iPhone 14 Plus – mitte just tippude tipp aga siiski väga hea telefon

#apple #iphone 14
4 min lugemine

iPhone 14 Plus on nii-öelda tavalise iPhone 14 suurem versioon. Seega saab kasutaja pluss mudeli näol lihtsustatult öeldes suurema ekraani ja kauem kestva aku. Samas mõõdus iPhone 14 Pro Max-iga võrreldes on aga peamiste erinevsutena kaameralt ära jäetud kolmas objektiiv ning kasutusel on teistsugune protsessor.

 

Seetõttu võiks 14 Plus sobida neile, kes ei aja taga otseselt tippude tippu, kuid soovivad siiski suurt ja väga head telefoni. Lisaks on 14 Plus Pro-dega võrreldes ka soodsam.

 

Ekraan ja korpus

 

Kuna tegemist on gabariitidelt vägagi helde telefoniga, siis peab esimese asjana rääkima ekraanist. Moodustab see ju seadme esimesest poolest suurema osa. Täpsemalt on ekraan saanud 6,7 tolline ning see on kahtlemata vägagi soliidne number. Apple ise kutsub seda Super Retina XDR OLED, mis siis tegelikult tähistab AMOLED tehnoloogiat.

 

 

Õnneks on tegemist kvaliteetse paneeliga ja piltide ning videote vaatamine sellelt on puhas rõõm. Olgugi, et kasutusel on tavapärane 60Hz värskendussagedus, mitte 102Hz nagu on viimasel ajal kallima otsa aparaatidel kombeks. Resolutsiooniks on 2778 x 1284 ja piksli tiheduseks 458 ppi. Kuna need on tegelikkuses päris head parameetrid, siis ei ole piksleid näha ka väga lähedalt vaadates.

Apple-le omaselt on klaas sile ehk kumerate servade teed ei ole mindud. Samuti ulatub klaas täiesti korpuse servadeni, mis on visuaalselt kena. Kahjuks aga algab ekraan ise siiski veidi kaugemalt ning telefoni kasutades on seetõttu alati pilti ääristamas mustad ribad.

Päris vahva on ka haptiline tagasiside, mis tähendab seda, et osade tegevuste puhul reageerib telefon näppudele kerge värinaga ning seetõttu tekib tunne nagu vajutaks päris nuppe.

Erinevalt Pro seeriast pole aga antud telefonil eesmise kaamera ümber Dynamic Island nimelist lahendust. Siin on endiselt kasutusel vanem lähenemine ehk sisselõige ekraani ülaosas. Niinimetatud „kulm“ on eelmise põlvkonna telefonidega võrredes küll väiksem, kuid siiski olemas ja tegelikult vägagi märgatav. Õnneks aga teevad vähemalt seal peituvad andurid ja kaamera oma tööd hästi, mistõttu on näotuvastuse täpsus ja kiirus endiselt konkurentidest üle.

Ühe erisusena puudub ka kallimatel mudelitel olev ekraani „alati sees“ funktsionaalsus, mis tähendab, et teavituste ja kellaaja vaatamiseks tuleb see aktiveerida.

Ka seadme tagumine pool on valmistatud klaasist. Seekord on kasutusel läikiv viimistlus ning nagu ikka, pakutakse sellest erinevaid värvitoone. Üleval vasakul asetseb aga kaamerate sektsioon, mis kätkeb endas klaasist ruutu, mille sees paiknevad kaks objektiivi. Lisaks veel välk ja mikrofon. Ilma kaitsva ümbriseta ulatub kaamerate osa kahjuks korpuse tasapinnast päris kaugele. Koos ümbrisega aga õnneks mitte. Ja enamasti ümbrist siiski kasutatakse.

 

Kaamerad, aku, kasutamine

 

Kuna objektiive on kaks, siis peavad need olema võimalikult universaalsed. Seega toetutakse 12 Mpix sensoritele ja lainurk ning tava objektiividele. Tõhusaks abiks heade piltide saamisel on ka erinevad tarkvaralised nõksud. Näiteks Night Mode, mis tagab hämaras üllatavalt selged fotod. Kiitma peab ka autofookust ja Smart HDR 4 nimelist funktsiooni, mis tuvastab pildil inimesed ning viimistleb fotol seejärel automaatselt kontratsust, valgust jms.

Kaamerad on kokkuvõtvalt üsnagi pädevad ning tulemus enamasti kena vaadata.

Väga hästi on iPhone 14 Plus-il õnnestunud ka akut puudutav osa. Nimelt kestab 4323 mAh mahutav aku (sama mis iPhone 14 pro Max-il) tavapärase kasutuse juures rahulikult vähemalt kaks päeva. Nii suure ekraaniga telefoni puhul on see imetlusväärne. Eeldatavasti mõjutavad aku kestvust positiivses suunas alati sees funktsooni puudumine ja pildi madalam värskendussagedus. Aga võib-olla ka A15 protsessor, mis ei ole nii kiire kui Pro mudelitel kasutatav A16.

Telefoni laadimine ei ole küll ülikiire, kuid ca 1,5 tunniga saab aku siiski jälle täidetud. Ühenduspesana on kasutusel Apple enda Lightning. USB-C-d peame veel ootama. Toetatud on ka juhtmevaba laadimine.

Igapäevane kasutamine on aga nagu Apple-l ikka, ehk kõik toimib ja seda liigse draamata. Menüü ja selle loogika on ju kõikidel iPhone-del ühesugune ja telefoni omanikele tuttav. Uutele tulijatele aga lihtsalt ja kiirelt õpitav.

Pigem taandub 14 Pro puhul kõik füüsilisele suurusele, sest 6,7 tolline ekraan nõuab osade toimingute jaoks kahte kätt ning samuti ei mahu telefon enam igasse taskusse. Vastutasuks pakub see aga suurt ekraanipinda, kuhu mahub palju infot ning millelt on hea pilte ja videoid vaadata.

 

Kokkuvõtteks

 

Apple iPhone 14 Plus on kokkuvõttes kiire ja hea telefon. Seda on lihtne kasutada. See omab väga suurt ekraani ja väga kaua kestvat akut. Lisaks veel kena välimust ja paljude jaoks ihaldusväärse tootja logo.

Meeles tasub aga pidada, et seade on füüsiliselt suur ja raske.

Seega on iPhone 14 Plus kaalumist väärt valik neile, kes hindavad suurt ekraani ja soovivad kaua kestvat akut, kuid ei vaja seejuures hetke kõige-kõigemat seadet.

 

 

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi