälu: eMMc 32 GB Flash,  4GB DRAM
Sobiv töökeskkonna temperatuur: 0°C ~ 40°C
Sobiv töökeskkonna niiskuse vahemik: 5% ~ 85%
Toide: 12VDC 1A
Energiatarve: 12W max

C
Chromecast
Sisseehitatud Chromecast võimaldab peegeldada nutiseadmete sisu läbi digiboksi otse suurele TV ekraanile. Lisaks nutiseadmes olevatele fotodele, videodele ja muusikale, saab seda võimalust kasutada ka näiteks Viaplay live spordiülekannete nautimiseks suurel ekraanil.

D
Dolby Vision
Koduse meelelahutuse vaatenurgast on Dolby kõige olulisem panus olnud täiustatud HDR-vorm (High Dynamic Range), mida tuntakse Dolby Visioni nime all. Dolby Vision HDR-i kõige olulisem eelis võrreldes HDR10-ga on dünaamiliste metaandmete lisamine HDR-pildi põhiandmetele.

E
Ekraani seaded asuvad nüüd digiboksi enda seadistamise menüüs – Android Home vaade – Seadme sätted, Seadme eelistused, Ekraanipilt ja heli
Vali alati maksimaalne pildi resolutsioon, mida teler toetab. Kuid pea meeles, et Euroopa telepilt on 50 kaadrit sekundis, mitte 60 Hz.

HDR menüüs tasub valida Adaptive HDR, mitte Always HDR, sest sellisel juhul aktiveerib digiboks HDR toe automaatselt, kui tuvastab HDR toega sisu edastamise.

G
Google on Android TV operatsioonisüsteemi arendaja. Sama operatsioonisüsteem on kasutusel ka paljudes telerites – Philips, Sony, Xiaomi ja kõigis neis saab kasutada Telia TV rakendust.
Google konto on vajalik, kui kasutajal on soov digiboksis kasutada täiendavaid äppe, mis boksiga kohe kaasa ei tule.
Google Play pood – saadaval on tuhandeid erinevaid rakendusi ja mänge, mis sobivad kasutamiseks Telia digiboksiga.

I
IPTV – kasutusel Telia juhtmega interneti ühendus ning digiboks on ühendatud ruuteriga võrgukaabli abil. Vaata ka OTT.

H
HDR tähistab videopildi suurt dünaamilist vahemikku (High Dynamic Range) ja tähenab tehnoloogiat, mis suudab kuvada teleri ekraanile detailseid sisu üksikasju nii väga heledates kui ka väga tumedates stseenides. Eeldab, et ka teler toetab vastavat HDR standardit. Toetatud standardid on: HDR 10, HLG, HDR10+, Dolby Vision. Kõik valikud ja seadistused leiad Android Home vaatest – Seadme sätted, Seadme eelistused, Ekraanipilt ja heli

Hääljuhtimine – digiboks toetab häälotsingut, otsingu alustamiseks vajuta puldil nuppu

 

K
Kvaliteet – pildi kvaliteet sõltub kahest olulisest tegurist. Digiboks ise toetab UHD ehk 4K telepilti. 4K valikus on nii Euroopasse sobiv 50Hz kui ka USA sisule sobiv 60Hz. Need valikud loeb digiboks välja HDMI kaabli teises otsas asuvast telerist. Need maksimaalsed numbrid on valikuna ainuõiged, kui teler ise on UHD või 4K toega. Kui teler on FHD, siis maksimaalne pildi resolutsioon on 1080P50 ja kui tegemist on HD-Ready teleriga, siis maksimaalne pildi reolutsioon on vaid 720p50.
Ja teiseks pildi kvaliteeti mõjutavaks teguriks on kodune internetiühendus. Minimaalne internetiühenduse allalaadimise kiirus peab olema 10 Mbit/s.

L
Liidesed
Videoliides – HDMI 2.1 koos HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection ) on Intel Corporationi poolt välja töötatud digitaalse kopeerimiskaitse vorm, et takistada digitaalse heli- ja videosisu kopeerimist, kui see liigub läbi DVI, DP ja HDMI ühenduste.
Audioliides – analoog stereoheli jaoks 3,5 mm, digitaalse heli jaoks SP/DIF optiline ühendus. Pildil digiboksile sobiv optiline helikaabel.

 

M
Mängud ja mängimine
Google Play poes on tuhandeid mänge, mis loodud just teleri ekraanil mängimiseks. Kui paljude mängude puhul piisab vaid neljast suunanupust ja OK nupust, siis keerulisemate mängude juhtimiseks saab digiboksiga ühendada nii USB klaviatuuri ja hiire kui ka mängupuldi. Valik mänge leiab siit.

N
Network ehk võrguühendus
Digiboksi saab ühendada ruuteriga nii võrgukaabli kui ka WiFi ühenduse kaudu. WiFi puhul peab arvestama, et digiboks asub väga heas WiFi5 levialas. Kui digiboksi asukohal levib vaid 2,4 GHz WiFi signaal, siis päris kindlasti ei tööta Telia TV ega ka teised digiboksi rakendused üle WiFi ühenduse korralikult.

O
OTT – digiboks on ühendatud ruuteriga üle WiFi või kasutakse mobiilsidet üle 4G/5G võrgu või kolmanda osapoole interneti ühendust. Vaata ka IPTV.

P
Pult
Android Home – kuvad teleri ekraanile Android TV vaate koos lemmikrakendustega.
Hääljuhtimine – toetab eesti keelset otsingut, otsib väga hästi Youtube sisust ja veidi ka Telia TV sisust.
A ja B nuppude abil toimib kanalivahetus, pikemas plaanis saab kasutaja ise võimaluse määrata, mis funktsioone või rakendusi antud nupule vajutus teeb. Veidi kannatust!

Kui HDMI-CEC on teleris sisse lülitatud, siis on võimalik, et teleri pult hakkab ka boksi juhtima. Vähemalt LG, Samsung ja Sony puhul on see õnnestunud. Tuleb läbi teha teleri enda vizard, kui teler tunneb ära, et uus seade on HDMI-ga ühendatud.

Patareid
Uus pult kasutab 2 x AAA patareisid. Nende patareide mahutavus on tunduvalt suurem kui Arrise pultides kasutatavatel CR2032 patareidel. Seega toimetab pult nüüd oluliselt kauem.

R
Rakendused
Liigu Android Home vaatesse, edasi Rakendused ja sealt Google Play pood. Poest saad digiboksi alla laadida tuhandeid erinevaid rakendusi, mis on loodud just Android TV süsteemi jaoks.
Hetkel ei saa Telia digiboksis kasutada Netflixi ja Apple TV rakendusi, sest rakenduste omanikud otsustavad ise, millistes seadmetes nende rakendused töötavad.

Roheline mõtteviis – kõik uued juhendid on trükid taaskasutatud paberile

S
Sidumine Telia TV teenusega
Kui kasutada digiboksi kellegi kolmanda isiku interneti teenuse taga või mõne teise interneti teenuse pakkuja ühendusel, siis kuvatakse teleri ekraanile juhised ja sidumiskood, et Telia TV rakendus saaks seose kliendiga, kes soovib seda oma TV teenusega kasutada.

T
Tarkvara uuendused
Nii Android TV süsteemi värskendus kui ka Telia TV rakenduse uuendus toimuvad automaatselt peale kontrolli, mis teostatakse boksi käivitamisel.

U
USB liidesed võimaldavad kasutada digiboksi juhtimiseks USB klaviatuuri ja hiirt. Digiboksiga saab ühendada ka välise USB kõvaketta või mälupulga, et kasutada digiboksi meediamängijana. Toetatud failivormingud on: *.mkv, *.mpg, *.mpeg, *.dat, *.avi, *.mov,*.mp3 and *.ogg

ÕÄÖÜ
Tõmba-lükka-pööra mängud, mis sobivad digiboksi puldiga mängimiseks – vaata mänge siit

Y
Youtube
äpi leiab nüüd Android Home vaatest, sest Youtube äpp kuulub automaatselt boksi koos Telia TV äpiga. Need kasutajad, kes siiamaani on Youtube äppi kasutanud Arrise digiboksis Telia TV menüüst – äppide alt – peavad oma kasutamisharjumusi veidi muutma.

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»
Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi