Teeme tutvust: mida kujutab endast Telia uus Android digiboks?

#Android #digiboks #telia tv
4 min lugemine

Telia TV teenust saab juba mõnda aega kasutada ka Android digiboksiga ning sellest võimalusest on kinni haaranud juba tuhanded kliendid. Millega on täpsemalt tegu?

 

Kuigi Telia TV teenust saab vaadata mitmel erineval moel ja paljudest seadmetest, on kõige populaarsemaks viisiks siiski digiboksi ja selle külge ühendatud teleri kasutamine.

Seega on digiboksi näol tegemist olulise seadmega. Kuna 2022. aastal lisandus Telia valikusse uus ja senisest võimekam Android digiboksi mudel DV8919X, teemegi sellega nüüd lähemat tutvust.

Väike aga tubli

Reeglina digibokside välimusest eriti ei räägita. Seda seetõttu, et uuema aja seadmed on pigem pisikesed ja disainitud nii, et neid saaks vajadusel ka kitsastesse tingimustesse paigutada. Disain kui selline ei ole oluline. Sama kehtib ka uue Telia boksi kohta. See on musta värvi, kandiline, üsna väike (12 x 12 cm) ja õhuke (2.6 cm). Seega mahub ta vajadusel teleri taha, alla või ka näiteks kappi.

Hoolimata tagasihoidlikest mõõtmetest omab seade aga mitmeid ühenduspesi (võrgukaabel, toide, HDMI, 3,5 mm audio- ja optiline väljund). Sellele mahub sisselülitamisnupp, töörežiimi tulukesed ja sisse veel üksjagu tarkust.

Android TV

Telia uue digiboksi näol on tegemist Android TV operatsioonisüsteemi kasutava boksiga. Täpsemalt on paigaldatud seadmesse Android TV 11. versioon. See aga tähendab ühelt poolt nii-öelda avatud platvormi, teisalt aga Google rakenduste tuge. Tänu sellele saab Google Play poest alla laadida näiteks Spotify, ERR-i ja ka Jupiteri rakendused, mida saab siis juba koduse teleekraani vahendusel kasutama hakata. Selle eelduseks on küll digiboksi sidumine oma Google kontoga, kuid nii on see igas Google seadmes.

Päris kõiki rakendusi (näiteks Netflix) ei saa küll paraku alla laadida ja kasutada, kuid Android annab siiski teatavaid eeliseid. Näiteks omab seade nüüd tänu Google-le ka sisseehitatud Chromecast-i, mis võimaldab peegeldada nutiseadmete sisu läbi digiboksi otse teleri ekraanile. Nii saab telefonist kerge vaevaga televiisori ekraanile „saata“ pilte ja muud sisu. Samuti saab digiboksi tarkvara aja jooksul pidevalt uuendada.

Pult

Digiboksiga tuleb kaasa ka uuenenud disainiga pult. See on iseenesest kena välimusega, kuid kasutamine nõuab esialgu pisut harjumist. Seda seetõtu, et nuppude paigutus on senisest veidi erinev. Lisaks on need ka üpriski madalad ja seetõttu on sõrmel neid pimesi raskevõitu eristada.

Õnneks hakkab kõik mõne aja möödudes ning lihasmälu tekkides siiski sujuma. Abiks on ka puldil olevad selged tähistused. Paha ei teeks ka nuppude valgustus, kuid seda kahjuks ei ole.

Nagu viimasel ajal kombeks, ei pea puldi ja boksi vahel enam olema otsenähtavust. Seda seepärast, et kasutusel on BLE (täpsemalt Bluetooth Low Energy) tehnoloogia. Nagu öeldud, ei pea tänu sellele puldiga boksi sihtima, vaid boksi saab vajadusel peitu panna. Lisaks kestavad tänu Bluetooth-ile kauem ka puldi patareid.

Veel toetab pult Google häälotsingut. Ehk vastava nupu vajutamisel saab eesti keeles rääkides näiteks YouTube-s soovitava video avada.

WiFi

Ühe suurema uuendusena oskab uus digiboks kasutada ka WiFi ühendust. Seega ei ole internetikaabli olemasolu enam tingimata vajalik.

Kuigi Telia poolne esimene soovitus on alati kaabel, saab siiski vägagi edukalt kasutada ka ainult WiFi-t. Piisab vaid sobiva võrgu leidmisest, ühendamisest ja pilt ongi eest. Jooksevad telekanalid, toimivad rakendused jne.

Küll aga tasub teada, et kaabliga ühendades on enimvaadatavate kanalite kvaliteet kõrgem. Lisaks võivad WiFi-le mõjuda häired, selle kanalid olla koormatud jms.

Interneti juures on hea teada veel seda, et Telia televisiooniteenust saab vaadata ükskõik millise teenusepakkuja internetiühendusega. Vajalik on vaid Telia TV lepingu olemasolu. Seega saab Euroopa liidu piires isegi välismaal Telia TV-d vaadata.

Üldist

Üldises plaanis võib öelda, et digiboks toetab kuni 2160p 50 ehk 4K UHD resolutsiooni ja HDR10, HLG, HDR10+, Dolby Vision formaate.

Protsessorina on kasutusel ARM Cortex-A55 Quad 64-bit. See on lühidalt öeldes oma ülesannete kõrgusel ehk reageerimine on kiire ja toimimine sujuv.

Telia TV teenus kui selline on aga ikka samasugune ja varasmast tuttav ehk midagi nii-öelda ümber õppima ei pea.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.
Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi